Başarılı Kurulum Monster ABRA A7 V5 - DSDT Dahil

Merhaba arkadaşlar, daha önce de bu bilgisayarıma OS X Yosemite kurulumu yapmıştım. Ancak şarjının az gitmesi ve ısınması nedeniyle Windows' a geri dönmüştüm. Forum' da başka bir arkadaşa denk geldiğimde birebir donanımların DSDT ile kapandığında ısıya çözüm olduğunu gördüm ve kurulumu yaptım.

Şu anda bilgisayar da her şey sorunsuz çalışmakta.

Ekran Resmi 2016-02-22 23.34.32.png

Intel HD Graphics 4600' ü başarılı olarak tanıttık. Bunun için bu konuya göz atabilirsiniz: Intel Kartları Tanıtma

Ekran Resmi 2016-02-22 23.34.34.png

Bunun haricinde batarya sorununu DSDT ile çözemedim. VodooBattery kext kurulumu gerçekleştirerek sorunumu çözdüm.

Batarya ile ilgili söz gelmişken şarj orta parlaklıkla ortalama 3 saat kadar gidiyor.

Batarya performansını arttırmak için SpeedStep için gerekli işlemleri yaptım.
Laptop' lar için Yerleşik Güç Yönemimi

Diğer Resimler:

1.png

2.png

Ethernet Yaması için RealtekRTL8111.kext kullanıldı. (Mavericks Released Kuruldu)

3.png

Ekran kartı (Intel HD) yukarıda ki verdiğim linkteki anlatım yapılarak kuruldu. Nvidia kart devre dışı bırakılarak bilgisayarın ısınması ve gereksiz güç tüketmesi engellendi. Engelleme işlemi DSDT/SSDT işlemleri ile yapıldı.

Gerekli DSDT/SSDT Dosyaları: Mega Üzerinden İndir
DSDT dosyalarını indirip açın. Clover Configurator yardımı ile EFI bolümünü Mount Edip dosyaları EFI / CLOVER / ACPI / Pathced dizinine koyun. Clover Configurator üzerinden plist dosyanızı seçip ACPI altından Drop Oem seçenğini işaretleyip dosyayı kaydedin.

Not: DSDT / SSDT Dosyaları tarafımdan hazırlanmıştır. Tamamen bu cihaza özgüdür. Dosyalar A7 V5 olan tüm sürümlerde çalışmaktadır. Testleri tarafımdan yapılmıştır. DSDT / SSDT dosyalarının hazırlanmasında rehber hazırlayan @montezuma ya çok teşekkürler.

Not-2: Dosyalar ile ilgili bir sorun çıkması durumunda iletişime geçerek sorununuzu çözmek için hazırım. Farklı bir model olsa bile sorun değil yardımcı olurum. Yardımcı olmamak için farklı bahanelere ihtiyaç duymadığımı da bildirmek isterim.

SSDT Dosyasına SpeedStep entagrasyonu yapılmıştır. Ek olarak güç yönetimi ayarı yapmanıza gerek yok.

4.png

Batarya için DSDT yaması da yapıldı ancak sonuç vermedi. Yukarıda ki belirttiğim kextler ile sorunumu çözdüm. Dosyalar yanımda olmadığı için şuan Upload edemiyorum ancak daha sonradan Batarya Kext' lerini konuya ekleyeceğim.

5.png

Sistemde SSD var ve TRIM desteği Trim Enabler adında ki uygulama ile aktif edildi.

6.png

USB'ler sorunsuz çalışıyor. USB 3.0 için Kext kurmalısınız. Konuyu güncellediğimde paylaşacağım.

7.png

Cihaz ile üstünde gelen INTEL Kartı çıkartmıştım. Bunun yerine Atheros AR9285 taktım. Kext ve Injectorler ile aktif edebildim.

Bağlantı olarak sorunsuzlar. Hem Ehernet hem de Wi-Fi sorunsuz çalışıyor.

Cihaz uyuyup / uyanabiliyor. Bunun için ek kext veya config dosyasında bir ayar yapmadım. Son olarak aynı modele kuracak olan arkadaşlarım Intel HD Graphics için aşağıda ki config.plist dosyasını kullanabilirler. Dosya kendi bilgisayarıma aittir. Sorunsuz çalışmaktadır.

DSDT YAMALAMAK:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun yaşamamak için Clover' in son sürümünü kurunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Berkay Kardeşim Ben Cebrail Elimde Monster Abra A5 v5.1.1 laptop var 4.Nesil Haswell 4720HQ ve HD4600 Ekran kartı . Şimdi senin laptopla özelliklerin çoğu aynı yani ekran kartlarımız aynı model ve işlemci neslide aynı.Senden ricam bana ulaş ve yardımcı ol.Ben laptopuma ekran kartını tanıtamıyorum evet rehberler var ama anlamıyorum kodlar falan kafam basmıyor bir yardımcı olsan minnettar kalırım mesela hazır kext falan varsa kopyalarım ama öbür türlü yapamıyorum. skypeden konuşabiliriz bana özel mesaj atabilirsin telefonlaşabiliriz ama lütfen yardım et..

bende tulpar t7 v2.6 var. sendeki config.plist ve dsdt dosyası işime yarar mı acaba

kurulum ekranına ulaşmak için başka bir boot flag girdin mi bende sürekli reset atıyor ve kurulum ekranına ulaşamıyorum. Çeşitli kombinasyonlar denedim ama nafile...

@Berkay AKSOY Merhabalar. Monster ABRA A5 v4.14 modeline kurulum yaptım. Senin paylaştığın kextler ve dstleri birebir uyguladım. Turbo fan dahil çalışıyor. Bataryayı bir türlü tanıtamıyorum üzerinde kocaman bir çarpı işareti var. Bir de sistem biraz geç boot oluyor. Sebebi ne olabilir acaba ? Dahili hoparlörlerden de ses çok az geliyor. Windowsun update ile driver yüklediğinde ki gibi az. hd4600 tam olarak tanıttım gibi performansta sıkıntı yok ama boot ekranında glitch gibi noktalar çıkıyor. ilk zamanlar menu barda minik glitchler vardı. ekran ayarlarından sRGB yi seçince düzelti. harici monitörde küçük küçük görünüyor yinede. büyük sıkıntı değil. ses olayını ve bataryayı halledersem problem kalmayacak. Yardımlarını bekliyorum.
Ekran Resmi 2016-06-15 02.10.41.png

@Berkay AKSOY Merhabalar. Monster ABRA A5 v4.14 modeline kurulum yaptım. Senin paylaştığın kextler ve dstleri birebir uyguladım. Turbo fan dahil çalışıyor. Bataryayı bir türlü tanıtamıyorum üzerinde kocaman bir çarpı işareti var. Bir de sistem biraz geç boot oluyor. Sebebi ne olabilir acaba ? Dahili hoparlörlerden de ses çok az geliyor. Windowsun update ile driver yüklediğinde ki gibi az. hd4600 tam olarak tanıttım gibi performansta sıkıntı yok ama boot ekranında glitch gibi noktalar çıkıyor. ilk zamanlar menu barda minik glitchler vardı. ekran ayarlarından sRGB yi seçince düzelti. harici monitörde küçük küçük görünüyor yinede. büyük sıkıntı değil. ses olayını ve bataryayı halledersem problem kalmayacak. Yardımlarını bekliyorum. Eki Görüntüle 167049

Batarya sorunu için şu Kext'i deneyebilirsiniz. Eski hesabıma giremiyorum.
MEGA

Kext bende El Capitan ve Sierra ile sorunsuz çalışıyor. KextUtility kullanarak kurulum yapın. Ardından kernel panic verme olasılığı yüksek olduğundan Time Backup ile bir sistem yedeği almanızda fayda var.

Ayrıca ses sorunu için MEGA şunu indirip kurun. Sistemi yeniden başlatın. Sistem Tercihleri (Yani Ayarlar) kısmına gelip VodooHDA bölüme girip aşağıda ki ayarları yapın. Ses sorununuz düzelecektir ancak sistemi her Reboot ettiğinizde ayarlar kaybolacak. Bu nedenle ya Kext'i düzenleyeceksiniz ya da her seferinde elle tekrar ayarlayacaksınız :)

Olması gereken VodoooHDA ayarı
Ekran Resmi 2016-10-14 16.35.28.png

Merhaba arkadaşlar, daha önce de bu bilgisayarıma OS X Yosemite kurulumu yapmıştım. Ancak şarjının az gitmesi ve ısınması nedeniyle Windows' a geri dönmüştüm. Forum' da başka bir arkadaşa denk geldiğimde birebir donanımların DSDT ile kapandığında ısıya çözüm olduğunu gördüm ve kurulumu yaptım.

Şu anda bilgisayar da her şey sorunsuz çalışmakta.

Eki Görüntüle 143331

Intel HD Graphics 4600' ü başarılı olarak tanıttık. Bunun için bu konuya göz atabilirsiniz: Intel Kartları Tanıtma

Eki Görüntüle 143332

Bunun haricinde batarya sorununu DSDT ile çözemedim. VodooBattery kext kurulumu gerçekleştirerek sorunumu çözdüm.

Batarya ile ilgili söz gelmişken şarj orta parlaklıkla ortalama 3 saat kadar gidiyor.

Batarya performansını arttırmak için SpeedStep için gerekli işlemleri yaptım.
Laptop' lar için Yerleşik Güç Yönemimi

Diğer Resimler:

Eki Görüntüle 143334
Eki Görüntüle 143335
Ethernet Yaması için RealtekRTL8111.kext kullanıldı. (Mavericks Released Kuruldu)

Eki Görüntüle 143336
Ekran kartı (Intel HD) yukarıda ki verdiğim linkteki anlatım yapılarak kuruldu. Nvidia kart devre dışı bırakılarak bilgisayarın ısınması ve gereksiz güç tüketmesi engellendi. Engelleme işlemi DSDT/SSDT işlemleri ile yapıldı.

Gerekli DSDT/SSDT Dosyaları: Mega Üzerinden İndir
DSDT dosyalarını indirip açın. Clover Configurator yardımı ile EFI bolümünü Mount Edip dosyaları EFI / CLOVER / ACPI / Pathced dizinine koyun. Clover Configurator üzerinden plist dosyanızı seçip ACPI altından Drop Oem seçenğini işaretleyip dosyayı kaydedin.

Not: DSDT / SSDT Dosyaları tarafımdan hazırlanmıştır. Tamamen bu cihaza özgüdür. Dosyalar A7 V5 olan tüm sürümlerde çalışmaktadır. Testleri tarafımdan yapılmıştır. DSDT / SSDT dosyalarının hazırlanmasında rehber hazırlayan @montezuma ya çok teşekkürler.

Not-2: Dosyalar ile ilgili bir sorun çıkması durumunda iletişime geçerek sorununuzu çözmek için hazırım. Farklı bir model olsa bile sorun değil yardımcı olurum. Yardımcı olmamak için farklı bahanelere ihtiyaç duymadığımı da bildirmek isterim.

SSDT Dosyasına SpeedStep entagrasyonu yapılmıştır. Ek olarak güç yönetimi ayarı yapmanıza gerek yok.

Eki Görüntüle 143341
Batarya için DSDT yaması da yapıldı ancak sonuç vermedi. Yukarıda ki belirttiğim kextler ile sorunumu çözdüm. Dosyalar yanımda olmadığı için şuan Upload edemiyorum ancak daha sonradan Batarya Kext' lerini konuya ekleyeceğim.

Eki Görüntüle 143342
Sistemde SSD var ve TRIM desteği Trim Enabler adında ki uygulama ile aktif edildi.

Eki Görüntüle 143343
USB'ler sorunsuz çalışıyor. USB 3.0 için Kext kurmalısınız. Konuyu güncellediğimde paylaşacağım.

Eki Görüntüle 143344
Cihaz ile üstünde gelen INTEL Kartı çıkartmıştım. Bunun yerine Atheros AR9285 taktım. Kext ve Injectorler ile aktif edebildim.

Bağlantı olarak sorunsuzlar. Hem Ehernet hem de Wi-Fi sorunsuz çalışıyor.

Cihaz uyuyup / uyanabiliyor. Bunun için ek kext veya config dosyasında bir ayar yapmadım. Son olarak aynı modele kuracak olan arkadaşlarım Intel HD Graphics için aşağıda ki config.plist dosyasını kullanabilirler. Dosya kendi bilgisayarıma aittir. Sorunsuz çalışmaktadır.

DSDT YAMALAMAK:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun yaşamamak için Clover' in son sürümünü kurunuz.

Parlaklığı nasıl çözdünüz?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı