Başarılı Kurulum Monster Abra A7 V12.2 MacOS Catalina 15.5.5 OpenCore 0.6.0

Ekran Resmi 2020-10-04 13.35.04.png

Sistem:
Intel Core i5 10300H
Crucial 2x8 GB 2933 MHz DDR4 RAM
NVIDIA GTX 1650 Ti
Samsung PM991 256 GB SSD
ST500LT012 500 GB HDD
Realtek ALC923 (yanlış hatırlıyor olabilirim)
Intel Wi-Fi AX201

Belirtmekte fayda var, Samsung PM991'e kuramadım. Seagate HDD'ye kurdum. SSD'de Kali ve Windows 10 kurulu zaten.
Wi-Fi için itlwm kextini kullanıyorum, HeliPort ile çalışmakta.

Uzun uğraşlar ve bazı yardımlar sonucu kurmayı başardım. Şu an aklımda kalan problemler şunlar:
Touchpad çalışmıyor.
Pil şarjda gözükmüyor.
Ses fullde olmasına rağmen kısık.
Verbose boottan çıkaramadım, uğraşıyorum.
Intel UHD 630 kullanılıyor ama fotoğraftan da gördüğünüz üzere kozmetik bir hatası var.

Problemlerle karşılaşırsam yine buraya eklerim. Kext Updater ile OpenCore 0.6.1'e güncelledim, sıkıntı çıkmadı. Birazdan 15.5.7'ye güncelleyeceğim, inşallah sıkıntı çıkmaz. OpenCore 0.6.1 kurulu EFI dosyasını aşağıya bırakıyorum, aynı donanıma sahip üyeler yararlansın:
EFI.zip

Güncelleme (04.10.2020)
Verbose boot OpenCore Configurator ile kapanmadı Hackintool ile kapattım.
OpenCore Configurator ile Intel UHD kozmetik sorununu giderdim.

Problem: Ses girişinde bir problem var. Bilgisayarımda mikrofonlu kulaklık ve sadece mikrofon girişi var. Bilgisayarın kendi mikrofonu MacOS'ta sıkıntı çıkarıyor, sesleri iyi almıyor. Mikrofonlu kulaklığımı mikrofonlu kulaklık jakına takınca da kulaklığın mikrofonunu kullanamıyorum. Saçma sapan karışık bir problem.

Son düzenleme:
Ses için alcid denemesi yap. Hem VoodooHDA, hem de AppleALC var EFI'nde, VoodooHDA'yı kexts'den ve config dosyandan kaldırıp temiz kurulum yap, sonrasında alcid denersin. OpenCore Configurator zaten önerilmiyor, ProperTree kullanabilirsin. Eline sağlık. Pil için de yama yapman gerekiyor, kext'i direkt atmak işe yaramıyor.

Ses için alcid denemesi yap. Hem VoodooHDA, hem de AppleALC var EFI'nde, VoodooHDA'yı kexts'den ve config dosyandan kaldırıp temiz kurulum yap, sonrasında alcid denersin. OpenCore Configurator zaten önerilmiyor, ProperTree kullanabilirsin. Eline sağlık. Pil için de yama yapman gerekiyor, kext'i direkt atmak işe yaramıyor.
AppleALC için platform ID girmek gerekiyordu ama DSDT yaması yapmadan AppleALC çalışmıyordu. DSDT yaması da yapılmıyordu 10. nesil için galiba, yamada problemler çıkıyordu ve kaydedemiyordum. Bir daha deneyeceğim.

DSDT gerekmiyor, Config dosyana giriyordun sadece. Hatta onu da girmesen direkt boot-args'a alcid denesen yeterli olmalı.
Hocam dediğini yaptım, VoodooHDA satırını ProperTree ile sildim ve kext klasöründen kaldırdım. Baştan kurdum ancak şu an ses yok. Boot argümanlarında alcid=1 var ama ses yok. Ne yapmalıyım?

Ekran Resmi 2020-10-04 15.08.53.png

Merakımdan soruyorum da, acaba bu macOS'a geçmenin ne gibi bir avantajı var
Merak meselesi. Zaten şu an Windows 10 ile dual boot olarak kullanıyorum. Eğer stabil kullanmayı başarabilirsem Windows'u silebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:

Geri
Yukarı