Monster Abra A7 v6.2 SSD ve RAM Güncelleme

illunyx

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Logistics Manager
Arkadaşlar hepinize selamlar aranıza yeni katıldım ama forumu ve konuları oldukca uzun zamandır takip etmekteyim. Aramaya inanan biri olarak cok aradım ama net cevabı bulamadığım için konu açma gereği duydum.
Şimdi konumuza dönüyorum: Abra A7 v6.2 Laptop kullanmaktayım 2015 yılında aldım.

Özelliklerinde yazan slot ve HDD slotlarının isimleriyle arattığımda 2 farklı sonuc cıkıyor
1) mSata SSD
2) sanırım mSata olmayan SSD.

Ben minimum 250 GB, fiyatına göre 480 ya da 512 GB arası bir SSD takmak istiyorum. Marka önemsiz, benim bilgisayarıma takmam gereken SSD'nin türünü, modelini, adını söyleyebilirseniz çok sevinirim. Çünkü bir türlü net yanıt bulamadım.

RAM konusuna gelirsek, 8 GB 1600Mhz DDR3L SODIMM RAM takılı ve 2 adet slot var.
Bu RAM'in diğer slotuna da birebir aynı özellikte, aynı marka 8 GB 1600MHz eklersem, hissedilir derecede performans farkı alabilir miyim?

Arkadaşlar hepinize selamlar aranıza yeni katıldım ama forumu ve konuları oldukca uzun zamandır takip etmekteyim. Aramaya inanan biri olarak cok aradım ama net cevabı bulamadığım için konu açma gereği duydum.
Şimdi konumuza dönüyorum: Abra A7 v6.2 Laptop kullanmaktayım 2015 yılında aldım.

Özelliklerinde yazan slot ve HDD slotlarının isimleriyle arattığımda 2 farklı sonuc cıkıyor
1) mSata SSD
2) sanırım mSata olmayan SSD.

Ben minimum 250 GB, fiyatına göre 480 ya da 512 GB arası bir SSD takmak istiyorum. Marka önemsiz, benim bilgisayarıma takmam gereken SSD'nin türünü, modelini, adını söyleyebilirseniz çok sevinirim. Çünkü bir türlü net yanıt bulamadım.

RAM konusuna gelirsek, 8 GB 1600Mhz DDR3L SODIMM RAM takılı ve 2 adet slot var.
Bu RAM'in diğer slotuna da birebir aynı özellikte, aynı marka 8 GB 1600MHz eklersem, hissedilir derecede performans farkı alabilir miyim?
Bunun gibi olacak şekilde farklı model alabilirsiniz fakat bir yerde görmüştüm vidalama yerlerine tam uygun değil gibiydi onun içinde teknik servisinize danışabilirsiniz.
Samsung 250GB 850 EVO M.2 (mini mSata) SSD (Okuma Hızı 540MB / Yazma Hızı 500MB)

Yanıtınız için teşekkürler fakat aslında yine tam cevap alamadım gibi :) Peki bu ssd bilgisayarım için uygun mu?
Eğer Uygunsa da, mSata mı yoksa bu mu performans açısından daha iyidir?
Crucial 275GB MX300 Serisi Sata 6.0Gb/s Internal SSD (Okuma 530MB / Yazma 500MB)

Ram ile ilgili de değerli görüşleri beklemekteyim.
Samsungun Pro modelleri var onların performans açısından gayet güzeller fakat fazla pahalılar normal SSD alırsanız ya HDD devre dışı bırakacaksınız ya da DVD devre dışı bırakacaksınız bu dediğim modellerden birini alırsanız kapağı açıp kendi yuvasına montajı edip rahat kullanım yapacaksınız. M2 SSD ile normal SSD arasında çok fark yok okuma yazma hızları ikisininde aynı kendinizde inceleyebilirsiniz.

SPD Görüntüsünü yükledim,
bkz:
spd1.JPG

Bu Ram'in aynısından bir tane daha alıp ekletmek faydalı olur mu? Performans açısından 1600Mhz ama 16Gb bir bellek elde etmiş olurum. Hissedilir bir tepkime alırım sanırım.

Şu da aklıma geldi, var olan Ram'i söküp direkt olarak şu 16Gb 2 Slot Kingston HyperX Impact Black 16GB(2x8GB) 1600MHz DDR3 Fiyatı Ram'i alsam, bunun için ne dersiniz?

Diğer bir seçenek de, var olan Ram'i söküp yerine Kingston HyperX Impact 8GB 2133MHz DDR3 Notebook Ram Fiyatı almak. Peki bu 16Gb 1600Mhz'den daha iyi performans verebilir mi?
Teşekkürler.

Bütçenizi öncelikle SSD için kullanmak daha mantıklı olacaktır eğer RAM içinde bütçeniz varsa onuda ekleyin derim. Bunu önerebilirim.
Kingston HyperX Impact Black 8GB 1600MHz DDR3 Notebook Ram Fiyatı
Cpu-Z programını kullanarak SPD sekmesinden fotoğraf atarsanız üzerindeki RAM'den bir tane alabiliriz o zaman daha net bir işlem yapmış oluruz.

Son düzenleme:
SPD Görüntüsünü yükledim,
bkz:
Eki Görüntüle 201816

Bu Ram'in aynısından bir tane daha alıp ekletmek faydalı olur mu? Performans açısından 1600Mhz ama 16Gb bir bellek elde etmiş olurum. Hissedilir bir tepkime alırım sanırım.

Şu da aklıma geldi, var olan Ram'i söküp direkt olarak şu 16Gb 2 Slot Kingston HyperX Impact Black 16GB(2x8GB) 1600MHz DDR3 Fiyatı Ram'i alsam, bunun için ne dersiniz?

Diğer bir seçenek de, var olan Ram'i söküp yerine Kingston HyperX Impact 8GB 2133MHz DDR3 Notebook Ram Fiyatı almak. Peki bu 16Gb 1600Mhz'den daha iyi performans verebilir mi?
Teşekkürler.
Öncelikle işlemciniz ve anakartınız 2133 MHz desteklerse daha güzel olur bunu öğrenmeniz lazım. Diğer türlü 400 küsür vermeye gerek yok bence aynı RAM bulabilirseniz part numarasından aratarak onu alın dual channel olarak çalışsın bulamazsanoz 2x8 şeklinde önerdiğinizi alabilirsiniz.

Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim öncelikle. Bilgisayarda mevcut takılı olan Ram'in markasından ve kalitesinden çok da emin değilim açıkçası. Ram değiştirme isteğim Kingston kalitesi, performansı ve geçmiş iyi tecrübelerimden dolayı. Hem uygulama hemde oyun performansı için çok yararlı olacağını düşünüyorum.

İşin özeti 600-650 Türk Lirası bütçem var SSD ve RAM takviyesi için.

2 adet Ddr3l 8 Gb 1600Mhz Kingston Ram, 340 TL Tutuyor.

SSD için minimum 240 gb düşünüyorum. Bu bütçe aralığı için en optimum öneriniz nedir?

Öncelikle işlemciniz ve anakartınız 2133 MHz desteklerse daha güzel olur bunu öğrenmeniz lazım. Diğer türlü 400 küsür vermeye gerek yok bence aynı RAM bulabilirseniz part numarasından aratarak onu alın dual channel olarak çalışsın bulamazsanoz 2x8 şeklinde önerdiğinizi alabilirsiniz.

Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ederim öncelikle. Bilgisayarda mevcut takılı olan Ram'in markasından ve kalitesinden çok da emin değilim açıkçası. Ram değiştirme isteğim Kingston kalitesi, performansı ve geçmiş iyi tecrübelerimden dolayı. Hem uygulama hemde oyun performansı için çok yararlı olacağını düşünüyorum.

İşin özeti 600-650 Türk Lirası bütçem var SSD ve RAM takviyesi için.

2 adet Ddr3l 8 Gb 1600Mhz Kingston Ram, 340 TL Tutuyor.

SSD için minimum 240 gb düşünüyorum. Bu bütçe aralığı için en optimum öneriniz nedir?
2 adet almanıza gerek yok benim düşünceme göre firmayı arayın sizin laptopunuza takılı RAM belleği hangi marka hangi model olduğunu söylerler ya da CPU-Z programını biraz inceleyin orada da yazıyor olması lazım ona göre 1 adet alır onu takarsınız SSD olarak da bunu öneririm takma yuvanız mevcutmuş bu yüzden HDD de takılı olarak kullanabilirsiniz.
Samsung 850 Evo 250GB 540-500MB/s M.2 SSD (MZ-N5E250BW) - SSD - Depolama

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı