Monster abrav15.2 laptopa yapılacak işlemler

Spykee

Centipat
Monster abrav15.2.

Özellikler.
Intel® Coffee Lake Core™ i7-9750H 6C/12T; 12MB l3; 8GT/s; 2.6GHz > 4.5GHz; 45W; 14nm.

Mobile Intel® HM370 chipset.

4 GB GDDR5 NVIDIA® GeForce® GTX1650 128-BIT DX12.

15, 6" FHD 1920x1080 IPS mat LED ekran.

16 GB (2x8GB) DDR4l 1.2v 2666MHz sodımm.

240GB M.2 SSD SATA 3 (okuma: 550 MB/s - yazma: 510 MB/s)

1TB Seagate Barracuda Pro 7200RPM HDD SATA-3 7mm 128MB.

Laptobu soğutucu ve ayrı klavye ile kullanacağım. Oynayacağım oyunlar LOL, PUBG, CS GO, Bannerlord olur sanırım.

Sizlere sorum ben bu laptopa hangi virüs tarayıcısını kurayım? Oyunları hep Steam'den indiriyorum. Laptopu tam performansdamı veya güç tasarufunda mı kullanayım vs. laptop konusunda çok bilgi olmadığım sorularımdan anlaşılmıştır. Kısacası beni uzun süreli götürmesi ve sıkıntı çıkarmaması için önerileriniz nelerdir?

Laptopu oyun için aldığınızı varsayarak tam performansda kullanmanızı öneririm. Ayrıca virüs programı önermem güvenilir olmayan sitelerle çok içli dışlı değilseniz.

Tam performansda kullan. Korsan oyun indirmeyecek isen Defender yeterli olacaktır. Sürücüleri güncel tut. Hava deliklerini kapatacak yüzeylerde kullanma. Eğimli alanlarda kullanma. Haftada bir desarj işlemi uygula. SSD ömrü için yükleme süreleri uzun olan oyunlar hariç her şeyi HDD üstüne kur. Eğer sık oyun oynamıyor isen dengeli modda kullanabilirsin. İnternete gezinirken 4.5GHz hıza gerek yoktur. Yılda bir termal macun yenilet garantisi bitene kadar serviste bittikten sonra evde kendin yapabilirsin temizlik ile beraber.

Bende 512GB SSD'li modelini kullanıyorum. Opera tarayıcıda fanlar daha hızlı çalışıyordu. Chrome' da böyle bir sorun yaşamadım.
Prize takılıyken en iyi performans, pildeyken daha iyi pil ve güç tasarufu modlarından birini kullanıyorum. Pilde klavye ışığı, parlaklığı kısmayı, Wifi'ı kullanmıyorsanız kapatmayı unutmayın.

Herhangi bir Antivirüs programı kullanmıyorum. Windows'un Antivirüsünü bile kapatıyorum, dikkatli bir kullanıcıyım çünkü. Sana kapatmanı tavsiye etmiyorum tabi ki, ama dikkatli kullanırsan Windows'un güvenlik ögeleri (Defender) gayet yeterli.
Oyunlar için güç tasarrufu asla kullanma, şarja takılı bir şekilde dengeli ya da yüksek performans seçebilirsin. Tavsiyem önce dengeli dene, eğer takılma vs yaşayacak olursan yükseğe geçersin.

Tam performansda kullan. Korsan oyun indirmeyecek isen Defender yeterli olacaktır. Sürücüleri güncel tut. Hava deliklerini kapatacak yüzeylerde kullanma. Eğimli alanlarda kullanma. Haftada bir desarj işlemi uygula. SSD ömrü için yükleme süreleri uzun olan oyunlar hariç her şeyi HDD üstüne kur. Eğer sık oyun oynamıyor isen dengeli modda kullanabilirsin. İnternete gezinirken 4.5GHz hıza gerek yoktur. Yılda bir termal macun yenilet garantisi bitene kadar serviste bittikten sonra evde kendin yapabilirsin temizlik ile beraber.
Peki şarjda kullanırken bataryayı cıkarmama gerek varmı?

Hayır gerek yok. Çıkarmamalısın, ani bir elektrik kesilmesinde batarya kapanmasını engelleyecek. Yeni nesil piller bunlar ömrünü bitiririm diye de kaygılanma.
Anladım tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Win 10 kurulumunu hdd ye yapmayı düşünüyorum ssd ile çok fark olmaz sanırım değil mi?

Win 10 kurulumunu hdd ye yapmayı düşünüyorum ssd ile çok fark olmaz sanırım değil mi?
Çok fark olur. Açılışlar, işleyiş çıldırtır, kesinlikle SSD'ye kur. Windows'un toplam kaplayacağı alan 40 GB civarı, ona göre yap hesabını. Ben olsaydım HDD almak yerine SSD'nin kapasitesini arttırırdım alırken.

Çok fark olur. Açılışlar, işleyiş çıldırtır, kesinlikle SSD'ye kur. Windows'un toplam kaplayacağı alan 40 GB civarı, ona göre yap hesabını. Ben olsaydım HDD almak yerine SSD'nin kapasitesini arttırırdım alırken.
Malesef çok bilgim olmadığı için bu şekilde optimize ettim.O zaman windowsu ssd ye kurup kalan indirmeleri hdd ye kuracağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı