Bilgisayar ilk alındığında yapılacak işlemler

Capt_Reader

Centipat
Bilgisayar alını ilk eve gelindiğinde yapılacak işlemler nelerdir? Nelere dikkat etmeli ve neler yapılmadı? Bilgisayar nasıl test edilir? (Ölü piksel, Coil Whine, ışık sızması vs. )

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop aldıysanız Windows güncellemelerini yaptıktan sonra teste geçebilirsiniz.

Masaüstü topladıysanız ilk önce chipset sürücüleri olmak koşuluyla bütün sürücüleri kurduktan sonra teste geçin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce BIOS'u güncelle, sonrasında ben olsam Windows'u da baştan kurardım boş diske, kurulu şekilde gelse bile. BIOS ayarlarını da performans odaklı ayarlamayı unutma. Windows'u kurduktan sonra yapacağın ilk iş güncelleştirmeleri denetlemek olsun. Bir süre o bekletecek seni. İki, üç kere yeniden başlatma sonrası bilgisayarın güncel olur. Sonrasında teker teker ilk önce driverlar olmak üzere uygulamaları, oyunları, vesaire kurabilirsin. Her kurduğun programın da ayarlarını kişiselleştirdiğinden emin ol, kendine göre ayarla her şeyi. Monitörünün testlerini yapman için Google'a "dead pixel test", vesaire yazman yeterli olacaktır. Onlarca site var, çoğu ölü piksel testi dahil ondan fazla test daha sunuyor. Benchmark programları indirebilirsin, sıcaklıkları ve diğer detayları, diğer kullanıcılarının değerleriyle karşılaştır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
tam ekranda oynat farklı bir nokta görürsen ölü piksel vardır.

Önce BIOS'u güncelle, sonrasında ben olsam Windows'u da baştan kurardım boş diske, kurulu şekilde gelse bile. BIOS ayarlarını da performans odaklı ayarlamayı unutma. Windows'u kurduktan sonra yapacağın ilk iş güncelleştirmeleri denetlemek olsun. Bir süre o bekletecek seni. İki, üç kere yeniden başlatma sonrası bilgisayarın güncel olur. Sonrasında teker teker ilk önce driverlar olmak üzere uygulamaları, oyunları, vesaire kurabilirsin. Her kurduğun programın da ayarlarını kişiselleştirdiğinden emin ol, kendine göre ayarla her şeyi. Monitörünün testlerini yapman için Google'a "dead pixel test", vesaire yazman yeterli olacaktır. Onlarca site var, çoğu ölü piksel testi dahil ondan fazla test daha sunuyor. Benchmark programları indirebilirsin, sıcaklıkları ve diğer detayları, diğer kullanıcılarının değerleriyle karşılaştır.
Monitör ayarlarını da yapmayı unutma.

RAM'ler için memtest86 testini uygula eğer sorunsuz çıkarsa, Prime95 testiyle işlemcini test et oda sorunsuz çıkarsa Benchmark testleriyle ekran kartını test et onda da sıkıntı çıkmazsa sistem tamamdır. Sıkıntıdan kastım PC'de kilitlenme, donma, kendi kendine kapanma, mavi ekran vb. hatalar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı