Monster Aryond A27 V1.1 İnceleme

Siyahta bir fotoğrafınıda atr mısın?
Buyrun
IMG_20200909_115204.jpg

Ürün elime geldi ve 240hz farkını hemen hissediyorsun. Şöyle anlatayım 1 saat 240hz kullandıktan sonra 60hz monitöre sahip olan başla bir bilgisayara geçtim ve sanki 30fps alıyormuşum gibi hissettirdi. Ürüne gelcek olursak 1ms modu MRPT modunu açınca geçebiliyorsunuz. MRPT moduna geçince parlaklık hafif kısılıyor eğer güneş çarpan bir yerde kullanacaksanız sakıncalı olur. HDR modu ve G-Sync/Free-Sync var. Bütün saydığım özellikleri monitörün arkasında düğmeye tıklayınca açılan menüden yapıyoruz. Black equalizer moduda var. Bütün hepsini denedim ve gayet başarılılar. Görüntü kalitesine gelecek olursak HDR açınca renkler muazzam oluyor ve illa HDR destekleyen bir uygulamada açmak zorunda değilsiniz. Menüden seçip açabilirsiniz. HDR açmassanız bile çok iyi renkleri var fakat sadece MRPT modunda parlaklığın kısılması bazı kullanıcıları etkileyebilir ama dediğim gibi monitör güneşe kafa atmıyorsa sorun olmaz :D Crosshair koyabiliyorsun, 3 çeşidi var ve her çeşitte kırmızı ve yeşil renk var. Parlaklık seviyesi %100 iken çok parlak oluyor. Oyun deneyimlerimde ise CS:GO dan başlayayım. Bakın olay basit, AWP alıyorsun adamları zaten önceden görceğiniz için tutturduğun kill oluyor. Gerçekten çok fazla farkettiriyor. Arkaya aniden döndüğünüzde görüntüde herhangi bir yırtılma yada bulanıklık olmuyor. League Of Legends oyununa gelecek olursak şöyle söyleyeyim yetenekleri ve kule hitlerini çok rahat görüyorsunuz ve rahat farm yapıyorsunuz. Adamı kandırma şansınız daha yüksek oluyor çünkü panel hızlı. Takım savaşlarında aynı şekilde kritik bir noktadan gelen saldırıyı dodge yapmanız çok basit oluyor. Size şöyle birşey söyleyim çok basit bir test, 60hz monitörünüz varsa gidin antreman modunda kuleden hiti yiyin. O vuruşu kuleden çıkar çıkmaz göremezsiniz ama 240hz monitörde hemen görüyorsunuz. Takım savaşlarında FPS düşmesine rağmen çok rahatsız etmedi beni. MRPT modu açıktı ve Overdrive yüksekteydi. Eğer isterseniz HDR + G-Sync açıpta oynayabilirsiniz çok fazla lag yapmıyor ama benim önerim MRPT + Overdrive yüksek. Monitörün dış kısmına gelelim. Çok rahat bir şekilde yukarı/aşağı, sağ/sola oynayabiliyor ve aynı zamanda pivot özelliğide mevcut yani dikey bir şekilde kullanılabiliyor. Arka kısımdaki RGB ledler çok hoş duruyor ve arka planı aydınlatıyor. Aynı zamanda monitör kavisli ekrana sahip. Ölü pixel testinden 0 ölü pixelle geçti ve şuan için ışık sızması görmedim. Monitörü HDMI 2.0 dan bağladım ve 240hz olarak kusursuz çalışıyor. Yanında gelen kablolar ve adaptörü cidden kaliteli bir hissiyat sunuyor. Uzun lafın kısası ben şuanlık bir kusur görmedim ve gerçekten kağıt üzerinde olduğu gibi performans veriyor. Bence kaçırmadan alın derim sürekli olarak stoklar bitiyor. Uzun kullanımda bir sorun çıkarsa yine bu konu üzerinde editliyecem. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.
Gerçekten çok güzel bir inceleme, görmeden bir ürünü alma taraftarı değilim ama sizin yazma tarzınızla güven oluştu ürüne karşı. Şunu sormak istiyorum, oyun oynarım bol bol. Fakat fotoğraf ile uğraşıyorum ve aynı zamanda da fotoğraf düzenlerken renkleri bana güzel bir şekilde verebilecek bir monitör almak istiyorum. Bu monitör benim için tatmin edici olur mu? Şu anda Monster marka mat ekranlı bir monitör kullanıyorum ama Lightroom üzerinden düzenleme yapıp telefonuma attığımda yaptığım bazı düzenlemelerin aşırıya kaçtığını, bazısının ise yetersiz kaldığını fark ediyorum. Elbette bu şeyler monitörümde gözükmediği için fark edemiyorum. Renkleri gerçekçi şekilde verebilecek bir monitöre ihtiyacım var bunu seçebilir miyim? Bir başka soru olarak da, bu monitörü ve özelliklerini Monster marka bilgisayarımda kullanabilir miyim? Oyunlarda vs. performans düşüşü yaşar mıyım? Teşekkürler şimdiden.

Gerçekten çok güzel bir inceleme, görmeden bir ürünü alma taraftarı değilim ama sizin yazma tarzınızla güven oluştu ürüne karşı. Şunu sormak istiyorum, oyun oynarım bol bol. Fakat fotoğraf ile uğraşıyorum ve aynı zamanda da fotoğraf düzenlerken renkleri bana güzel bir şekilde verebilecek bir monitör almak istiyorum. Bu monitör benim için tatmin edici olur mu? Şu anda Monster marka mat ekranlı bir monitör kullanıyorum ama Lightroom üzerinden düzenleme yapıp telefonuma attığımda yaptığım bazı düzenlemelerin aşırıya kaçtığını, bazısının ise yetersiz kaldığını fark ediyorum. Elbette bu şeyler monitörümde gözükmediği için fark edemiyorum. Renkleri gerçekçi şekilde verebilecek bir monitöre ihtiyacım var bunu seçebilir miyim? Bir başka soru olarak da, bu monitörü ve özelliklerini Monster marka bilgisayarımda kullanabilir miyim? Oyunlarda vs. performans düşüşü yaşar mıyım? Teşekkürler şimdiden.
Bu monitör benim ilk monitörüm yani eskiden 60hz TN panel bir monitör kullanıyordum ve gerçekten çok fazla renk farkı var. Fakat ilk monitörüm olduğu için ve VA panel olduğu için IPS panele göre ne kadar iyi renk sunar onu bilemem ama HDR açınca Google sayfasındaki 2 tane beyaz renk tonu bile ortaya çıkıyor. sRGB değeri %119'dur. Benim size önerim başka bu monitörü kullanan bir kişiye daha sormanız yada canlı canlı gidip görmeniz olacaktır.

Bu monitör benim ilk monitörüm yani eskiden 60hz TN panel bir monitör kullanıyordum ve gerçekten çok fazla renk farkı var. Fakat ilk monitörüm olduğu için ve VA panel olduğu için IPS panele göre ne kadar iyi renk sunar onu bilemem ama HDR açınca Google sayfasındaki 2 tane beyaz renk tonu bile ortaya çıkıyor. sRGB değeri %119'dur. Benim size önerim başka bu monitörü kullanan bir kişiye daha sormanız yada canlı canlı gidip görmeniz olacaktır.
Teşekkür ederim

Dostum, bu testi gece yapman lazım. Ayrıca fotoğraf çekerken manuel moda alıp parlaklık ayarından senin gözle gördüğüne en yakın görüntüyü bulana kadar ayar yapman lazım. Bu şekilde fotoğraf atabilirsen çok faydalı olur, şimdiden teşekkürler.
Evet maalesef gözümün gördüğü ve fotoğraf aynı değil. Gözüm her yeri aynı siyahlıkta görüyor ama kamera açısıyla çok fazla oynaman lazım.

Geri
Yukarı