Monster enerji içeceği sağlığa zararlı mı?

Haftada 5-6 gün içerdim hiçbir şey olmadı. 1 defadan hiçbir şey olmaz özel bir rahatsızlığınız yoksa. Öyle kalbi büyütür gibi saçma sapan inanışları dikkate almayın. İçtiğiniz meyve suyundan biraz farklı sadece öyle çok büyük bir şey değil.

Peki benim derslerden sonra bir de kurslarım oluyor kursda çok odaklanamıyorum ve çok yorgun oluyorum biraz da olsa toparlanmamı sağlar mı, yardımcı olur mu?

Fazla tüketilmesi el titremesi, kalp çırpıntısı ve mide bulantısı yaratabilir. 500 mL özel bir rahatsızlığınız yoksa sorun teşkil etmez.

Her gün düzenli olarak tüketirim, bazen 500 ml'yi geçerim. Hiçbir sıkıntım yok ama bu tabii ki zararı olmadığı anlamına gelmiyor. Tek seferlik denemenizden bir şey olmaz. Enerji içeceği o kadar korkulacak bir şey değil.

Enerji içeceklerinin genelde etken maddesi kafein oluyor, Monster da Taurin içerikli ürünler üretiyor. Bir tür aminoasit olan Taurin hücrelerin döngülerinin pek çoğunda görev alır. Kafein ise kahveden de bilindiği üzere vücudu enerjik tutar, yorgunluk etkilerini azaltır, daha zinde hissettirir, odaklanmaya yardımcı olur, stresi alır, kan akışını ve vücuttaki diğer bazı sistemleri (sindirim, boşaltım sistemi gibi) hızlandırır. Tabii bağımlılık da yapar, eksikliğinde söylediğim durumlar kafein olmadığında tam tersine dönebilir. Bunların yanı sıra aşırı tüketimlerde kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu hatta bazı durumlarda genç yaşlarda bile kalp krizine varan sonuçlara ve içindeki yüksek şeker içeriği sebebiyle diyabet ve obeziteye sebep olabiliyor. Diğer her ambalajlı içecek gibi. Ayrıca kutuların üstünde bir uyarı yazar: "Sporcu içeceği değildir, fiziksel aktivite öncesi ve hemen sonrasında tüketmeyin." Enerji içeceği yüzünden öldü başlığı altında haber olan olayların pek çoğu bu sebeple yaşanıyor. Hafife alınacak bir konu değil. Eğer tadını merak ediyorsan bir kutu içmen fiziksel aktiviteden önce değilse bir sorun yaratmayacaktır ama aşırı tüketimin ileride vücut sağlığını kesinlikle kötü etkileyeceğinden emin olabilirsin. Tavsiyem gerekli durumlarda enerji içecekleri yerine aynı işlevi gören kahve ve çay gibi kafein içerikli görece daha doğal içecekleri tercih etmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı