Monster laptopa kola döküldü

reyxerme

Centipat
Daha fazla  
Dün Monster laptopuma biraz kola döktüm. Önce sorun yoktu, hemen kuruladım, sildim. Klavyemi temizledm. 30 dakika sonra klavye çalışmamaya başladı. Klavyeme basamiyorum. Ornek p tuşuna basıyorum, farklısı çıkıyor. Çoğunda çıkmıyor bile. Klavyeme döktüm. Monster 6 ayda bir bakım veriyor. Kontrol etmeleri için oraya göndereceğim. Başka ne gibi sorunlara açar sizce?

Eğer sadece klavye bozulduysa muhtemelen 300-400tl gibi bir ücret isteyip yaparlar. Sorun burada biterse şanslısın. Gözlemlediğin farklı bir şey yoksa klavyenin içinden anakarta girmemiştir.

Prinç falan şehir efsanesi yapma öyle şeyler.

Klavye bozulduysa umarım sadece o bozulmuştur kolayca yapılır ama gömülü elemanlara zarar geldiyse baya masraflı olur.
Tavsiyem cihazı açma yada güç verme daha fazla zarar verirsin.
Alkol, flux' la falan donanım parçalarını temizleyip verirler.

Dün Monster laptopuma biraz kola döktüm. Önce sorun yoktu, hemen kuruladım, sildim. Klavyemi temizledm. 30 dakika sonra klavye çalışmamaya başladı. Klavyeme basamiyorum. Ornek p tuşuna basıyorum, farklısı çıkıyor. Çoğunda çıkmıyor bile. Klavyeme döktüm. Monster 6 ayda bir bakım veriyor. Kontrol etmeleri için oraya göndereceğim. Başka ne gibi sorunlara açar sizce?

Selam keşke klavyeyi 2 gün beklemeden PC'yi çalıştırmasaydın. Ben tamirciyim su almış klavyelerimi tamir etmiştim çok kez.
Örneğin hurda pazarından aldığım Apple klavyeyi söküp köpüklü sünger ile cif ile prırıl pırıl etmiştim. Denemek için tam kurumadan açık halde PC'ye taktığımda aynı sorun oluştu.
Donanımsal arıza yapıyor yani. Tuşlara basıyorsun farklı karakter basıyor vesaire. Diyot yanmıştı ufacık devresi var ve ısınan diyodu fark edince değiştirmiştim düzeldi. Fakat sıvı teması olan bir cihaza kesinlikle ilk gün enerji vermeyin. Tamamen iliklerine kadar kuruduğundan emin olun. Kola dökülmüş bir klavyeden aşağı akan kola varsa anakartınıda yakacaktır. Hemen klavyeyi söküp kolonya ve alkol ile yıkayıp tamamen kuruttuktan sonra takman gerekirdi. Ya da klavyeyi söküp laptop'ı kurtarıp yeni bir klavye almak tek çözümdü. Klavye için laptopu riske etmen de mantıklı olmamış hala.

Prinç falan şehir efsanesi yapma öyle şeyler.

Klavye bozulduysa umarım sadece o bozulmuştur kolayca yapılır ama gömülü elemanlara zarar geldiyse bayağı masraflı olur.
Tavsiyem cihazı açma ya da güç verme daha fazla zarar verirsin.
Alkol, Flux'la falan donanım parçalarını temizleyip verirler.

Bilginiz olsun flux temizlik malzemesi değildir, lehim yaparken veya lehim sökerken kullanılan bir malzemedir. Lehimin daha iyi tutmasını veyahut daha hızlı sökülmesini sağlar, yüzeyde ki ısıyı arttırır.

Klavyeyi temizledikten neden 30 dakika sonra çalıştırdınız? Umarım başka sorun yoktur..

İnşallah anakarta gelmemiştir kankam. Oksitlenme gibi sorunlar olabilir. Kralı yaşandı. Fakat ben biraz şanslıydım.

Bilginiz olsun flux temizlik malzemesi değildir, lehim yaparken veya lehim sökerken kullanılan bir malzemedir. Lehimin daha iyi tutmasını veyahut daha hızlı sökülmesini sağlar, yüzeyde ki ısıyı arttırır.
Onu biliyorum micro işlemciler falan sökülüyor genelde bu tip arızalarda temizlemek için bacaklarını, altını vs.
Ben öyle yapıyorum flux ile gözlemlediğim tüm etkilenen parçaları söküp alkolle temizledikten sonra geri lehimliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı