Monster notebook akıllı güç yönetimi ayarı nasıl olmalı?

Ergün İnce

Hectopat
Merhaba, çok araştırdım fakat hiçbir yerde bulamadım Monster kontrol merkezinde akıllı güç yönetimi bölümü var. Ayalamalar yapılabiliyor farklı bir konuda bahsetmiştim kısacası bilgisayarımda kilitlenme ve ağır oyunlarda ısınma sorunu yaşıyordum. Ayarların fotoğrafını eklere bıraktım. Açıkçası istediğim performansı arttırabilecek bir şey varsa ısınma ve kitlenmenin önüne geçebilecek bir ayar varsa(kilitlenme anında CPU kullanımı anlık 100 oluyor GPU kullanımı ise anlık bazen 0 bazen 100 oluyor) yardımcı olursanız sevinirim. @erengore hocam sizle önceden ThrottleStop ile udnervolt denemiştik ve sistem sevmedi demiştiniz. Buradan yapılabilecek bir ayar var mı deneyebileceğimiz?
Bilgisayar modelim Monster Tulpar T7 v20.3.2 Linki:Tulpar T7 V20.3.2 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

Dosya Ekleri

• Monster Kontrol Merkezi 15.01.2022 22_46_33.png
    Monster Kontrol Merkezi 15.01.2022 22_46_33.png
    407,6 KB · Görüntüleme: 1.487
  • Monster Kontrol Merkezi 15.01.2022 22_46_28.png
    Monster Kontrol Merkezi 15.01.2022 22_46_28.png
    404,9 KB · Görüntüleme: 1.372
  • Monster Kontrol Merkezi 15.01.2022 22_46_23.png
    Monster Kontrol Merkezi 15.01.2022 22_46_23.png
    405,6 KB · Görüntüleme: 1.354
Son düzenleyen: Moderatör:
Yapılandırabilir gücü etkinleştirip 115W'ta tutun.
Dynamic Boost'u en sona alın.
Sadece oyun oynuyorsanız PL1 ve PL2'yi 45'a çekerek ısınmayı azaltabilirsiniz bazı oyunlarda.
Undervolt (çekirdek ofset) için @erengore hocam yardımcı olur.

Yapılandırabilir gücü etkinleştirip 115W'ta tutun.
Dynamic Boost'u en sona alın.
Sadece oyun oynuyorsanız PL1 ve PL2'yi 45'a çekerek ısınmayı azaltabilirsiniz bazı oyunlarda.
Undervolt (çekirdek ofset) için @erengore hocam yardımcı olur.
O işlemci ile PL'yi düşürürse doğrusu frekans kaybı yaşayabilir. 75 iyi gibi geldi bana. Tabi sistemde RAPL varsa otomatik 45'e sabitler orası ayrı konu.

ThrottleStop'takinden farklı olmayacak ayarlarımız. @Ergün İnce
Yani burada yapılabilir bir şey görsem sıcaklık adına yardımcı olayım ama maalesef görmüyorum. PL'leri 45'e çekebilirsin ama frekans ve performans kaybı yaşatabilir. 45/60 ayarla tavsiyem.

O işlemci ile PL'yi düşürürse doğrusu frekans kaybı yaşayabilir. 75 iyi gibi geldi bana. Tabi sistemde RAPL varsa otomatik 45'e sabitler orası ayrı konu.

Yani burada yapılabilir bir şey görsem sıcaklık adına yardımcı olayım ama maalesef görmüyorum. PL'leri 45'e çekebilirsin ama frekans ve performans kaybı yaşatabilir. 45/60 ayarla tavsiyem.
Cihazda 180W adaptör var. GPU'nun 115W base ve 130W total olduğunu düşünürsek 115W+45W'ın bile sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum. AA oyunlarda GPU'nun çektiği güç azalacaktır. 45/55 ayarlanabilir bence. 115+75 230W'da anca kurtarıyor deneyimlerime göre.

Cihazda 180W adaptör var. GPU'nun 115W base ve 130W Total olduğunu düşünürsek 115W+45Win bile sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum. Aa oyunlarda GPU'nun çektiği güç azalacaktır. 45/55 ayarlanabilir bence. 115+75 230W'da anca kurtarıyor deneyimlerime göre.

O işlemci ile Pl'yi düşürürse doğrusu frekans kaybı yaşayabilir. 75 iyi gibi geldi bana. Tabii sistemde rapl varsa otomatik 45'e sabitler orası ayrı konu.

Yani burada yapılabilir bir şey görsem sıcaklık adına yardımcı olayım ama maalesef görmüyorum. Pl'leri 45'e çekebilirsin ama frekans ve performans kaybı yaşatabilir. 45/60 ayarla tavsiyem.

Açıkçası dediklerinizten tam bir şey anlayamadım ne yapmalıyım.
Birkaç yerde gördüm de bu ayarları değiştirdiğimde bir problem olmaz değil mi birisinin bir daha açılmamış Windows.
Dynamic Boost'u sona alın demişsiniz o nedir?
Tcc ofset ne tam anlamadım.
Bir de ekran kartı hedef sıcaklık var onu ellemeli miyim 87 çok değil mi ekran kartı için.
RAM XMP açmalı mıyım?
Son olarak ekran kartı Control'de falan 120v da çalışıyor ortalama.

Açıkçası dediklerinizten tam bir şey anlayamadım ne yapmalıyım.
Dynamic Boost'u sona alın demişsiniz o nedir?
Tcc ofset ne tam anlamadım.
Bir de ekran kartı hedef sıcaklık var onu ellemeli miyim 87 çok değil mi ekran kartı için.
RAM XMP açmalı mıyım?
Son olarak ekran kartı Control'de falan 120v da çalışıyor ortalama.
Dynamic Boost gerektiğinde işlemciden artan gücü ekran kartına aktarır. Bu genelde AAA oyunlarda (RDR2 tarzı) devreye girer. Hem performansın artmasına hem de işlemcinin daha az ısınmasına sebep olur.
En sona almanız tavsiyemdir.
Ekran kartı hedef sıcaklık ise erkan kartının kendini kısacağı derecedir. 87 iyi, kalsın.
RAM XMP açılmalı, RAM'lerin frekansını artıracaktır.
TCC Ofset işlemcinin ulaşacağı maksimum sıcaklık, 100 - girdiğiniz değer. Frekans ve performans düşüşlerine neden olur, sıcaklıkları doğal olarak düşürür.
Diğerlerini bilmiyorum maalesef.

@T129Atak @erengore hocamo zaman dynamic boost seviyesini sona çekiyorum problem olmaz değil mi?
XMP performansı arttıyor diye biliyorum bende ama bilgisayarda kitlenme oluyor onu açsam bişi olur mu?
açıkçası çok performans aramıyorum normal ayarlarda götürüyor çoğu oyunu tek problemim tırr diye kitlenmesi ve sıcaklık PL 1'i 45 PL 2'yi 60 yapsam bi problem olur mu?

@T129Atak @erengore hocamo zaman dynamic boost seviyesini sona çekiyorum problem olmaz değil mi?
XMP performansı arttıyor diye biliyorum bende ama bilgisayarda kitlenme oluyor onu açsam bişi olur mu?
açıkçası çok performans aramıyorum normal ayarlarda götürüyor çoğu oyunu tek problemim tırr diye kitlenmesi ve sıcaklık PL 1'i 45 PL 2'yi 60 yapsam bi problem olur mu?
XMP işini çok bilmiyorum hocam maalesef ayrı bir konu açın olmazsa.
Dynamic Boost'u sona çekmeniz yararınıza olacaktır, problem olmaz. 45/60 yapmanız probleme sebebiyet vermez. Render alıyorsanız performans düşer ama.

Geri
Yukarı