Monster servisi SSD'de sıvı teması var diyor

Aylan

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarıma kahve döküldü ve bende bayiliği olan Monster'a gönderdim. Bilgisayarda klavye, USB Kart giriş yerleri ve touchpad sıvı temslı olduğu bilgisi verildi. Bilgisayarın açıldığı ve diğer ana bileşenlerde sorun olmadığı yazıldı. Fakat SSD için sıvı teması olduğu bilgisi var. Sıvı temasından dolayı yeni SSD takılması gerekiyor denildi. Fakat şundan emin olamıyorum. Sıvı teması diğer ana bileşenlere zarar vermediyse oraya nasıl zarar vermiş? Ya da daha önce Monster'ın başka bir şubesinde buna rastlanmamışken burada nasıl bu sorun bulundu?

Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarıma kahve döküldü ve bende bayiliği olan Monster'a gönderdim. Bilgisayarda klavye, USB Kart giriş yerleri ve touchpad sıvı temslı olduğu bilgisi verildi. Bilgisayarın açıldığı ve diğer ana bileşenlerde sorun olmadığı yazıldı. Fakat SSD için sıvı teması olduğu bilgisi var. Sıvı temasından dolayı yeni SSD takılması gerekiyor denildi. Fakat şundan emin olamıyorum. Sıvı teması diğer ana bileşenlere zarar vermediyse oraya nasıl zarar vermiş? Ya da daha önce Monster'ın başka bir şubesinde buna rastlanmamışken burada nasıl bu sorun bulundu?
Hocam bazı parçaların korumalığı olur. Dökülen yerde "İletken" bir madde varsa sıvı teması gerçekleşir. Dökülen kahvenin miktarına da bağlı. Mesela az dökülür SSD'deki iletken bölüme gider fakat ilerisine gidemez. Gitse bile iletken maddenin bulunduğu konuma gitmemiştir.

Merhaba. Öncelikle kullanılan M.2 SSD ise daha mümkün bir durum bu. Ancak tamamen laptopun içini fiziksel olarak görmediğimiz ve konu hakkında tam bilgili olmadığımız için kesin bilgi vermeyiz. Sıvı temaslı olması kullanılamayacak anlamına gelmiyor. Özellikle de uzun süre geçmeden hemen yetkili veya bu işlerden anlayan el becerisi olan kullanıcı tarafından da yapılabilen işlemler. Tabii bunun için biraz da gerekli ekipmanlar gerekiyor. Kısacası ulaşabilecek ve ulaşılamayacak yerler olabiliyor. Ne kadar döküldüğüne ve nereye döküldüğüne bağlı. Tam olarak M.2 SSD denk gelmiş olabilir. Kaldı ki M.2 SSD'ler SATA SSD gibi kapalı değiller. Soğutuculu olanlar hariç.

Merhaba. Öncelikle kullanılan M.2 SSD ise daha mümkün bir durum bu. Ancak tamamen laptopun içini fiziksel olarak görmediğimiz ve konu hakkında tam bilgili olmadığımız için kesin bilgi vermeyiz. Sıvı temaslı olması kullanılamayacak anlamına gelmiyor. Özellikle de uzun süre geçmeden hemen yetkili veya bu işlerden anlayan el becerisi olan kullanıcı tarafından da yapılabilen işlemler. Tabii bunun için biraz da gerekli ekipmanlar gerekiyor. Kısacası ulaşabilecek ve ulaşılamayacak yerler olabiliyor. Ne kadar döküldüğüne ve nereye döküldüğüne bağlı. Tam olarak M.2 SSD denk gelmiş olabilir. Kaldı ki M.2 SSD'ler SATA SSD gibi kapalı değiller. Soğutuculu olanlar hariç.
Çok teşekkür ederim yanıtınız için.İzninizle bir kaç soru daha sormak istiyorum. İlk olarak;

İki SSD de sıvı temaslı denildi.Yani ikisinin de almış olma ihtimali olur mu ?

SSD çalışıp çalışmadığını nasıl anlıyorlar. Çünkü kahve dökülünce bir önce ki Monster bayinde SSD ile ilgili sorun yazısı yazılmadı yani bakmamış olabilirler mi bir önce ki bayi ?

Ek olarak SSD değişimi olursa yani yenisini takmayı talep ederlerse taktırmayı düşünüyorum.Fakat bu durumda da eski SSD'lerde bulunan bilgileri nasıl PC ye aktaracağım ya da bilgisayar eskisi gibi aynı şekilde programlar vs yüklenebilir mi?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim .

Çok teşekkür ederim yanıtınız için. İzninizle birkaç soru daha sormak istiyorum. İlk olarak;

İki SSD de sıvı temaslı denildi. Yani ikisinin de almış olma ihtimali olur mu?

SSD çalışıp çalışmadığını nasıl anlıyorlar. Çünkü kahve dökülünce bir önce ki Monster bayinde SSD ile ilgili sorun yazısı yazılmadı yani bakmamış olabilirler mi bir önce ki bayi?

Ek olarak SSD değişimi olursa yani yenisini takmayı talep ederlerse taktırmayı düşünüyorum. Fakat bu durumda da eski SSD'lerde bulunan bilgileri nasıl PC'ye aktaracağım ya da bilgisayar eskisi gibi aynı şekilde programlar vs yüklenebilir mi?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle rica ederim. Ayrıca estağfurullah tabii ki sorabilirsin.
1. Soru: M.2 SSD'ler genelde anakartta yan yana koyuldukları için bu mümkün bir durumdur.
2.Soru: SSD çalışıp çalışmadığını anlamaktan ziyade oksitlenme veya veri yollarında problem olup olmadığını teknik ekip detaylıca inceliyor. Yani direkt bu gitmiş olarak algılanmasın. Onun dışında önceki bayi gözden kaçırmış vb olabilir. Resim isteyebilir misin?
3.Soru: SSD değişirken mutlaka bize sormanı öneririm. Teknisyenler topluca uygun ve pek de kaliteli olmayan SSD'ler takabiliyor. Bu durumda gerek performans gerek de ileride problem yaşamamak için bize danışabilirsin. Eski SSD'leri zaten siz yine de talep edersiniz. Ama indirim de uyguluyor olabilirler. Aynı zamanda genelde işlemlerde bozuk olsa dahi tarafınıza iletilmesi gerekiyor parçalar. Ama siz yine de sorun bu durumu. Onun dışında içindeki bilgileri eğer çalışıyorsa sadece ileride sorun yaşamamak için talep ettilerse M.2 SSD kutusu alıp içindeki bilgileri alabilirsiniz. Ama bunu servise danışmanız iyi olacaktır. Kendileri yapıyor bu işlemi çünkü daha sağlıklı olur. Ekstra masraf da edilmez.

Öncelikle rica ederim. Ayrıca estağfurullah tabii ki sorabilirsin.
1. soru: M.2 SSD'ler genelde anakartta yan yana koyuldukları için bu mümkün bir durumdur.
2.soru: SSD çalışıp çalışmadığını anlamaktan ziyade oksitlenme veya veri yollarında problem olup olmadığını teknik ekip detaylıca inceliyor. Yani direkt bu gitmiş olarak algılanmasın. Onun dışında önceki bayi gözden kaçırmış vb olabilir. Resim isteyebilir misin?
3.soru: SSD değişirken mutlaka bize sormanı öneririm. Teknisyenler topluca uygun ve pek de kaliteli olmayan SSD'ler takabiliyor. Bu durumda gerek performans gerek de ileride problem yaşamamak için bize danışabilirsin. Eski SSD'leri zaten siz yine de talep edersiniz. Ama indirim de uyguluyor olabilirler. Aynı zamanda genelde işlemlerde bozuk olsa dahi tarafınıza iletilmesi gerekiyor parçalar. Ama siz yine de sorun bu durumu. Onun dışında içindeki bilgileri eğer çalışıyorsa sadece ileride sorun yaşamamak için talep ettilerse M.2 SSD kutusu alıp içindeki bilgileri alabilirsiniz. Ama bunu servise danışmanız iyi olacaktır. Kendileri yapıyor bu işlemi çünkü daha sağlıklı olur. Ekstra masraf da edilmez.

Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için. Benim için çok bilgilendirici oldu.
Hmm yani kesin olarak değişim gerekiyorsa eski SSD'ler çalışmıyor demek anlamına geliyor.(Monster tarafından bana verilecek olan SSD bilgisi: 2 adet 512GB SOLİDGM P41 PLUS M.2 SATA NVME SSD-1300 TL )

Bu arada eski SSD'lerin gönderimini yapacaklarını söylemişlerdi. Eski SSD'ler takılı kalsın dememin galiba bir anlamı olmaz bu durumda. Çünkü zaten çalışmayacaklar ve
Yenisini almam ve talep etmem gerekecek.

Ek olarak son bir sorum olacak size 🙏.eski SSD'lerimde bulunan bilgileri yenisine aktarım işini Monster yapmayabilir. Bu durumda ben evde kendim yapabilir miyim? Ya da güvenilir bir bayi İstanbul'da nasıl bulabilirim? Bu işlem ücretleri yaklaşık ne kadar oluyor tahmininizce?
Ve eski SSD de bulunan bazı crackli programlarım vardı. Bunları yeni SSD de aktarım yapma durumunda yine eskisi gibi çalışır mı yoksa sorun çıkar mı?

Çok teşekkürler her değerli bilgi için.

Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için. Benim için çok bilgilendirici oldu.
Hmm yani kesin olarak değişim gerekiyorsa eski SSD'ler çalışmıyor demek anlamına geliyor.(Monster tarafından bana verilecek olan SSD bilgisi: 2 adet 512 GB SOLİDGM P41 Plus M.2 SATA NVMe SSD-1300 TL )

Bu arada eski SSD'lerin gönderimini yapacaklarını söylemişlerdi. Eski SSD'ler takılı kalsın dememin galiba bir anlamı olmaz bu durumda. Çünkü zaten çalışmayacaklar ve
Yenisini almam ve talep etmem gerekecek.

Ek olarak son bir sorum olacak size 🙏.eski SSD'lerimde bulunan bilgileri yenisine aktarım işini Monster yapmayabilir. Bu durumda ben evde kendim yapabilir miyim? Ya da güvenilir bir bayi İstanbul'da nasıl bulabilirim? Bu işlem ücretleri yaklaşık ne kadar oluyor tahmininizce?
Ve eski SSD de bulunan bazı crackli programlarım vardı. Bunları yeni SSD de aktarım yapma durumunda yine eskisi gibi çalışır mı yoksa sorun çıkar mı?

Çok teşekkürler her değerli bilgi için.

Öncelikle denilen M.2 SSD'ler pek karşılaşmadığım ürünler. İki adet 512 GB yapmaktansa 1TB model öneririm. Ayrıca liste verebiliyorlar mı? Başka seçimler için? Bu arada kullandığınız laptop model ve markasını hiç sormadık onu da öğrenebilir miyim?

Evet zaten yapmaları gerekiyor. Takılı kalamaz zaten çünkü yüksek ihtimalle zaten 2 yuva vardır. İkisi de takılacağı için yenileri ile boşta yuva kalmayacak. Haliyle takılı olmaz. Tabii bir de takılı kalmaması sizin açınızdan önemli çünkü sökmeniz vb gerekir. Onda da aslında basit olsa da tecrübeli olmayınca sıkıntı yaşanabiliyor.

Siz yine de sorun ona göre hareket edin derim. Her bilgisayarcıyı da öneremem. Gerek şahsi bilgilerden dolayı gerek de güvenilirlik açısından. M.2 SSD kutuları satılıyor ancak çalışıp çalışmadıklarını bilmediğim için önermek saçma olur. Ücret konusunda da herkes kafasına göre bir fiyat verdiği için onda da ne yazık ki bir şey diyemem. Crack olayına geleceksek oyunlarda pek problem çıkmıyor ancak programlarda çıkabiliyor. Crack hatta crackli olmasa bile yeniden transfer edildiklerinde duruma bağlı olarak sıkıntı çıkarabilmekte. Onun dışında farklı sorunuz olursa yardımcı olurum elbette rica ederim.

Öncelikle denilen M.2 SSD'ler pek karşılaşmadığım ürünler. İki adet 512 GB yapmaktansa 1TB model öneririm. Ayrıca liste verebiliyorlar mı? Başka seçimler için? Bu arada kullandığınız laptop model ve markasını hiç sormadık onu da öğrenebilir miyim?

Evet zaten yapmaları gerekiyor. Takılı kalamaz zaten çünkü yüksek ihtimalle zaten 2 yuva vardır. İkisi de takılacağı için yenileri ile boşta yuva kalmayacak. Haliyle takılı olmaz. Tabii bir de takılı kalmaması sizin açınızdan önemli çünkü sökmeniz vb gerekir. Onda da aslında basit olsa da tecrübeli olmayınca sıkıntı yaşanabiliyor.

Siz yine de sorun ona göre hareket edin derim. Her bilgisayarcıyı da öneremem. Gerek şahsi bilgilerden dolayı gerek de güvenilirlik açısından. M.2 SSD kutuları satılıyor ancak çalışıp çalışmadıklarını bilmediğim için önermek saçma olur. Ücret konusunda da herkes kafasına göre bir fiyat verdiği için onda da ne yazık ki bir şey diyemem. Crack olayına geleceksek oyunlarda pek problem çıkmıyor ancak programlarda çıkabiliyor. Crack hatta crackli olmasa bile yeniden transfer edildiklerinde duruma bağlı olarak sıkıntı çıkarabilmekte. Onun dışında farklı sorunuz olursa yardımcı olurum elbette rica ederim.
Teşekkür ederim yanıtlar için;
Şöyle ki liste vermediler.Fakat isteyebilirim sanırım.Ben Almanya da öğrenci olduğum için iletişime hemen geçemiyorum.Mail ile gelen bilgileri sormak için pazartesi arayacağım
Bilgisayarın modeli Abra A5 V15.2 19V 6.32A.

M.2 SSD kutularını araştıracağım, siz de galiba çalışıp çalışmadığını tam bilmiyorsunuz ama yine de sormak istedim.Bunları satın alınca direkt olarak USB gibi aktarım yapıyor sanırım.Bilgisayar da C de kurulu olan boş SSD ye sanırım aktarım yapmam gerekiyor tüm dosyaları değil mi?

Crakli mühendislik programları var evet.Mecburen tekrar indirmem gerekebilecek.
Çok teşekkür ederim size 🙏

Teşekkür ederim yanıtlar için;
Şöyle ki liste vermediler. Fakat isteyebilirim sanırım. Ben Almanya da öğrenci olduğum için iletişime hemen geçemiyorum. Mail ile gelen bilgileri sormak için pazartesi arayacağım
Bilgisayarın modeli Abra A5 V15.2 19V 6.32A.

M.2 SSD kutularını araştıracağım, siz de galiba çalışıp çalışmadığını tam bilmiyorsunuz ama yine de sormak istedim. Bunları satın alınca direkt olarak USB gibi aktarım yapıyor sanırım. Bilgisayar da C de kurulu olan boş SSD'ye sanırım aktarım yapmam gerekiyor tüm dosyaları değil mi?

Crakli mühendislik programları var evet. Mecburen tekrar indirmem gerekebilecek.
Çok teşekkür ederim size 🙏

Rica ederim. Ona göre seçim yapabilirsiniz. M.2 SSD kutuları standart olarak özellikle Ugreen gibi markalı ürünler almaya dikkat edin. Çalışıp çalışmadığını bilmem imkansız çünkü hem bizzat ürünü göremiyorum test edemiyorum ondan dolayı anlayamam. Onun dışında evet C ile otomatik gelir. Bir tanesi tamamen boş olacak ona da aktarım yapabilirsiniz. Ama dediğim gibi M.2 SSD önemli dikkat etmekte yarar var. Onun dışında kesin gerekir diyemeyiz ama gerekmese bile silip yüklemek en mantıklısı. Bu arada siz Almanya'da verdiniz değil mi ürünü? Onun dışında M.2 SSD kutuları tak çalıştır mantığı zaten flash bellek gibi. Önemli olan markalı ve fiyatına değecek ürünler tercih etmek. Ayrıca dediğim gibi M.2 SSD olarak iki adet yuva mevcut. Bir tane de dediğim SATA SSD mevcut. Gen 3 yani 3500 MB saniyeye kadar erişim imkanı mevcut. O yüzden SSD yönünde pek de arttırıma gerek yok aslında. Sadece 1TB olabilirse ve farklı marka model olmasını ben şahsen tercih ederdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı