Monster Tulpar T7 21.8 vs Tulpar T7 21.9

Laptop soğutucuların cihazda ki işlemci ve ekran kartına olan olan etkisi çok azdır. Bazen sıcaklıkları sabit tutmaya yararken bazen de 2-3 derece sıcaklıkları düşürür ancak cihazın hava almasını sağlaması ve bunun etkisi ile sıcaklıkları düşürmesi (yükseklik ayarı) ve cihazdaki tüm bileşenlerin daha serin bir ortamda çalışmasını sağladığı için mutlaka soğutucu kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca cihazınız için doğru soğutucuyu cihazı aldıktan sonra kendiniz bulmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey cihazın altına bakıp cihazınızın hava kanallarına uygun yerleştirilmiş fana sahip bir soğutucu bulabilmek. Bulamazsanız da bol fanlı ve yüksek RPM değerlerine sahip bir soğutucu da işinizi görecektir. Altın kural ise yükseklik ayarlı olması. (cihazınızın hava alması için)

Benim tavsiyem minimum 2000 RPM'ye sahip bir soğutucu daha etkili olacaktır ancak soğutucudan daha etkili olan şey kaliteli termal macun kullanmaktır. Şuan siz stok olarak gelen termal macunu kullanıyorsunuz daha kaliteli bir termal macun sıcaklıklarınızı daha da düşürecektir.

Bu performansta bile sıcaklıkları gayet iyi hocam. Asıl olay zaten yük altında ki sıcaklıkları görmek ki 12. nesil işlemciyi gayet iyi soğutuyor. Bu tarafta gerçekten iyi iş çıkarmışlar. GPU tarafı tam performanslı çalıştığında muhtemelen sıcaklıklar +3-4 derece artar diye düşünüyorum. Şuan ki durumu sıcaklık açısından sınırda ancak iyi bir termal macunla bu iş çözülür diye düşünüyorum. Bu değerlerde bile gayet iş görecek düzeyde bir cihaz gerçi. Memnun değilseniz de hiç düşünmeyin iade edin. :)
Zalman ZM-NS2000 düşünüyorum açıkcası 200 mm fanı ile hemen herkes memmun kalmış. Alt kısımda ızgaralaın resmini çeker atarım. Termal macun sıvı metal ile geliyor bunlarda. Sıvı Metal Termal Macun destekli 3. Nesil Xcooling soğutma teknolojisi diyor sitelerinde mevzuya. Aslında marka olarak seviyorum Monster'i yani muhtemelen yine bu marka alacağım fakat kasayı değişince muhtemelen. Kasanın altını çekeyim hemen. kullandığım malum tongfang kasa. Clevo olsaydı sanırım böyle olmazdı :) GPU konusunda bende farkındayım aslında düşük fps mevzusu 3070ti ye göre. Daha fazla almışlar fps açıkcası. Sanırım güncelleme ile hallolur bu husus.

Kasa da bu şekilde

Dosya Ekleri

• IMG_20220829_230207.jpg
    IMG_20220829_230207.jpg
    390,6 KB · Görüntüleme: 62
Son düzenleme:
Zalman ZM-NS2000 düşünüyorum açıkcası 200 mm fanı ile hemen herkes memmun kalmış. Alt kısımda ızgaralaın resmini çeker atarım. Termal macun sıvı metal ile geliyor bunlarda. Sıvı Metal Termal Macun destekli 3. Nesil Xcooling soğutma teknolojisi diyor sitelerinde mevzuya. Aslında marka olarak seviyorum Monster'i yani muhtemelen yine bu marka alacağım fakat kasayı değişince muhtemelen. Kasanın altını çekeyim hemen. kullandığım malum tongfang kasa. Clevo olsaydı sanırım böyle olmazdı :) GPU konusunda bende farkındayım aslında düşük fps mevzusunun
Clevo kasa zaten alınmaz hocam. Kimsenin de bu tür kasaları önereceğini de zannetmiyorum. Malum her ünlü markanın bile bu şekilde alt ve üst modelleri bulunmakta zaten -) Aynı durum monster'da da var. Bu arada kullandığınız soğutucunun fanı tam üstüne geliyor gibi :) RPM hızı yüksekse Zalmandan daha iyi performans verebilir belki -) Ben şu ürünü kullanıyorum ancak benimkisi daha çok cihazın hava alması amaçlı. Bu arada evet monster'ın kendi sayfasında v21.9'un özelliklerine yeni baktım evet sıvı metal termal macun olduğunu belirtmişler. -) v21 serisi genelde 3. nesil Xcooling soğutma teknolojisi kullanıyor ancak her kasada başarılı değil bu teknoloji. Abra serisinde de aynı teknoloji var. v20.4'de duo fan teknolojisi kullanıyor ve gerçekten başarılı. GPU tarafını anlamanın en basit yolu aslında şurada gizlidir. Sizin skorunuz/ortalama skor/ En iyi skor. Timespy'da bunu görebilirsiniz zaten ancak asıl olay en yüksek skora ulaşıp en düşük sıcaklıklara sahip olmak. Buna göre kafanızda bir fikir edinirsiniz.

Clevo kasa zaten alınmaz hocam. Kimsenin de bu tür kasaları önereceğini de zannetmiyorum. Malum her ünlü markanın bile bu şekilde alt ve üst modelleri bulunmakta zaten -) Aynı durum monster'da da var. Bu arada kullandığınız soğutucunun fanı tam üstüne geliyor gibi :) RPM hızı yüksekse Zalmandan daha iyi performans verebilir belki -) Ben şu ürünü kullanıyorum ancak benimkisi daha çok cihazın hava alması amaçlı. Bu arada evet monster'ın kendi sayfasında v21.9'un özelliklerine yeni baktım evet sıvı metal termal macun olduğunu belirtmişler. -) v21 serisi genelde 3. nesil Xcooling soğutma teknolojisi kullanıyor ancak her kasada başarılı değil bu teknoloji. Abra serisinde de aynı teknoloji var. v20.4'de duo fan teknolojisi kullanıyor ve gerçekten başarılı. GPU tarafını anlamanın en basit yolu aslında şurada gizlidir. Sizin skorunuz/ortalama skor/ En iyi skor. Timespy'da bunu görebilirsiniz zaten ancak asıl olay en yüksek skora ulaşıp en düşük sıcaklıklara sahip olmak. Buna göre kafanızda bir fikir edinirsiniz.
Aslında timespyden anlamadım henüz çözemedim:) o yüzden kafamda fikir belirmedi :) yani milletin sıcaklıklar ve benimkisi nasıl vasat miyiz orta miyiz iyi miyiz timespy testinden anlamadım henuz öte yandan konu başlığına itibar edip cevap veren fikir veren yazan çizen herkese yürekten teşekkür ederim.

Aslında timespyden anlamadım henüz çözemedim:) o yüzden kafamda fikir belirmedi :) yani milletin sıcaklıklar ve benimkisi nasıl vasat miyiz orta miyiz iyi miyiz timespy testinden anlamadım henuz öte yandan konu başlığına itibar edip cevap veren fikir veren yazan çizen herkese yürekten teşekkür ederim.
Özetle 12 nesil bir işlemciyi performansına göre gayet iyi soğutabildiğini throttlestop ile çok daha yüksek seviyelere çıkabileceğini, GPU tarafında monster kontrol merkezi kaynaklı bir sorun olduğunu (ayarları değiştirsek de cihazın performansında bir artış yaşanmıyor) ve cihazın bu yüzden tam performansını veremediğini, yine aynı sorun yüzünden Timespy skorlarına göre ortalama'nın altında kaldığını (sizin skorunuz 11.229/ Ortalama skor 11.762/ En iyi skor alan kişi 14.534 almış) söyleyebilirim. Tahmini olarak bu sorun çözüldüğünde 12-13k arasında bir değer alırsınız. Bu yüzden cihaz iade edilmeli mi karar size ait. (bence iade edilmeli) Benzer durum v20.5'de de var. Onda da ofis modu ve oyun modu var ancak "Turbo modu" yani performans modu yok :) Sonuç olarak yeni nesil monster cihazların hazır olmadan satışa sunulduğunu söylemek mümkün. Ayrıca rica ederim ve teşekkürler sizin sayenizde bizde cihazı daha iyi tanımış olduk. :)

Selamlar güncel gelişmelerden bahsetmek istedim. Bu gün itibari ile iade faturası oluşturdum ve monsteri aradım sağolsunlar yardımcı oldular. Emre bey ile görüşmüştük daha önce o da yardımcı olmuştu. İzindeymiş yerine Seçkin bey baktı gayette düzgün konuştu ve iyi niyetli. İade işlemini başlatıyoruz nasipse. Yeni pc konusunda maalesef kimse birşey bilmiyor yani rtx 3070ti başka kasada gelecek mi filan gibisinden. Hatta intel indirimi var malum 2000 tl o konuda da yardımcı olacağını söyledi. Açıkcası ben iyi kötü biraz ucundan köşesinden milliyetçi duygusu biraz olan birisiyim. MSI Asus vs. markalar iyi hoş ve güzel fakat monster'in tr markası olduğu için yeniden Monster tercih etme niyeti ve amacı içerisindeyim. Daha önceden başımıza gelen bir hikayeyi anlatmak istedim bu hususda; bir çikolata fabrikası sahibi vardı oğlu üniversitede okuyor muhabbet etme şansımız oldu. Bilinmedik ve yerel bir çikolata markası. Alt kalite ürün yapıp ucuza satıyorlar. Neden Ülker gibi üretmiyorsunuz demiştim. Bana şöyle örnek vermişti Kakao bugün kilosu x dolar bunu ben de alsam x dolardan Ülker de alsa x dolardan alıyor. Ben o kakaoyu aldığımda maliyetim sebebi ile Ülker ve Eti'ye yakın satmak zorundayım sen olsan aşşağı yukarı aynı paralara ülker mi eti mi alırsın demişti. Bu durum bende bu tarz şeylerde hep yerliye itiyor beni. Yani ben almayayım sen alma o almasın Monster nasıl yabancı markalar ile rekabet edecek. Bu arada en ufak akrabalık arkadaşlık ahbaplık vs. yok Monsterde. Araç ön arka takımda da ayd markasını seven birisiyim. Lemförder everest olsa da ayd Lemförder'e malzeme üretiyor ve bunu pek bilen de yok. Gelelim sadede dostlar kafa şişirmek istemem. Hem kredi illetine bulaşmadan hem vade farkına takılmadan peşin fiyatına alabileceğim en iyi seçenek yine monster. Bu sefer deneteceğiz fakat hoparlör ve ısınma biraz daha düşük olursa yeniden Tulpar 21.9 alabilirim. Bu sefer Ram 1x32 4800 MHZ ssd 1 tb olacak şekilde alırım muhtemelen intel indirimlerinden dolayı. Ha yok yine değişen birşey olmazsa şayet ben monsterin bir sonraki rtx 3070ti olan tulpar t7 modelini bekleyebilirim. Yani Monster de kasayı anakartı vırtı zırtı yurtdışı alıyor. Diğer markalar da aşşağı yukarı hep aynı. Sevdiğim bir sözü yazmak istedim nacizane :) Kırk yıllık kaşarlanmış gavurlardan alıp onlara kazandırmaksa bizim müslüman adamlarımız kazansın. İlla kazanç olacaksa böyle bir tercih yapmak isterim. Bu arada Abra a5 15.8.5 gtx 1650ti i7 10750h 16x1 3200 ram ile almıştım hoparlörü ısınması vs. çok memmundum açıkcası. Fakat bir tanıdığım da (game laptoplar ile uğraşır) ekran kartı yüksek modellerde hoparlörlerde kondansatör sorunu olduğundan cızırtı ve haşırtı yaptığını söyledi bu yüzden ses kartına çok düşmüyorlar dedi. Hatta kondansatörleri de söylemişti marka olarak onlar civata samsunglar iyi demişti. Durum bu dostlar istedim ki bu süreçten haberdar edeyim ve durumları anlatayım. Açıkcası millet epey sallamış ama benimle iletişimleri gayet kibar nazik ve yardımcı olacak şekilde geçti.

Ayrıca seçkin beye söyledim gpu tam kullanılamıyor diye, Monster merkezinden hız aşırtımında fark olmuyor diye. Timelook sayesinde bunları öğrendik ve söyledik. Ekran kartı tam yüke binmiyor da dedim :) Yani burada olan biten ne varsa söyledim vallahi. Hatta sound blaster 6+ uygulaması win10 da yok 11 de var; win 11 de kelebek gibi dedim :) Harbi harbi win11 i sevmiyorum.

Son düzenleme:
Hikayenizi gayet beğendim hocam elinize sağlık 😃 bir yedek parçacı olarak şöyle bir durumda var, Türk markaları ilk başta gördüğüm kadariyla kaliteli malı uyguna veriyorlar, ardından kitle yaptıktan sonra kaliteyi düşürüp fiyatı arttiriyorlar. Ayd de mesela şu an ülke içinde tek el gibi bir şey olmaya çalışıyor, her neyse iade olunca söylersiniz hocam ardından yapacağınız tercihi vs.

Hikayenizi gayet beğendim hocam elinize sağlık 😃 bir yedek parçacı olarak şöyle bir durumda var, Türk markaları ilk başta gördüğüm kadariyla kaliteli malı uyguna veriyorlar, ardından kitle yaptıktan sonra kaliteyi düşürüp fiyatı arttiriyorlar. Ayd de mesela şu an ülke içinde tek el gibi bir şey olmaya çalışıyor, her neyse iade olunca söylersiniz hocam ardından yapacağınız tercihi vs.
Çok doğru kazanmalarında sıkıntı yok ben lemförder tercih ediyorum aslında :) yüksek hızlara sürekli çıktığım ve canım olduğu için. 2019 senesinde lemförder marka ön iki tabla almıştım burçsuz bir şekilde lemförder hala sağlamlar o zamanlar 1800 tl mi ne ödemiştim. Şu anda sanırım 4-5 k arasıdır kur yüzünden. Ama ayd kullandım e36 da kötü değildi. İadeden sonra eğer problemler kalkarsa tekrardan tulpar t7 21.9 1x32gb 1tb ssd şeklinde düşünüyorum. Kalkmazsa eğer biraz beklerim yeni kasayı diye düşünmekteyim hocam.

Hocam genelde ilk çıkan cihazlarda belli başlı sorunlar olur. Zamanla güncellemelerle sorunlar çözülür. (donanımsal bir problem yoksa) Burada kritik nokta güncellemelerin zamanı. Yani bir hata olduğunda monster burada araya girmesi gerekir ve tongfang'e bu durumu bildirmelidir. XMG gibi bir markanın bile kontrol merkezi monster kontrol merkezi aynıdır çünkü temeli tongfang zaten. (aynı kasalar dahi var) Özetle güncellemeler konusunda monster belki de elinde olmayan sebeplerden dolayı bu tür güncellemeleri çok geç alıyor. Bence şuan en önemli sorunu bu. Yoksa teknik servis ve diğer detaylar açısından diğer tüm markalardan daha iyi durumda. Bence bu soruna odaklanmalılar. Bu arada alırsanız sakın tek kanal ram (1*32) almayın. Zaten fiyatının intel indirimi altında uygun olmasının nedeni ramlerin dual channel çalışmaması :) Yani çok ciddi performans farkı var (16*2) ile özellikle oyunlarda. Hikayeniz de gayet güzel. :) Cihazla ilgili paylaşım yaptığınız için de ayrıca teşekkürler. Son olarak farklı bir marka dahi satın alsanız etiketleyin yine cihazı birlikte test ederiz -) İyi akşamlar.

Hocam genelde ilk çıkan cihazlarda belli başlı sorunlar olur. Zamanla güncellemelerle sorunlar çözülür. (donanımsal bir problem yoksa) Burada kritik nokta güncellemelerin zamanı. Yani bir hata olduğunda monster burada araya girmesi gerekir ve tongfang'e bu durumu bildirmelidir. XMG gibi bir markanın bile kontrol merkezi monster kontrol merkezi aynıdır çünkü temeli tongfang zaten. (aynı kasalar dahi var) Özetle güncellemeler konusunda monster belki de elinde olmayan sebeplerden dolayı bu tür güncellemeleri çok geç alıyor. Bence şuan en önemli sorunu bu. Yoksa teknik servis ve diğer detaylar açısından diğer tüm markalardan daha iyi durumda. Bence bu soruna odaklanmalılar. Bu arada alırsanız sakın tek kanal ram (1*32) almayın. Zaten fiyatının intel indirimi altında uygun olmasının nedeni ramlerin dual channel çalışmaması :) Yani çok ciddi performans farkı var (16*2) ile özellikle oyunlarda. Hikayeniz de gayet güzel. :) Cihazla ilgili paylaşım yaptığınız için de ayrıca teşekkürler. Son olarak farklı bir marka dahi satın alsanız etiketleyin yine cihazı birlikte test ederiz -) İyi akşamlar.
Çok memmun olurum açıkcası başka bir cihazı birlikte test edersek. Tongfang fena marka değil aslında ben seviyorum :) Yani clevo görmüş gözler abdurrhaman çelebi der TongFang'a :) Hocam dual channel 1x32 alayım sonra arkamızı toparlarsak adam akıllı zam alırsak diğer 1x32 çift kanalı alayım diyorum kendi kendime. Para olsa 2x32 dual channel al geç ama :) fena fiyatta ramler :) Alırken de 1200 tl fark verip 1 tb ssd alayım diyorum zaten elimde samsung 1 tb 980 modeli var (sade 980 pro olmayan) 2tb de bana yeterli diye düşünüyorum. Yani 1 x32 dual channel alma sebebim zamanla yanına kardeşi 2. 1x32 dual channel alıp 64 gb dual channel olması :) Memur maaşıyla bu paralar zor. Zaten 64 gb'a kadar destekliyor i7 12700h sanırım 11800 128gb'a kadar destekliyordu

Dosya Ekleri

• fiyat farkları.jpg
    fiyat farkları.jpg
    219,4 KB · Görüntüleme: 51
Çok memmun olurum açıkcası başka bir cihazı birlikte test edersek. Tongfang fena marka değil aslında ben seviyorum :) Yani clevo görmüş gözler abdurrhaman çelebi der TongFang'a :) Hocam dual channel 1x32 alayım sonra arkamızı toparlarsak adam akıllı zam alırsak diğer 1x32 çift kanalı alayım diyorum kendi kendime. Para olsa 2x32 dual channel al geç ama :) fena fiyatta ramler :) Alırken de 1200 tl fark verip 1 tb ssd alayım diyorum zaten elimde samsung 1 tb 980 modeli var (sade 980 pro olmayan) 2tb de bana yeterli diye düşünüyorum. Yani 1 x32 dual channel alma sebebim zamanla yanına kardeşi 2. 1x32 dual channel alıp 64 gb dual channel olması :) Memur maaşıyla bu paralar zor. Zaten 64 gb'a kadar destekliyor i7 12700h sanırım 11800 128gb'a kadar destekliyordu
İleride yükseltme yapacaksanız elbette mantıklı ancak cihazın test aşamasında ki değerlerini daha net görebilmek adına (özellikle oyunlarda) biraz daha bekleyip 2*32 almak daha mantıklı. Gerçi oyun için böyle yüksek bir ram almak çok mantıklı değildir şayet render almak gibi işler yapmıyorsanız. :) Bence asıl nokta depolama kapasitesi. Bende 1TB var ancak AAA oyunlar yüzünden yer kalmadı diyebilirim hatta çoğunu silmek zorunda kalıyorum . Bu yüzden yüksek okuma/yazma hızlarına sahip totalde 2TB almak daha mantıklı. Özetle önceliğiniz 32*2 ram almak ve depolama kısmında zamanla cihazını 2TB'ye çıkarmak olmalı diyebilirim. :)
Örnek; Öne çıkan oyunlar kısmında bile sadece 6'sı yüklü ve 1 TB'dan boş kalan yer sadece 324gb. Kalan kısım ise daha çok kullandığım programlar ıvır zıvırlar..vb Özetle 1TB kesinlikle yetersiz diyebilirim. -)

Dosya Ekleri

• 6.jpg
    6.jpg
    148 KB · Görüntüleme: 39

Geri
Yukarı