Monster Tulpar T7 21.8 vs Tulpar T7 21.9

PhysX'i unutmuşum seçtim ama dGPU seçili bende zaten hybrid değil de.

grafik kartından sadece physx i unutmuşum. Dgpu seçili biostan. hybrid değil de yani zaten yapmışım onu. Defalarca format atınca physxi unutmuşuz. Bu arada win 11 kurup denedim ben ses için laptopda philips marka ve creative marka kulaklık kullandım (Hepsi mp3 çalar kulaklığı) hiçbirinde adam akıllı ses alamadım. Hepsi jak girişli idi.

bu arada şeyi yapmadım tcc ofset onu da yapayım mı ?

Dosya Ekleri

• IMG_20220829_204806.jpg
    IMG_20220829_204806.jpg
    78,3 KB · Görüntüleme: 45
  • monster fanlı ayarlar.jpg
    monster fanlı ayarlar.jpg
    161,1 KB · Görüntüleme: 46
PhysX'i unutmuşum seçtim ama dGPU seçili bende zaten hybrid değil de.
Tamamdır hocam aslında çok fazla ayar var. [email protected] adresine mail atarak dilerseniz tüm ayarları öğrenebilirsiniz. Söylediklerimi yaptıktan sonra tekrar test yapın ve sonuçları paylaşın. Benim de merak ettiğim bir cihaz kendisi -)

tcc ofset'e dokunabilirsiniz performans artışı için ancak şuan değil. Öncelikle sıcaklıkları görmemiz lazım duruma göre hareket edebilmek için. Bir de bios'dan ram hızını 3200mhz'ye sabitleyebiliyor olmanız lazım. (Tabi bundan emin değilim) bios'da dram gear mode yazan bir yer var mı?

Tamamdır hocam aslında çok fazla ayar var. [email protected] adresine mail atarak dilerseniz tüm ayarları öğrenebilirsiniz. Söylediklerimi yaptıktan sonra tekrar test yapın ve sonuçları paylaşın. Benim de merak ettiğim bir cihaz kendisi -)

Tcc Ofset'e dokunabilirsiniz performans artışı için ancak şu an değil. Öncelikle sıcaklıkları görmemiz lazım duruma göre hareket edebilmek için. Bir de BIOS'tan RAM hızını 3200MHz'ye sabitleyebiliyor olmanız lazım. (tabii bundan emin değilim) BIOS'da dram Gear mode yazan bir yer var mı?

Bakayım hemen ama benim RAM'lar 4800 MHz i7 12700 ya işlemci

Durum bu

BIOS'da dram Gear mode filan yeri yok maalesef.
Sanırım işareti unutmuşum :) Monster kontrol merkezinde performans seçeneklerini etklinleştir yeri

Dosya Ekleri

• monster fanlı physx ayarlı dgpu.jpg
    monster fanlı physx ayarlı dgpu.jpg
    224,7 KB · Görüntüleme: 49
  • monster fanlı physx ayarlı monitör.jpg
    monster fanlı physx ayarlı monitör.jpg
    185,7 KB · Görüntüleme: 36
  • monster fanlı physx ayarlı result.jpg
    monster fanlı physx ayarlı result.jpg
    241 KB · Görüntüleme: 32
  • monster fanlı physx ayarlı 3dmark 2.jpg
    monster fanlı physx ayarlı 3dmark 2.jpg
    225,8 KB · Görüntüleme: 26
  • monster fanlı physx ayarlı 3dmark.jpg
    monster fanlı physx ayarlı 3dmark.jpg
    225,8 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20220829_212558.jpg
    IMG_20220829_212558.jpg
    145 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Evet hocam çok az bir gelişme vardı zaten :) Performans seçeneklerini etkinleştirip tekrar deneyin :)

Ekleme: Advanced kısmında bu ayar main kısmında değil tabi hepsi tongfang kasa olsa da bazı altyapılar farklı olabilir. Örnek resim:

Dosya Ekleri

• 1112.jpg
    1112.jpg
    157,5 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:
Az önce denedim onu da :) Ram için tekrardan bakayım skor düşük çıktı bu sefer :)

Bu arada biosda öyle yer yok maalesef ben de

Açacak vs. yerimiz kalmadığına göre yorumlarını almak isterim :) Bu arada zalmanın bir soğutucusu var 200 mm tek fanlı Zalman notebook soğutucu bunu alsam ne kadar fark eder bilmem de bu iyi diyorlar.

Dosya Ekleri

• ayar etkin fanlı.jpg
    ayar etkin fanlı.jpg
    216,9 KB · Görüntüleme: 35
  • ayar etkin fanlı2.jpg
    ayar etkin fanlı2.jpg
    153,3 KB · Görüntüleme: 28
  • ayar etkin fanlı3.jpg
    ayar etkin fanlı3.jpg
    189,7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20220829_220310.jpg
    IMG_20220829_220310.jpg
    155,5 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
Az önce denedim onu da :) Ram için tekrardan bakayım skor düşük çıktı bu sefer :)

Zaten fark yok denecek kadar az :) Sıcaklıklar dahi aynı seviyede görünüyor. Hatta frekans hızlarına baktığımda da aynı seviyedeler. Duruma göre bu olayı monster'a bildirin. Belki monster kontrol merkezinde bir sorun da olabilir. Güncelleme hakkında bilgi almaya çalışın.

Zaten fark yok denecek kadar az :) Sıcaklıklar dahi aynı seviyede görünüyor. Hatta frekans hızlarına baktığımda da aynı seviyedeler. Duruma göre bu olayı monster'a bildirin. Belki monster kontrol merkezinde bir sorun da olabilir. Güncelleme hakkında bilgi almaya çalışın.
Açıkcası laptopu iade etmeyi düşünüyorum 2000 tl de indirim geldi intel game mevzusundan dolayı. Fakat şuanda 3070ti stoklarda da kalmadı görünüyor. Monster kontrol merkezi hakkında görüşmek kolay aslında :). Laptop sıcaklıkları sizce normal mi? Ve performansları?

Açacak vs. yerimiz kalmadığına göre yorumlarını almak isterim :) Bu arada zalmanın bir soğutucusu var 200 mm tek fanlı Zalman notebook soğutucu bunu alsam ne kadar fark eder bilmem de bu iyi diyorlar.

Laptop soğutucuların cihazda ki işlemci ve ekran kartına olan olan etkisi çok azdır. Bazen sıcaklıkları sabit tutmaya yararken bazen de 2-3 derece sıcaklıkları düşürür ancak cihazın hava almasını sağlaması ve bunun etkisi ile sıcaklıkları düşürmesi (yükseklik ayarı) ve cihazdaki tüm bileşenlerin daha serin bir ortamda çalışmasını sağladığı için mutlaka soğutucu kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca cihazınız için doğru soğutucuyu cihazı aldıktan sonra kendiniz bulmanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken ilk şey cihazın altına bakıp cihazınızın hava kanallarına uygun yerleştirilmiş fana sahip bir soğutucu bulabilmek. Bulamazsanız da bol fanlı ve yüksek RPM değerlerine sahip bir soğutucu da işinizi görecektir. Altın kural ise yükseklik ayarlı olması. (cihazınızın hava alması için)

Benim tavsiyem minimum 2000 RPM'ye sahip bir soğutucu daha etkili olacaktır ancak soğutucudan daha etkili olan şey kaliteli termal macun kullanmaktır. Şuan siz stok olarak gelen termal macunu kullanıyorsunuz daha kaliteli bir termal macun sıcaklıklarınızı daha da düşürecektir.

Açıkcası laptopu iade etmeyi düşünüyorum 2000 tl de indirim geldi intel game mevzusundan dolayı. Fakat şuanda 3070ti stoklarda da kalmadı görünüyor. Monster kontrol merkezi hakkında görüşmek kolay aslında :). Laptop sıcaklıkları sizce normal mi? Ve performansları?

Bu performansta bile sıcaklıkları gayet iyi hocam. Asıl olay zaten yük altında ki sıcaklıkları görmek ki 12. nesil işlemciyi gayet iyi soğutuyor. Bu tarafta gerçekten iyi iş çıkarmışlar. GPU tarafı tam performanslı çalıştığında muhtemelen sıcaklıklar +3-4 derece artar diye düşünüyorum. Şuan ki durumu sıcaklık açısından sınırda ancak iyi bir termal macunla bu iş çözülür diye düşünüyorum. Bu değerlerde bile gayet iş görecek düzeyde bir cihaz gerçi. Memnun değilseniz de hiç düşünmeyin iade edin. :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı