Monster Tulpar T5 V21.7 vs Tulpar T7 V21.8

Bütçe
20.000₺

Elliot.Alderson

Decapat
Beyler şu 3 model arasında kaldım. Öncelikle 1 tanesi RTX3060 ekran kartına sahip ve 17.3" diğerleri ise RTX3070 ekran kartına sahip 15.6" ve 17.3". Bunlar dışında aralarında bir fark yok diye biliyorum. Sizce aradaki bu farka değer mi? Kasanın 17.3" olması soğutmayı etkiler mi? şu anki bilgisayarım 15.6" daha önce hiç 17.3" kullanmadım bundan dolayı kararsızım. 19 bin TL olan 17.3" olsaydı hemen alacaktım ama ekranı büyük olan daha pahalı ve bütçeyi epey zorlamam gerekir onun için bundan dolayı kararsız kaldım. Sizce hangisini tercih edeyim?

Kullanım alanı: 3DS Max, Vray, Lumion, Photoshop gibi programlar. İkincil olarak oyun.

Hocam laptop 17.3 olunca laptop değil monitör oluyor yani taşımak için 15.6 inç alın.

Merhaba, ben 5 Ağustos'tan beri 21.8 kullanıyorum. Performansı konusunda herhangi bir sorun yok gerekli testleri yaptım. Gayet iyi sonuçlar aldım. 3070 Max-P 140W içeren daha ucuz bir laptop yok ve büyük ihtimal de olmayacak piyasada. Kaçırılmayacak fırsat gibi gözüktü bu model ve pişman değilim aldığıma. Fakat 2 sorunum var. Birincisi sitede tanıtımı sırasında yazandan farklı bir SSD takılıp yollanmış olması. Bu konuda Monster ile iletişime geçtim ve ve olumlu yanıt aldım, ilk imkanımda teknik servise gönderip doğru SSD ile değişimini yaptıracağım. İkinci sorunum ise touchpad, touchpadin sağ yarısında ortaya doğru basınca sorun yok fakat kenarlara basılınca sol Click algılıyor bilgisayar. Bu konuda da gerekeni yapacaklardır diye umuyorum, servise gönderdiğim zaman bakılacak. Günlük kullanımda touchpad kullanmadığım için pek sorun etmedim ama ilk imkanda düzeltmelerini umuyorum yine de. Monster'ın sorunları düzeltmek amaçlı yaklaşması güzel fakat bu yanlış SSD konusunu ben fark etmesem öylesine geçip gidecekti, ben elimde yarı fiyatlı ve olması gerekenin yarısından daha az performans gösteren bir SSD ile kalacaktım. Böyle bir hatayı yaptığı için markanın değeri gözümde bayağı düştü, ha bir de internette sağa sola bakarsanız bu "yanlış SSD takma" olayının Monster'da kayda değer sıklıkta yaşandığını görebilirsiniz.
Aynı özelliklere sahip 17.3" bir laptop 15.6" olan versiyonundan daha iyi bir soğutma performansı göstermeli evet.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben 5 Ağustos'tan beri 21.8 kullanıyorum. Performansı konusunda herhangi bir sorun yok gerekli testleri yaptım. Gayet iyi sonuçlar aldım. 3070 Max-P 140W içeren daha ucuz bir laptop yok ve büyük ihtimal de olmayacak piyasada. Kaçırılmayacak fırsat gibi gözüktü bu model ve pişman değilim aldığıma. Fakat 2 sorunum var. Birincisi sitede tanıtımı sırasında yazandan farklı bir SSD takılıp yollanmış olması. Bu konuda Monster ile iletişime geçtim ve ve olumlu yanıt aldım, ilk imkanımda teknik servise gönderip doğru SSD ile değişimini yaptıracağım. İkinci sorunum ise touchpad, touchpadin sağ yarısında ortaya doğru basınca sorun yok fakat kenarlara basılınca sol Click algılıyor bilgisayar. Bu konuda da gerekeni yapacaklardır diye umuyorum, servise gönderdiğim zaman bakılacak. Günlük kullanımda touchpad kullanmadığım için pek sorun etmedim ama ilk imkanda düzeltmelerini umuyorum yine de. Monster'ın sorunları düzeltmek amaçlı yaklaşması güzel fakat bu yanlış SSD konusunu ben fark etmesem öylesine geçip gidecekti, ben elimde yarı fiyatlı ve olması gerekenin yarısından daha az performans gösteren bir SSD ile kalacaktım. Böyle bir hatayı yaptığı için markanın değeri gözümde bayağı düştü, ha bir de internette sağa sola bakarsanız bu "yanlış SSD takma" olayının Monster'da kayda değer sıklıkta yaşandığını görebilirsiniz.
Aynı özelliklere sahip 17.3" bir laptop 15.6" olan versiyonundan daha iyi bir soğutma performansı göstermeli evet.

Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Ben de almak üzereyim taşınabilir olmasından dolayı Monster Tulpar T5 21.7 15.6" olanı alacağım gibi duruyor. Ve içindeki SSD çok kaliteli olduğu için 700₺ daha verip 500GB değil 1TB yapmak istiyordum, bence o SSD için değer.

Size şunu sormak istiyorum: Bilgisayarı alırken tek korktuğum nokta ısınma ve fan sesi. Kasa magnezyum olduğu için daha kaliteli ama ısı daha kolay yayılıyor ve aşırı ısınıyor diyenler var. Bu konuda siz ne yaşadınız? Fan sesi cidden fazla mı? (özellikle Turbo modda)

Ben 21.7 aldım. Konusunu da açtım. Kasa ısınıyor ama buna dayanıyor. oyundan çıkınca da hemen hızlıca soğuyor. IPS ekran olduğu için ışık sızması oluyor ama çok değilse dert etme. Cihaz ofis modunda sessiz. Hiç fan sesi yok. Oyun modu ve turbo mod var. Onları açınca olması gerektiği kadar fan sesi var. Turboda fan sesi elbette var. Ve yüksek. rahatsız etmiyor çok da.

Isınma var tabii ki fakat kasanın sağ üst kısmında toplanıyor ısı genelde. WASD bölgesi ve çevresinde çok ısınma olmuyor, F12 yanlarında ve üstünde el yakıcı sıcaklık olabiliyor fakat oraya da dokunmuyoruz zaten. Ben yine de uzun süreli kullanımlarda ve bilgisayarı zorlayacak oyunlar oynanacağı zamanlar harici klavye kullanmanızı öneriyorum.
SSD konusunda size katılıyorum, bahsettiğim gibi yanlış SSD takılmasından dolayı daha deneyimleyemedim onu fakat internette gördüğüm kadarıyla kesinlikle değer 1 TB yapmanız.
Karolla'ya katılıyorum fan sesi konusunda. Günlük kullanımda ve bilgisayarı zorlamayacak oyunlarda oyun modunu kullanıyorum. Bilgisayarı zorlayacak oyunlarda ise biraz ayarlarıyla oynadığım Turbo modu aktive ediyorum. Kulaklık takmadığım takdirde bile çok rahatsız etmeyecek bir fan sesi oluyor Turbo modda gerektiğinde, kulaklık taktığımda ise hiç rahatsız etmiyor.

Ben T5 V21.5 17.3" olan modelde bu kasayı denedim. Klavyede elim rahatsız olmadı. Ancak klavye yukarısındaki bölümde insanı korkutacak el yakacak derecede sıcaklık vardı. Kasa içindeki ısı doğrudan yukarıya iletiliyor, sanırım magnezyum olmasından kaynaklı. Uzun vadede sorun yaratır mı emin olamadığımdan ve ışık sızmasından dolayı bu kasadan vazgeçtim. Aklınızda bulunsun, 17.3" de olsa bilgisayarın bazı bölgelerinde el yakacak sıcaklıkları hissedeceksiniz.

Ben T5 V21.5 17.3" olan modelde bu kasayı denedim. Klavyede elim rahatsız olmadı. Ancak klavye yukarısındaki bölümde insanı korkutacak el yakacak derecede sıcaklık vardı. Kasa içindeki ısı doğrudan yukarıya iletiliyor, sanırım magnezyum olmasından kaynaklı. Uzun vadede sorun yaratır mı emin olamadığımdan ve ışık sızmasından dolayı bu kasadan vazgeçtim. Aklınızda bulunsun, 17.3" de olsa bilgisayarın bazı bölgelerinde el yakacak sıcaklıkları hissedeceksiniz.
Merhaba, dün şunu fark ettim ki o sıcaklık bazı anlarda yok oluyor. Baya azalıyor. Klavyenin altından turbo modda buz gibi hava üflüyor hatta elinize geliyor serinlik. pamuk koysan havalanır.

Geri
Yukarı