Monster Tulpar T5 v4.1 düşük oyun performansı

gracy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Monster Tulpar T5 v4.1 (Clevo P650SE) modelli dizüstümde şu sorunu yaşıyorum: Benchmark programlarında skorum diğer P650SE'li insanlarınkiyle aynı, fakat oyunlardaki FPS değerlerim onlardan ortalama 15 FPS daha düşük.

Tüm driverlarım güncel, son patchler yüklü, karşılaştırdığım insanlarla aynı ayarlarda açıyorum. Mesela Dying Light'da 30-40 arası FPS alırken başka bir forumda birinden rica ettim aynı yerde o 50-55 fps civarı alıyor. Gene shadow of mordor'da laptopun incelemesini yapan kişi max. ayarlarda 55-60 FPS ortalama alırken ben ortalama 40 alıyorum.

Nvidia denetim masası ayarlarına da hiç dokunmadım, karşılaştırdığım kişiler de önceden ayarlı ayarları kullandılar.

3DMARK sonuçlarım: www.3dmark.com: NVIDIA GeForce GTX 970M video card benchmark result - Intel Core i7-4710HQ,MONSTER TULPAR T5 V4

Sorun ne olabilir? Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arka planda hiç birşey çalışmıyorken ve performans modundayken de denedim ama sonuç aynı. Nvidia denetim masası ayarlarını da hepsi performans olacak şekilde ayarladım gene aynı. Bir kaç FPS olsa canım sıkılmayacak ama 15-20 FPS insanın canını sıkıyor. Oyunlarım D'ye kurulu olduğundan mı diyeceğim ama hiç alakası yok. Başka fikri olan var mı?

Sıcaklıktanda performans kaybı yaşayabilirsiniz fpsye bakarken sıcaklık degerlerinide karşılaştırın. Ayrıca inceleme yapan kişi diyorsunuz o şahıs belkide gölgelendirmeyi vs gibi ayarları kapatmış olabilir ve sizde açıktır ki gölgelendirme vs fpsyi çok düşürüyor.

Sıcaklıklar CPU da max 75 GPU da max 65 oluyor. Dediğim gibi tüm ayarlarımızın aynı olduğuna emin olduktan sonra karşılaştırma yaptım :)

PC'niz en son ne zaman ve kim tarafından formatlandı ? Orijinal Windows ve iyi kurulumun bile performansa katkısı oluyor.

1-2 ay önce PC'ye format atacaktım, bendeki orijinal Windows DVD'si eski sürüm olduğundan yaklaşık 2 GB güncelleme yapmam gerekecekti, ancak ben bunun yerine Fullprogramlarindir'den güncel olan Windos'u indirip kurdum. Fakat önceki aldığım performansı bu sözde güncel olan windows ile alamayınca, bendeki eski sürüm olan Windows'u kurup yaklaşık 2 GB güncellemeye razı oldum.

Ekleme: Sizin işletim sisteminiz orijinaldir. Ben orjinalligin önemini genel açıdan dile getirmeye çalıştım.

Fullprogramlarindir'den güncel olan Windos'u indirip kurdum. Fakat önceki aldığım performansı bu sözde güncel olan windows ile alamayınca, bendeki eski sürüm olan Windows'u kurup yaklaşık 2 GB güncellemeye razı oldum.

Birilerinin içine kafasına göre araç ve güncelleme eklediği Windows sürümlerini tavsiye etmiyorum. O siteyi hiç tavsiye etmiyorum.

Konu sahibi güncel bir 8.1.3 kursun ve akabinde BIOS ve Firmware güncellemelerini yapsın.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı