Monster Tulpar T7 USB 3.0 sorunu

junior34

Hectopat
Daha fazla  
Selamün Aleyküm mü'min kardeşlerim, çıldırmak üzereyim.

Yeni laptop aldım Monster tulpar t7. Windows 8.1 kurdum fakat usb 3.0 girişlerine 3.0 taşınabilir hard disk takınca sorun çıkartıyo. Yani yavaş oku yada hiç okumuyo vb. İnternetten araştırdım windows 8'in intel 3.0'a garezi varmış. Yani 2.0'lık bi USB'yi çalıştırıyo fakat 3.0'ı çalıştırmıyo. Aynı şekilde harddiski 2.0'a takıyorum yine çalışıyo. Sadece 3.0 girişine 3.0 harddiski takınca problem yapıyo. Windows 7'de böyle bir problem yokmuş ki hatta Intel 3.0 driverını en son windows 7'ye çıkarmış.

Bende dönmek istemiyorum win 7'ye. Bir kaç çözüm buldum fakat yine olmadı. Bulduğum çözümler harddiskin vid ve pid ini alıp regedit usbstor'da key açmaktı, yaptım olmadı. USB intel 3.0 ile alakalı bir kaç driver indirdim yine olmadı. Çıldırıcam artık 4 lira verdik laptopa bu seferde windows problem çıkardı. Yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows 8'in intel 3.0'a garezi varmış. .

Kim uydurdu bunu ? :) Yahu varya millet bir sorunu çözemeye dursun. Başlıyo işkembeden sallamaya... Salla.. Artık nereye bok atabilirsen... Windows 8 yeni çıkmış, ona bok atalım o zaman...

Neyse. Şimdi güzel kardeşim sen sorundan doğru düzgün bahsetmemişsin. Taktığın disk nedir ? Okumuyor mu yoksa yavaş mı okuyor ? Yonga seti sürücüsünü -overall komutu ile kurdun mu? BIOS güncel mi ? Firmware güncel mi ? Umarım sevgili Monster bu güncellemeleri veriyordur.

Biz burada çıktığı ilk günden beri 8 ve 8.1 kullanıyoruz ve en ufak bir sorun da yaşamadık.

Araştırdığım da gördüm de yabancılar da uğraşmışlar. Biraz o bağlamda dedim onu. Bu arada her işletim sistemi sorunludur. Çözülebilen, hele ki Windows'ta çözülebilen bir sorun sorun olmaktan çıkar diye bişey yok çünkü windows kapalı kaynaklı bi işletim sistemidir. Ki kapalı kaynaklı bir işletim sisteminde bir sorunu çözmek için kod bile yazılmaması gerekir. Ki zaten de böyle fakat küçük bir sorun bile yaşamadık demen biraz acayip olmuş yani. Windows 7'de bile bir sürü sorunla karşılaşıyoduk. Appcrash hatası 7'nin çıktığı gün patlayan hatalardan ama bu sorun çözülse bile bu sorun olarak kalır.

Ben de windows 8 hayranıyım. Diğerlerinden performans olarak çok hızlı. Donanımı yormuyo fakat sorunsuz değil heralde. Kod bu. Bir yerde patlar. Bir satırı atlar dimi yani.

Geçen gün başlat menüsüne tıklayamıyorum, adeta kilitlenmişti. Ctrl+alt+del kombinasyonunu kullandıktan sonra görev yöneticisini açmak için gelen ekrandan geri çıktığımda düzeliyordu ki kapayıp açtım sorun devam ediyordu. Güncelleme yaptım düzeldi. Ama yinede bir sorundu. Belki güncellemeyle alakası yoktu ama bir sorundu bunlar. Neyse çok uzattım sadece sorunları görmezden gelmeyin. Her şey sorunludur bunu belirtmek istedim konuya geri dönim.

Taktığım hard disk samsung m3 portable.
İlkten okuyo, diskten masaüstüne attığım sırada hız 30mb/sn gösteriyo, sonra hemen 5-4-3-2-1 ve 0 oluyo. Yani hız düşüyo. Biraz bekledikten sonra aygıtı görmemeye başlıyo. Aynı şeklde yine biraz bekleyince tekrar görüyo ama dosya transferi yapamıyorum.

Monster toplama yapan bir marka olduğu için güncellemeleri vermesine gerek yok. Sistem birebir msi o yüzden msi live update den hepsini güncelledim. Chipset'i de dediğiniz gibi kurdum.

Bu arada konuya direk cevap geldiği için sevindim çünkü ben çok çok çok nadir bir forumlarda soru sorarım ve diğer forumlarda açtığım çoğu konuya hiç cevap gelmiyo. İlgilenilmiyo yani. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Evet dahada cevap gelmedi.

Sorunuzun dışına çıkış işletim sistemleri hakkında destan yazarsanız kimse okumaz. Gerek yok. Biz burada Windows 8.1 Nazi'siyiz. Altına ineni afaroz ediyoruz :)

Şimdi konuya dönecek olursak ilk olarak şunu yapalım: cihazın BIOS'una girin ve BIOS bilgisi kısmından bir foto çekip koyun. Cihazın MSI kodunu öğenip buna göre BIOS ve Firmware güncellemelerini yapalım. Bu işlem sorunu çözebilir.

Evet diğer hesabım ceza almış heralde alt alta mesaj attım o yüzdendir.

MSI live update programından gerekli güncellemeleri dün gece yapmıştım hatta bu güncellemeler arasında usb 3.0 driver da yazıyodu fakat bi fayda etmedi.

Live Update 6.png

Bu da bios bilgisi:

MS-1763.jpg

E1763IF8.70U var olan BIOS sürümünüz. Monster'ın sitesinde de son sürüm bu. Fakat ürünün kodu MS-1763. Bu da MSI GT70 2OD oluyor.

BIOS güncellemesi söz konusu. Şimdi cihaz Moster olduğundan risk size ait. Buradan indirebilisiniz:

MSI Global

70W sürümü. E1763IMS.70W

Ayrıca Firmware güncellemesi de yapın. İki farklı sürüm var. Biri arkadan aydınlatmalı klavye için.

MSI Global - Computer, Laptop, Notebook, Desktop, Motherboard, Graphics and more 64

Son düzenleme:
Neden sürekli ceza alıyorum anlamıyorum neyse.

Verdiğiniz linkten firmware indirdim. Kurulumu da onlar pdf olarak hazırladığı kurulum örneğinden yapıyodum fakat uygulamanın windows üzerindeki son adımında "wrong project" diye bi hata aldım. Sonrasında kuruluma devam ettim. Laptop un pilini çıkartıp birkaç saniye sonra takın diyodu, onu da yaptım açtım ve 3 tane 3.0 usb girişinden sadece ikisi çalışıyodu fakat 50mb/s hızla çalışıyordu. BIOS'u da güncelliyeyim dedim fakat benim BIOS'umda BIOS update diye bi seçenek yok. O yüzden USB'den güncelleyemiyorum. Onunla uğraşırken tekrar bi deniyim dedim ve şuan 3.0 usb girişlerin hiç birisinde çalışmıyor malesef. Eski haline döndü yani.

Recep bey merhabalar... Bios bilgilerim yukaridaki: E1763IF8.70U surumu ile ayniydi, bahsetmis oldugunuz E1763IMS.70W surumunu basarili bir sekilde yukledim. Cihazi yeniden baslattigimda msi logosu geldi ve delete tusuna basarak bios a girdim, bu surumde bios update secenegi vardi. Fakat cok basit bir hata yaptim ahci/raid seceneklerinde raid seciliydi ve kaydedip biostan ciktim. Ne yaptiysam cihaz boot olmuyor artik. Bende raid bolumu bos msata aparati var, 3 slot bos. Hali hazir hdd win8.1 yukluydu yardimlarinizi bekliyorum tesekkurler.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı