Çözüldü Monster TULPAR T7 V13.1 işlemci ısınma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Earvven

Hectopat
Daha fazla  
Monster kullanıcısıyım. i7 7700HQ işlemci, GTX 1060 6 GB ekran kartı, 16 GB RAM, 256 SSD ve 1TB HDD mevcut.
Oynadığım Black Desert Online "MMORPG" oyununda aşırı CPU sıcaklığı var. Oyunu açtığımda 75 C* derece olan CPU sıcaklığım 90C* dereceyi buldu. Daha sonraları 95-97C* dereceleri buluyor 3 defa mavi ekran verdi, alalı 6 ay oldu. İşin garip tarafı çağrı merkezin bilgisizliği Sound Blaster ve Control Center'ın çalışmadığı zaman format atın demesi. Sorunu kendim hallettim.

İlk aradığımda 85'i buluyor dediğimde bizim için 90 ve üzeri tehlikeli dedikten sonra CPU sıcaklığı için dedi, ikinci farklı müşteri hizmetinin bu sefer 95'i buluyor dediğimde 105C* e kadar problem yok demesi beni bunalttı. Artık servise güvenip gönderemez oldum. Fanda bir gram toz yok, macun yenilemesi kaliteli ve güzel bir şekilde defalarca yaptım. Bir sorunum daha var, çareyi işlemci frekansını sabitlemekte buldum lakin ya 2.70 GHz'de ya da 3.50 GHz'de çalışıyor. En yüksek işlemci frekansı değerlerini 2800 MHz girdiğimde direkt 3.50 GHz'de çalışıyor. 2700 MHz'de 2.67 GHz'de çalışıyor. Bu ayarları güç seçeneklerinden yapıyorum. Bana göre bu işlemci sıcaklığı normal değil. İşlemcim yıpranmış olabilir mi ve servise göndermeli miyim? Daha yazmadığım müşteri hizmetlerinin çok cahil konuları var.

Çözüm
Konuyu hortlatıyorum, Cooler Master maker elmas partiküllü olanını ( çok araştırdım ve kıyaslama yaptım ) çok yoğun ve biraz katı bir macun harika bir performans sergiledi, CPU sıcaklığı oyunda maks 80 C'yi geçmiyor yaklaşık 1 aydır kullanıyorum oyun süresi bazen 6-7 saati buluyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

48A0A30E-C248-4CB2-9179-A48C2A83E459.jpg

7D0348FA-9F3B-4C50-8436-A5B7E2FBE2B1.jpg
Size soracağım için tabii ki de :) şu an dışarısı 20 derece ve akşam, CPU kullanımı yapan bir Windows module ınstaller worker diye bir program %17 kullanıyordu onu sonlandırdım, sadece oyun açık yüksek performans 3,42 GHz Turbo'da 1 saate yakın olacak ve sıcaklık değeri 72 c* geçmedi.

Eki Görüntüle 329928
Bende T7 v16.1.2 var ve Windows keysiz orjinaldi, kendi sitesi. Teknik servisi aradım onların dediği şekilde kurdum fakat düzelmedi bende teknik servise yolladım ve bana yanlış kurulum yapmışsınız diye not bıraktılar, ben istemedim onların kurmasını yedek almamıştım, termal macun vs değiştirmişler bugün 3 saat önce tekrar aradım ve dedimki Teamviewer üstünden gösterir misiniz görevli ise Youtube kanalımızda var ordan bakın dedi. Bende ordan bakıp tekrar kurdum ve değişen bir şey olmadı kısaca ısı sorunu tüm Monster marka laptoplarda var. Halen CSGO orta-yüksek ayar ve ikili doğrusal süzme gibi düşük ayarlarda 97-98 derece oluyor laptop. Sizin yazınızı okudum ve o program var mı bende diye baktım fakat nafile bende yokmuş öyle bir program.

Bende T7 v16.1.2 var ve Windows Key'siz orjinaldi, kendi sitesi. Teknik servisi aradım onların dediği şekilde kurdum fakat düzelmedi bende teknik servise yolladım ve bana yanlış kurulum yapmışsınız diye not bıraktılar, ben istemedim onların kurmasını yedek almamıştım, termal macun vs değiştirmişler bugün 3 saat önce tekrar aradım ve dedimki TeamViewer üstünden gösterir misiniz görevli ise YouTube kanalımızda var oradan bakın dedi. Bende oradan bakıp tekrar kurdum ve değişen bir şey olmadı kısaca ısınma sorunu tüm Monster marka laptoplarda var. Halen CS:GO orta-yüksek ayar ve ikili doğrusal süzme gibi düşük ayarlarda 97-98 derece oluyor laptop. Sizin yazınızı okudum ve o program var mı bende diye baktım fakat nafile bende yokmuş öyle bir program.

Dostum şunu söyleyebilirim. Müşteri hizmetleri kesinlikle hiçbir şey bilmiyor. Sound Blaster ve Control Center çalışmıyordu, direk format dedi kendim hallettim formatsız, başka bir müşteri hizmetleri aradım dengeli modda hep Turbo da çalışıyor sistem boştayken diyorum evet ben de fark ettim diyor Allah Allah dercesine şaşırıyor benim CPU sıcaklığı asıl sorunum buydu işte. Görev yöneticisini aç CPU kullanımından %5 üzeri %10 üzeri program varsa sonlandır benimkisi mesela %20 kullanan Windows'un Update'di Google'dan tarattım sen de taratarak sonlandır, önemli bir şeyi sonlandırma bu işlemden önce format atarsan daha sağlıklı olur görev yöneticisinden CPU kullanımı güncelleştirmeden yükleme cidden boştayken dengeli moda al bak işlemci frekansın düşürüyor mu düşmüyorsa CPU bir şeyi kullanıyordur sorunu yazılımdan olarak böyle çözdüm biz oyundayken CPU başka şeyleri kullandığından oluşuyor bu ısı problemi şu an 2 gündür problemim yok mmo Black Desert Online oynuyorum cidden işlemciyi ağır yoran %50 kullanan optimize sorunu olan bir oyun ayrıca bilgisayarım yorulmasın diye GHz maks 3.10 GHz sabitledim bana yetiyor gelişmeleri beraber takip edelim.
Bu yazdığımı diğer arkadaşta bir denesin.

Dostum şunu söyleyebilirim. Müşteri hizmetleri kesinlikle hiçbir şey bilmiyor. Sound Blaster ve Control Center çalışmıyordu, direk format dedi kendim hallettim formatsız, başka bir müşteri hizmetleri aradım dengeli modda hep Turbo da çalışıyor sistem boştayken diyorum evet ben de fark ettim diyor Allah Allah dercesine şaşırıyor benim CPU sıcaklığı asıl sorunum buydu işte. Görev yöneticisini aç CPU kullanımından %5 üzeri %10 üzeri program varsa sonlandır benimkisi mesela %20 kullanan Windows'un Update'di Google'dan tarattım sen de taratarak sonlandır, önemli bir şeyi sonlandırma bu işlemden önce format atarsan daha sağlıklı olur görev yöneticisinden CPU kullanımı güncelleştirmeden yükleme cidden boştayken dengeli moda al bak işlemci frekansın düşürüyor mu düşmüyorsa CPU bir şeyi kullanıyordur sorunu yazılımdan olarak böyle çözdüm biz oyundayken CPU başka şeyleri kullandığından oluşuyor bu ısı problemi şu an 2 gündür problemim yok mmo Black Desert Online oynuyorum cidden işlemciyi ağır yoran %50 kullanan optimize sorunu olan bir oyun ayrıca bilgisayarım yorulmasın diye GHz maks 3.10 GHz sabitledim bana yetiyor gelişmeleri beraber takip edelim.
Bu yazdığımı diğer arkadaşta bir denesin.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Kontrol ettiğim vakit hiçbir şey bulamadım. İşlemci frekansım 3.9'larda geziniyor. Arkaplanda sadece 1 yükleme yapılıyor ki o da CPU´nun %20´sini kullanıyor.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Kontrol ettiğim vakit hiçbir şey bulamadım. İşlemci frekansım 3.9'larda geziniyor. Arkaplanda sadece 1 yükleme yapılıyor ki o da cpu´nun %20´sini kullanıyor.

Dostum dengeli mod da 3.9 GHz, içmemesinin sebebi şu an %20 ilk o program, o programın yanında bir de CPU kullanan internet üzerinden oyun olunca CPU kullanımı %70-80leri buluyor zaten. Bencmark testinde de aynı ısı 80-90'ı buluyor stress testinde 98'i buluyor benim ki. Bildiğim kadarıyla Intel işlemciler birden fazla iş için uygun değil AMD masaüstü işlemciler bu iş için biçilmiş kaftan. Bir de bizim ki Intel işlemcili laptop olunca sıkıntı oluyor ama sanırım senin laptop Monster'ın işlemcisi bayağı kaliteli olması lazım. Dengeli moda alıp en düşük işlemci modunuzdan kontrol eder misin? Maksimum %5 olsun bir bak. Görev yöneticisinden GHz düşüyor mu CPU'nun? %2-5 olsun CPU kullanımın bir de CS'yi öyle oyna ısı kontrolünü yap.

Konuyu hortlatıyorum, Cooler Master maker elmas partiküllü olanını ( çok araştırdım ve kıyaslama yaptım ) çok yoğun ve biraz katı bir macun harika bir performans sergiledi, CPU sıcaklığı oyunda maks 80 C'yi geçmiyor yaklaşık 1 aydır kullanıyorum oyun süresi bazen 6-7 saati buluyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

48A0A30E-C248-4CB2-9179-A48C2A83E459.jpg

7D0348FA-9F3B-4C50-8436-A5B7E2FBE2B1.jpg

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı