Monster Tulpar T7 V16.1.2 ısınma sorunu

Musa B.

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Merhabalar, Monster Tulpar T7 V16.1.2 dizüstü bilgisayarım var ve aşırı ısınmadan ötürü bir Sosyal kullanıcısının rehberi ile undervolt denilen işlemi yaptım fakat hiçbir değişiklik olmadı. İşlemi ThrottleStop adlı uygulama ile yaptım. Bugün yine sıcaklığı kontrol ederken Control Center üzerinde bir ayar fark ettim. XMP profil seçenekleri bulunan ayarların barındığı bir yer. Burası yardımıyla sistemin sıcaklığını düşürme şansım var mı? Veyahut bu yazılar ve değerler neyi ifade ediyor açıklayabilir misiniz?
Not: Kullandığım termal macun Arctic MX4 2019 ve 1.5 ay önce yeniledim. Fanlar temiz ve sorunsuz çalışıyor. Arka planda sadece Microsoft Edge´de 3 adet sekme açık.
Ekran kaydı aldığımda fanlar maksimum hızda alttaki 2 fanlı soğutucu ile çalışıyordu ve Görev Yöneticisi ile bilgisayarın kullanımı şu şekildeydi;

Screenshot_2.png

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

XMP Dediğimiz yer ram ile ilgili oradan olmaz. Sıcaklıklarınız gerçekten fazla hele ki boşta bir bilgisayar için.Termal macun yenilerken havanın çıktığı ızgaraları da temizlediniz mi acaba ben oraların çabuk tıkanmasından muzdariptim baya T7 V10.1.1 kullanırken.

Dostum tavsiyem temiz bir Windows 10 kurmandır.
Bu notebooklarla birlikte gelen yazılımlar, bilgisayarı amaçsızca kaynak kullanımına zorluyor.

Tertertemiz bir Windows 10 Home Single Language kur, bilgisayarın rahatladığını hissedersin.
Çünkü CPU, Disk ve Ram kaynakları boştayken kullanılmayacak.

Ayrıca bilgisayarım garanti dışı kalmaz. Servis bu duruma bir şey demiyor. İçini açma yeter. En azından ben HP notebookumda bunu yaptım bana garanti dışı kalmadığını söylediler.

@350070 @Hangottom @Overwith öncelikle teşekkürler. Izgaraları temiz bilgisayarın sürekli kontrol ediyorum. Teknik servise yaklaşık 6 kez gönderdim ve bu durumun "normal" olduğunu söylediler. Format attığımda da değişen olmuyor, format attıktan sonra ilk hafta gayet iyi ısınma yok, problem yok fakat ya 3. yada ilk haftanın son gününden sonra tekrar aynı sorun meydana geliyor. Garanti sorunu da kalmadı artık garantisi biteli birkaç ay falan oluyor.

O zaman şöyle bir şey deneyelim. Eğer ki bilgisayarını hep şarjda ve oyun için kullanıyorsan, biosta ekran kartının ayrık mı yoksa birleşik mi olarak kullanılmasını sağlayan bi ayar var control center da da olması lazım onu ayrık(discrete) ayarına getir. Bu işlemcinin içindeki o intel ekran kartını devre dışı bırakıcak. Ardından nvidia denetim masasında 3d ayarları> genel kısmındaki güç yönetim modunu "uyarlamalı" ya getir. Bu ayar bilgisayarın boştayken ekran kartının frekansını düşürerek çok daha az ısınmasını sağlar. Kullanırken ise otomatik olarak frekansları yukarı çeker.(İstersen genel değil program ayarları kısmından istediğin oyunu seçerek "maksimum performansı" seçebilirsin) Ekstradan kapsamlı bir virüs taraması da yapabilirsin.

O zaman şöyle bir şey deneyelim. Eğer ki bilgisayarını hep şarjda ve oyun için kullanıyorsan, biosta ekran kartının ayrık mı yoksa birleşik mi olarak kullanılmasını sağlayan bi ayar var control center da da olması lazım onu ayrık(discrete) ayarına getir. Bu işlemcinin içindeki o intel ekran kartını devre dışı bırakıcak. Ardından nvidia denetim masasında 3d ayarları> genel kısmındaki güç yönetim modunu "uyarlamalı" ya getir. Bu ayar bilgisayarın boştayken ekran kartının frekansını düşürerek çok daha az ısınmasını sağlar. Kullanırken ise otomatik olarak frekansları yukarı çeker.(İstersen genel değil program ayarları kısmından istediğin oyunu seçerek "maksimum performansı" seçebilirsin) Ekstradan kapsamlı bir virüs taraması da yapabilirsin.
İntel´i devre dışı bırakamam çünkü ekran 120Hz ve İntel devredışı kalınca bilgisayar sapıtıyor. Önerdiğiniz virüs tarama programı var mı? MalwareBytes ile taradığımda hiçbir şey bulmuyor.

İntel´i devre dışı bırakamam çünkü ekran 120Hz ve İntel devredışı kalınca bilgisayar sapıtıyor. Önerdiğiniz virüs tarama programı var mı? MalwareBytes ile taradığımda hiçbir şey bulmuyor.
Daha önceki denemeniz aygıt yöneticisi üzerinden ise sapıtması normal. Ha yok diyorsanız ki dediğin gibi yaptım, o zaman belki bazı şeyler değişmiştir. Her bilgisayarda o ayrık olayı olmuyo zaten var ise sizde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Eset nod32 kullanıyorum yıllardır deneme sürümüyle bi test yapıp dilerseniz silebilirsiniz. Esette "kapsamlı tarama" seçeneği var o şekilde tararsanız daha iyi olur. Nvidiadaki uyarlamalı seçeneğini yapın bu arada o buna bağlı bir olay değil.

Son düzenleme:
Daha önceki denemeniz aygıt yöneticisi üzerinden ise sapıtması normal. Ha yok diyorsanız ki dediğin gibi yaptım, o zaman belki bazı şeyler değişmiştir. Her bilgisayarda o ayrık olayı olmuyo zaten var ise sizde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Eset nod32 kullanıyorum yıllardır deneme sürümüyle bi test yapıp dilerseniz silebilirsiniz. Esette "kapsamlı tarama" seçeneği var o şekilde tararsanız daha iyi olur. Nvidiadaki uyarlamalı seçeneğini yapın bu arada o buna bağlı bir olay değil.
Sizin dediğiniz gibi yapmamıştım, şimdi Control Center ve BIOS üzerinden baktım ama öyle bir ayar bulamadım. Ek olarak şöyle birkaç ayar var bunlardan biri mi?
20200902_230203.jpg

@Overwith Şimdi Kaspersky ile güvenli modda tam tarama yaptım ve 1.732.897 dosya taradı ama hiçbir tehdit bulamadı.

Son düzenleme:
Sizin dediğiniz gibi yapmamıştım, şimdi Control Center ve BIOS üzerinden baktım ama öyle bir ayar bulamadım. Ek olarak şöyle birkaç ayar var bunlardan biri mi? Eki Görüntüle 656259
@Overwith Şimdi Kaspersky ile güvenli modda tam tarama yaptım ve 1.732.897 dosya taradı ama hiçbir tehdit bulamadı.
Virüs çıkmaması güzel. O ayar olsaydı tam burda olucaktı doğru yerdesiniz fakat yok. Belki de 8. nesilden sonra değiştirilemiyordur ya da monster bu sürüme koymamışır orasını bilemem tabi. Maalesef sorununuz için aklıma başka çözüm gelmiyor bunun işe yaramama ihtimali de vardı zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı