Monster Tulpar T7 v20.4 17.3 için soğutucu önerisi

PL1-2 ve 4 için aşağıda ki makaleyi okuyabilirsin.

GPU kanadında bellek MHz ve saat offsetlerini yükselttik 1700 MHz'lerde çalışırken GPU 2000LERI görmeye başladı. GPU'nun çalışma MHz'leri yükseldiği ve işlemcinin de min ve Max çalışma değerlerini yükselttiğimiz için Dynamic Boost komple GPU değil CPU da güç aktarıyor böylelikle bilgisayar daha rahat dengeli çalışıyor sıcaklık düşüyor ve performans artıyor.

Sıcaklıkların artmadığı sürece kısa veya kısa vadede bilgisayara hiçbir zararı yok yaptığımız işlemin. Ancak sıcaklıklar artmaya başlar ise OC değerlerini kısmanız gerekli.

Son düzenleme:
PL1-2 ve 4 için aşağıda ki makaleyi okuyabilirsin.

GPU kanadında bellek MHz ve saat offsetlerini yükselttik 1700 MHz'lerde çalışırken GPU 2000LERI görmeye başladı. GPU'nun çalışma MHz'leri yükseldiği ve işlemcinin demin ve Max çalışma değerlerini yükselttiğimiz için Dynamic Boost komple GPU değil CPU da güç aktarıyor böylelikle bilgisayar daha rahat dengeli çalışıyor sıcaklık düşüyor ve performans artıyor.

Sıcaklıkların artmadığı sürece kısa veya kısa vadede bilgisayara hiçbir zararı yok yaptığımız işlemin. Ancak sıcaklıklar artmaya başlar ise OC değerlerini kısmanız gerekli.

Peki neden bilgisayar kendi kapasitesinde 2000 MHz'ler varken 1700'lerde çalıştırılıyor ve şunu sormak istiyorum Dynamic Boost'u açarsam onun üstündeki TGP seviyesini 130W'ye çekemiyorum hani ikisinden birisi illa olmuyor hangisini açmalıyım ve yanlış anlamayın bazı insanlar sırf performans için laptopun ömrünü kısaltan hız aşırtmalar ve ayarlar yapıyorlar bu yüzden sormak istedim bu yaptırdığınız işlemin en ufak bir şekilde zararı var mıdır sistemin ömrünü kısaltır mı zorlar mı? Ve bir de sıcaklıkların artmadığı sürece demişsiniz ve eğer artarsa o zaman her şeyi varsayılana döndür demişsiniz burada bahsettiğiniz artan sıcaklık dereceleri CPU ve GPU olmak üzere kaçlara gelirse varsayılan ayarlara düşürmeliyim?

Peki neden bilgisayar kendi kapasitesinde 2000 MHz'ler varken 1700'lerde çalıştırılıyor ve şunu sormak istiyorum Dynamic Boost'u açarsam onun üstündeki TGP seviyesini 130W'ye çekemiyorum hani ikisinden birisi illa olmuyor hangisini açmalıyım ve yanlış anlamayın bazı insanlar sırf performans için laptopun ömrünü kısaltan hız aşırtmalar ve ayarlar yapıyorlar bu yüzden sormak istedim bu yaptırdığınız işlemin en ufak bir şekilde zararı var mıdır sistemin ömrünü kısaltır mı zorlar mı? Ve bir de sıcaklıkların artmadığı sürece demişsiniz ve eğer artarsa o zaman her şeyi varsayılana döndür demişsiniz burada bahsettiğiniz artan sıcaklık dereceleri CPU ve GPU olmak üzere kaçlara gelirse varsayılan ayarlara düşürmeliyim?

Default çalışma frekansı ile geliyor GPU ve CPU o değerlerde çalışıyorlar MCC ile de yükseltme yapabiliyorsunuz. Yaptığınız yükseltmeler sınırları zorlayacak seviyede değil %3-4 arası bir yükseltme o yüzden serin çalıştığı sürece hiçbir problem olmaz. TGP ve dB aynı işlevi görüyor. İkisinden birini açabilirsiniz zaten ikisini birden açtırmıyor program. 90ların üzerine çıkarsa sıcaklık değerleri ve sabit bu sıcaklıklarda çalışırsa her cihazda olacağı gibi uzun vadede cihazın ömrünü kısaltır.

Default çalışma frekansı ile geliyor GPU ve CPU o değerlerde çalışıyorlar mcc ile de yükseltme yapabiliyorsunuz. Yaptığınız yükseltmeler sınırları zorlayacak seviyede değil %3-4 arası bir yükseltme o yüzden serin çalıştığı sürece hiçbir problem olmaz. Tgp ve dB aynı işlevi görüyor. İkisinden birini açabilirsiniz zaten ikisini birden açtırmıyor program. 90ların üzerine çıkarsa sıcaklık değerleri ve sabit bu sıcaklıklarda çalışırsa her cihazda olacağı gibi uzun vadede cihazın ömrünü kısaltır.

Ha sizin yaptırttığınız o kadar büyük bir yükseltme değil miydi yani sınıra yakın bir overclock değil miydi? Ve sadece AAA oyunlara girerken sizin yaptırdığınız ayarlarda girsem oyuna ve AAA oyunlar dışında normal basit oyunlar oynarken ya da Google da gezinirken ofis moduna alsam eski ayarlara alsam bu bir sorun çıkartır mı sürekli yükselt azalt yükselt azalt yaptığımdan dolayı? Bir de ben bu ayarları başka insanlar nasıl yapmış onları da merak ettim bakmak istedim ama kimseninkini bulamadım ne yazarak bulabilirim ve en ideal ayarlar sizin yaptırdığınız ayarlar mıdır? Ben bu laptopu 4 5 sene kullanmak istiyorum sizin bu yaptırdığınız ayarlarla bu kadar dayanır mı laptop ( kusura bakmayın çok bilgisizim ve sadece korkuyorum)

Ha sizin yaptırttığınız o kadar büyük bir yükseltme değil miydi yani sınıra yakın bir overclock değil miydi? Ve sadece AAA oyunlara girerken sizin yaptırdığınız ayarlarda girsem oyuna ve AAA oyunlar dışında normal basit oyunlar oynarken ya da Google da gezinirken ofis moduna alsam eski ayarlara alsam bu bir sorun çıkartır mı sürekli yükselt azalt yükselt azalt yaptığımdan dolayı? Bir de ben bu ayarları başka insanlar nasıl yapmış onları da merak ettim bakmak istedim ama kimseninkini bulamadım ne yazarak bulabilirim ve en ideal ayarlar sizin yaptırdığınız ayarlar mıdır? Ben bu laptopu 4 5 sene kullanmak istiyorum sizin bu yaptırdığınız ayarlarla bu kadar dayanır mı laptop ( kusura bakmayın çok bilgisizim ve sadece korkuyorum)

Hayır sınıra yakın bir OC değil yaptığım. Deneme yanılma yöntemi ve forumda birkaç kullanıcının tavsiyeleri ile buldum bu değerleri. Değerleri Turbo modda iken yaptıysan sadece Turbo moda aldığında o değerlere çıkar cihaz ofis veya oyun moduna geçtiğinde varsayılan ayarlara döner cihaz. 5 sene net kullanırsın bu cihazı farklı bir sorun yaşamazsan.

Hayır sınıra yakın bir OC değil yaptığım. Deneme yanılma yöntemi ve forumda birkaç kullanıcının tavsiyeleri ile buldum bu değerleri. Değerleri Turbo modda iken yaptıysan sadece Turbo moda aldığında o değerlere çıkar cihaz ofis veya oyun moduna geçtiğinde varsayılan ayarlara döner cihaz. 5 sene net kullanırsın bu cihazı farklı bir sorun yaşamazsan.

Peki bu senin yaptığın ayar gibi başka insanların yaptığı mcc ayarlarını nereden bulabilirim genel olarak hepsini merak ediyorumda ne yazarsam çıkar ya da bu forumda var mı?

Peki bu senin yaptığın ayar gibi başka insanların yaptığı mcc ayarlarını nereden bulabilirim genel olarak hepsini merak ediyorumda ne yazarsam çıkar ya da bu forumda var mı?

Yapan pek yok varsayılan ayarlarda kullanıyor genelde kullanıcılar. Belli bir konu yok açılmış konuların içerisinde paylaşılan birkaç ayar var hangi konular hatırlamıyorum.

Yapan pek yok varsayılan ayarlarda kullanıyor genelde kullanıcılar. Belli bir konu yok açılmış konuların içerisinde paylaşılan birkaç ayar var hangi konular hatırlamıyorum.

Dostum buradan uzun sürüyor konuşmamız seninle Discord'dan ya da herhangi bir yerden iletişime geçme şansımız yok mu sormak istediğim şeyler varda.

Forumda DC veya farklı iletişim yerleri paylaşmak yasak maalesef. Buradan sorabilirsin soracaklarını.

Dün yaptırttığınız ayarlardan sonra her şey çok güzeldi 85 derecelere kadar çıkan CoD MW2 oyunun 69 72 derece aralarında gidip geliyordu(300 TL'ye aldığım dandik bir soğutucu vardı altında) yaptırttığınız ayarlarda. Ama bugün o soğutucuyu iade ettim ve CoD Warzone'a girdim ve sizin yaptırttığınız ayarlarda 85 derecelere kadar çıktı sıcaklık ve sizin yaptırtmadığınız ayarlardan önce de bu derecelerdeydi sıcaklık yani sizin yaptırttığınız ayarların sıcaklık değrlerine bir farklı olmadı CoD Warzone'da neden? Ve aynı şekilde RDR 2 de de sizin ayarlarınızdan önce 85 derece sıcaklık vardı sizin ayarlarınızı yaptım yine 85'lere çıktı hani hiçbir etkisinin olmaması normal mi? Yani bütün etki soğutucuda mıydı?

Dosya Ekleri

• resim_2022-09-27_153411361.png
    resim_2022-09-27_153411361.png
    888,9 KB · Görüntüleme: 11
  • Adsız3.jpg
    Adsız3.jpg
    419,1 KB · Görüntüleme: 13

Geri
Yukarı