Çözüldü Monster Tulpar T7 v21.1 Ubuntu 16.04 Wi-Fi kartını görmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

demirmustafa

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Monster Tulpar T7 v21.1 modelli laptopum var. Normalde Windows 11 kurulu. Bunun yanına ek olarak Ubuntu 16.04 sürümünü kurdum. Ubuntu bilgisayarın Wi-Fi kartını görmüyor, internete bağlanmak için ekstra bir Wi-Fi kartı taşımam gerekiyor. Monster'ın sitesinden baktım ama driverları hep Windows için. Bu sorunu çözebilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Rica ederim.

Kısaca çözüm aşağıdaki şekilde olacak.

1 backport-iwlwifi-dkms paketi kurulacak.

2 linux-firmware paketi daha güncel sürüme yükseltilecek.

3 secureboot kapatılacak.
Hocam Linux kullanmaya yeni başladım, çok fazla da kullanmıyorum açıkçası hala çoğunlukla Windows kullanıyorum. Yani bayağı cahilim bu konuda. Önerebileceğiniz bir rehber ya da video var mı? Türkçe, İngilizce fark etmez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videolardan öğrenebilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba, Monster Tulpar T7 v21.1 modelli laptopum var. Normalde Windows 11 kurulu. Bunun yanına ek olarak Ubuntu 16.04 sürümünü kurdum. Ubuntu bilgisayarın Wi-Fi kartını görmüyor, internete bağlanmak için ekstra bir Wi-Fi kartı taşımam gerekiyor. Monster'ın sitesinden baktım ama driverları hep Windows için. Bu sorunu çözebilir miyim?

Evet eski bir sürüm ama maalesef üzerinde çalıştığımız bir proje sebebi ile bu sürümü kullanmam lazım.

Şu komutların çıktısını paylaş bakalım.

Kod:
lspci -nnk | grep net -iA3

lsusb -tv

Şu komutların çıktısını paylaş bakalım.

Kod:
lspci -nnk | grep net -iA3

lsusb -tv

Bu videolardan öğrenebilirsiniz.
Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2022-10-25 saat 12.22.16.jpg
    WhatsApp Görsel 2022-10-25 saat 12.22.16.jpg
    181,7 KB · Görüntüleme: 29
Kurduğun bcmwl ile ilgili paketi kaldır ve sistemini yeniden başlat. Bcmwl, Broadcom ile ilgili bir sürücüdür, senin sistemine kurulmamalı. Yeniden başlattıktan sonra, ilk komutun çıktısını paylaş, çıktıyı foruma yapıştır resim olmasın.

Kurduğun bcmwl ile ilgili paketi kaldır ve sistemini yeniden başlat. Bcmwl, Broadcom ile ilgili bir sürücüdür, senin sistemine kurulmamalı. Yeniden başlattıktan sonra, ilk komutun çıktısını paylaş, çıktıyı foruma yapıştır resim olmasın.
00:14.3 Network controller [0280]: Intel Corporation Device [8086:06f0]
DeviceName: Onboard - Ethernet
Subsystem: Intel Corporation Device [8086:0074]
00:15.0 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Device [8086:06e8]
DeviceName: Onboard - Other
--
3d:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Subsystem: Device [1d05:1096]
Kernel driver in use: r8169
Kernel modules: r8169

VirtualBox'a yükleyebilirdin.
Daha önce VirtualBox kullandınız mı bilmiyorum ama aşırı yavaş.

Bu aygıt için çekirdeğin 5.8 sürümü ile destek gelmiş. Ubuntu 16.04 çekirdeğin eski sürümünü kullandığı için aygıt kullanılamıyor. Böyle durumlarda backport-iwlwifi-dkms paketini kurarak iwlwifi sürücüsünün güncel sürümü kullanılabilir. Bu paket depoda varsa kurmayı deneyin ve sistemi yeniden başlatın. Sonra aynı komutun çıktısını yeniden paylaşırsın.

Bu aygıt için çekirdeğin 5.8 sürümü ile destek gelmiş. Ubuntu 16.04 çekirdeğin eski sürümünü kullandığı için aygıt kullanılamıyor. Böyle durumlarda backport-iwlwifi-dkms paketini kurarak iwlwifi sürücüsünün güncel sürümü kullanılabilir. Bu paket depoda varsa kurmayı deneyin ve sistemi yeniden başlatın. Sonra aynı komutun çıktısını yeniden paylaşırsın.
DeviceName: Onboard - Other
--
3d:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)

sudo apt-get install ile yüklemeye çalıştım ama sanırım olmadı, backport-iwlwifi-dkms paketini bulamadı. Unable to locate package backport-iwlwifi-dkms. Paketi githubdan falan mı indirmem gerekli?

Depoda yok demek ki. Şu komutlara kurmayı dene, bu depodaki paket eski olduğu için desteğin eklenmemiş olması da muhtemel. Yine de deneyelim.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:canonical-hwe-team/backport-iwlwifi

sudo apt update

sudo apt-get install backport-iwlwifi-dkms

Kurduktan sonra yeniden başlat ve istediğim komut çıktısını paylaş.

Depoda yok demek ki. Şu komutlara kurmayı dene, bu depodaki paket eski olduğu için desteğin eklenmemiş olması da muhtemel. Yine de deneyelim.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:canonical-hwe-team/backport-iwlwifi

sudo apt update

sudo apt-get install backport-iwlwifi-dkms

Kurduktan sonra yeniden başlat ve istediğim komut çıktısını paylaş.
Kernel modules: iwlwifi
--

Attığınız kodlarını deneyince başarıyla kurulum oldu. Additional drivers normalde boştu, şu anda backport-iwlwifi'i kullanıyor olarak gözüküyor. Ama hala internet yok hatta reboottan sonra kullandığım harici wifi kart'ı da çalışmamaya başladı, şu anda telefondan usb tethering ile bağlanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı