Monster Tulpar T7 v21.7 IPS ekran ışık sızması

AyşeB

Picopat
Daha fazla  
Yeni aldığım Monster Tulpar T7 v21.7 bilgisayarımda siyah ekranda ışık sızması var. Siyah ekran açıp fotoğrafını yükledim. Telefonla çektiğimde ışık sızması renkli görünüyor fakat beyazlar, geri kalan yerler de siyah. Normal mi? Servise götürmeli miyim?

@Radeon RX 5500M hocam?

Dosya Ekleri

• 20211013_193520.jpg
    20211013_193520.jpg
    29,8 KB · Görüntüleme: 181
  • 20211013_193426.jpg
    20211013_193426.jpg
    24,8 KB · Görüntüleme: 177
  • 20211013_193420.jpg
    20211013_193420.jpg
    30,7 KB · Görüntüleme: 168
  • 20211013_193416.jpg
    20211013_193416.jpg
    92 KB · Görüntüleme: 170
Son düzenleyen: Moderatör:
Evet fakat fotodaki kırmızısı yerler beyaz, lakin bilgisayara sağdan ve soldan baktığımda her yer aynı renk oluyor

Yani normal mi hocam, bu ışık sızdırması değil mi?

Siz en iyisi nihiii hocamı dinleyin. Arkadaş bayağı bilgili, umarım yardımı dokunur ve monitör'ünüzde cidden bir sorun yoktur...Kolay gelsin.

Farklı açılardan baktığınızda ve uzaklığınızı değiştirdiğiniz zaman aynı görüntüyü mü görüyorsunuz?
Mesafe değişmesiyle çok bi değişim olmuyor ama sağ ve soldan baktığımda bütün ekran gri-beyaz arası bi renk hocam, yani tek renk
Mesafe değişmesiyle çok bi değişim olmuyor ama sağ ve soldan baktığımda bütün ekran gri-beyaz arası bi renk hocam, yani tek renk
@nihiii Hocam??

Son düzenleme:
Köşelerde olan parlaklık mesafeniz veya açınızla değişiyorsa bu zaten kesin olarak IPS Glow. Benim size bunun muhtemelen IPS Glow olduğunu söylememin nedeni yolladığınız imajda tüm köşelerde aydınlık değerlerinin daha yüksek gözükmesi. Çoğu gaming laptop'un sahip olduğu IPS panelleri köşelerinden aydınlatıldığı için köşeleri daha parlak görmeniz gayet doğal.

Aradaki farkı daha iyi anlayabilmeniz için size iki örnek video göstereyim.

IPS Glow;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Backlight Bleed;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Eğer odanın öbür ucuna geçtiğiniz zaman panelin köşeleri aynı parlaklığı koruyorsa o zaman bu muhtemelen ışık sızmasıdır.

Köşelerde olan parlaklık mesafeniz veya açınızla değişiyorsa bu zaten kesin olarak IPS Glow. Benim size bunun muhtemelen IPS Glow olduğunu söylememin nedeni yolladığınız imajda tüm köşelerde aydınlık değerlerinin daha yüksek gözükmesi. Çoğu gaming laptop'un sahip olduğu IPS panelleri köşelerinden aydınlatıldığı için köşeleri daha parlak görmeniz gayet doğal.

Aradaki farkı daha iyi anlayabilmeniz için size iki örnek video göstereyim.

IPS Glow;

Backlight Bleed;

Eğer odanın öbür ucuna geçtiğiniz zaman panelin köşeleri aynı parlaklığı koruyorsa o zaman bu muhtemelen ışık sızmasıdır.
Hocam 2. Videodaki durum bendeki, ne diyorsunuz sizce servise götürür değiştirilmesini istemeli miyim?
Hocam 2. Videodaki durum bendeki, ne diyorsunuz sizce servise götürür değiştirilmesini istemeli miyim?
Odanın diğer ucundan bile böyle gözüküyor

Dosya Ekleri

• 16341553581965263097829616376379.jpg
    16341553581965263097829616376379.jpg
    34,9 KB · Görüntüleme: 85

Eğer ışık sızması çok rahatsız edici bir durumdaysa elbette götürebilirsiniz. Ancak size şöyle iki bilgi veriyim.

Birincisi ışık sızması çoğu IPS panellerde zaten var olan bir durum önemli olan kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bir seviyede olması.

İkincisi ışık sızmasının nedeni genellikle panelin üzerindeki basınçtan kaynaklanır. Siz yeni bir cihaz aldığınız zaman bu panel üzerinde olan basınç en yüksek seviyede olur. Fakat kullanım süresi içerisinde ve özellikle cihazın yarattığı ısı nedeniyle bu panel üzerinde ki basınç noktaları gevşer ve sızma azalır.

Ayrıca Tongfang'in iyi bir performans verip aynı zamanda bütçe dostu olması için bazı özelliklerden fedakarlık edeceğini unutmamak gerek. Açıkçası bütçe dostu olan bir gaming laptop alıp muazzam bir panel beklerseniz sonucu hemen her zaman hayal kırıklığı olacaktır.

Benim tavsiyem bir süre daha kullanın ve sızma azalıyor mu azalmıyor mu diye kontrol edin ve sizi rahatsız edip etmediğine sonra karar verin.

IPS Glow ve Backlight bleed aynı zamanda bazen faktör olabiliyor. Belki panellerin köşelerinde şu an daha çok basınç olduğundan IPS Glow sizin dahada gözünüze batıyor olabilir. Ancak ben bu fotoğrafa bakınca dediğim gibi kesinlikle ışık sızması diyemem. Çünkü IPS Glow'un doğal olarak olması gereken noktalarda sizde bulunan parlaklıklar. Örneğin şu imajda gördüğünüz kesin olarak korkunç bir sızma;
1606874097173.jpeg

Köşelerde değil sizinki gibi ve panel kenarında. Hani buna bakınca çıplak gözle görmeden rahatlıkla bu yorumu yapabilirim ancak sizin dediğim gibi IPS Glow olması da muhtemel.

Açınızı değiştirdiğiniz zaman hiç bir fark görüyor musunuz?

Son düzenleme:
Eğer ışık sızması çok rahatsız edici bir durumdaysa elbette götürebilirsiniz. Ancak size şöyle iki bilgi veriyim.

Birincisi ışık sızması çoğu IPS panellerde zaten var olan bir durum önemli olan kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bir seviyede olması.

İkincisi ışık sızmasının nedeni genellikle panelin üzerindeki basınçtan kaynaklanır. Siz yeni bir cihaz aldığınız zaman bu panel üzerinde olan basınç en yüksek seviyede olur. Fakat kullanım süresi içerisinde ve özellikle cihazın yarattığı ısı nedeniyle bu panel üzerinde ki basınç noktaları gevşer ve sızma azalır.

Ayrıca Tongfang'in iyi bir performans verip aynı zamanda bütçe dostu olması için bazı özelliklerden fedakarlık edeceğini unutmamak gerek. Açıkçası bütçe dostu olan bir gaming laptop alıp muazzam bir panel beklerseniz sonucu hemen her zaman hayal kırıklığı olacaktır.

Benim tavsiyem bir süre daha kullanın ve sızma azalıyor mu azalmıyor mu diye kontrol edin ve sizi rahatsız edip etmediğine sonra karar verin.

IPS Glow ve Backlight bleed aynı zamanda bazen faktör olabiliyor. Belki panellerin köşelerinde şu an daha çok basınç olduğundan IPS Glow sizin dahada gözünüze batıyor olabilir. Ancak ben bu fotoğrafa bakınca dediğim gibi kesinlikle ışık sızması diyemem. Çünkü IPS Glow'un doğal olarak olması gereken noktalarda sizde bulunan parlaklıklar. Örneğin şu imajda gördüğünüz kesin olarak korkunç bir sızma;
1606874097173.jpeg

Köşelerde değil sizinki gibi ve panel kenarında. Hani buna bakınca çıplak gözle görmeden rahatlıkla bu yorumu yapabilirim ancak sizin dediğim gibi IPS Glow olması da muhtemel.

Açınızı değiştirdiğiniz zaman hiç bir fark görüyor musunuz?
hocam sağdan soldan baktığım zaman tüm ekran beyazımsı grimsi bir renk oluyor fakat mesela şu fotoğrafını yüklediğim gibi filmde alttan belli oluyor, ekran simsiyah değil yani( 1. fotoda 200 iso)

Dosya Ekleri

• iso.jpeg
    iso.jpeg
    46,1 KB · Görüntüleme: 66
  • WhatsApp Image 2021-10-13 at 23.44.09.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-13 at 23.44.09.jpeg
    61 KB · Görüntüleme: 96
hocam sağdan soldan baktığım zaman tüm ekran beyazımsı grimsi bir renk oluyor fakat mesela şu fotoğrafını yüklediğim gibi filmde alttan belli oluyor, ekran simsiyah değil yani( 1. fotoda 200 iso)
Exposure F/2 ve Shutter Speed'i 1/8'e alıp bir görüntü atmanız mümkün mü? Ayrıca ekran parlaklığını lütfen %30 ile %50 arasına düşürün.

hocam telefonumda bu kamera ayarlarını bulamadım
Olan fotoğraflarda şöyle yorumlayabilirim. Bana en çok ışık sızmasını andıran yerler panelde bu noktalar;
1634159324114.png

1634159371629.png

Özellikle resimdeki gibi bir görüntüyse panelin sağ alt kısmında IPS Glow olsa bile çok fazla parlaklık var. Başa çıkmak için yapabileceğiniz şeyler bu durumda parlaklığı kısmak ve ekranı daha parlak ortamlarda kullanmak.

Sizi gerçekten rahatsız ediyorsa bence geri gönderin. Ancak ben çok çok daha iyi bir panel geleceğini sanmıyorum. Her şekilde gene bir miktar BLB ve IPS glow mevcut olur diye tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı