Monster'da monitör bağlamadan ekran kartından tam performans alamamak

aşk sakızı

Hectopat
Model: Monster Tulpar T7 v19.3 144Hz 17.3"
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1660 Ti / dahili Intel UHD.
İşlemci: i7-9750H
RAM: 1x16 GB.
Monster'ın sayfasındaki sahip olduğum laptop linki.

Laptopun sistem özelliklerini yukarıda belirttim. Laptopun dahili ekranı 144Hz IPS panele sahip. Sadece Valorant ve LoL oyunu yüklü, ben bu oyunları oynarken MSI Afterburner yazılımı ile kontrol ettiğimde harici GPU'yu yani GTX 1660 Ti'ı düşük kullandığını fark ettim ve haliyle de LoL'de 130-150 FPS, Valorant'ta ise 150 FPS ortalama ile yer yer daha da düştüğünü fark ettim. Bunların hepsi dahili ekranında gerçekleşiyor ama harici bir monitöre bağladığımda işler biraz değişiyor. Oyunlarda GPU kullanımının bariz arttığını ve FPS'in müthiş artışını fark ettim. Monster'a bu sorunumu dile getirdiğimde bana bazı talimatlar verdiler onları yapın dediler (aşağıda belirteceğim). Herhangi bir değişiklik hepimizin düşündüğü gibi olmadı ve teknik servisimize inceleme için gönderin dediler. Bilgisayarın BIOS'unda MUX Switch bulunmuyor üstelik BIOS'um da güncel.
Kısacası ben harici monitör veya MUX Switch olmadığı için dahili grafik kartını devre dışı bırakamadığımdan dolayı oyunlarda düşük FPS almak zorunda mıyım?

Monster'ın bana vermiş olduğu talimatlar;
-İşletim sisteminiz ve grafik kartı sürücüleriniz güncel olduğundan emin olunuz. (her ikisinden de eminim milyonlarca kez kontrol ettim, güncel)
-Denetim Masası > tüm Denetim Masası öğeleri > güç seçenekleri menüsünden yüksek performans modu seçiniz. (zaten)
-NVIDIA Denetim Masası > görüntü ayarlarını önayarla yap > benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver > alt tarafta bulunan çubuk en sol tarafa alarak performans moduna getiriniz > sağ alt köşede bulunan uygula butonuna basınız. (eminim, yaptım)
-NVIDIA Denetim Masası > 3D ayarlarının yönetilmesi > genel ayarlar > tercih edilen grafik işlemcisi > yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi seçiniz. (bunun dışında ayrı olarak program ayarlarından oyunu özellikle seçip yüksek performans ile aç'ı seçtim, aynı şekilde Windows'un kendi grafik ayarları seçeneğinden de bu işlemi tekrarladım)
-NVIDIA Denetim Masası > 3D ayarlarının yönetilmesi > genel ayarlar > bağlantılı optimizasyon > kapalı konumuna getiriniz ve sağ alt köşede bulunan uygula butonuna basınız. (eminim, yaptım)
-NVIDIA Denetim Masası > Surround PhysX yapılandırması > PhysX ayarları başlığı altında bulunan işlemci seçeneği cihazın NVIDIA ekran kartı olarak seçiniz > PhysX'e ayır > sağ alt köşede bulunan uygula butonuna basınız. (eminim, yaptım)
-NVIDIA GeForce Experience uygulamasına giriş yaparak > ayarlar > oyunlar > optimum oynanabilirlik ayarları başlığı altında ki ‘'yeni eklenen oyunları otomatik olarak optimize et" seçeneğinin tiki kaldırınız. (eminim, yaptım)
-NVIDIA GeForce Experience > genel > whisper mode kapatınız. > battery Boost kapatınız. > son olarak cihazınızı yeniden başlatınız. (tabii efendim)

MUX Switch olmadan olmaz. Her ne kadar oyunu NVIDIA ile çalıştırsanız da görüntüyü iGPU'dan aldığınız için her zaman bir miktarını kullanır. Laptoplar böyle işler.

Yeni konular

Geri
Yukarı