Monterey 12.3 flash belleğe yazdırırken eksik dosya yükleniyor

yigitisonline

Picopat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle, ben bilgisayarıma Technopat'ın videosundaki gibi aynı dediği şekilde 12.3 sürümünde olan Monterey sürümünü kuracaktım.
"balenaEtcher" adlı disk yazdırma uygulamasını yükledim, ve makalede yazan aynı indirme linkine tıklayıp sorunsuz bir şekilde indirdim.
RAR dosyasından ilk olarak klasör şeklinde "_macosx" adlı bir klasör çıktı, klasörün içine girdiğimde "._macos Monterey 12.3 Intel & AMD kurulum imajı.DMG" adlı bir dosya vardı fakat dosya 1KB idi. Altta ise "macOS Monterey 12.3 Intel & AMD kurulum imajı.DMG" adlı bir dosya bulunmaktaydı 2'si arasındaki fark birinin başında ._ yazmasıydı ve 1'i yaklaşık olarak 1KB olarak gösterirken diğeri 14 GB olarak gösteriyordu. 14 GB olan dosyayı 32 GB olan flash diskime yazdırdım fakat içinde sadece EFI klasörü bulunmaktaydı ve klasörün içini açtığımda çoğu eksik dosya vardı videoya bakarak aşamalı olarak gittiğim için bunu hızlıca fark ettim. Daha sonra bu dosya ile boot Menu'ye giriş sağladığımda diski geçtim fakat sadece siyah ekran ve sol üst tarafta bir error yazısı var idi. Belki ben yanlış yazdırdım deyip disk birleştirmeden diskimi tekrar birleştirdim ve aynı .DMG uzantılı dosyayı tekrardan flash diskime yazdırdım, boot Menu'ye giriş sağladım ve yine aynı hata...
Daha sonrasında Technopat'ın videosunda .RAW dosyalı uzantıyı gördüm ve videoda gözüken linki Google tarayıcıma yapıştırıp MediaFire'dan macOS Monterey 12.1 Intel & AMD kurulum imajı.RAW adlı dosyayı indirdim. Bu dosyayı da tekrardan diskime yazdırdım ve OC EFI adlı ayrılmış disk bölümünde "kurulum sonrası" adlı bir klasör vardı, fakat yine eksik dosyalar vardı.
Ekran görüntüsü 2022-08-27 200918.png
Ekran görüntüsü 2022-08-27 201147.png

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-08-27 201224.png
    Ekran görüntüsü 2022-08-27 201224.png
    46,6 KB · Görüntüleme: 23
EFI'nin içinde config dosyaları vardır işlemcinize uygun configin adını config.plist olarak değiştirip boot edeceksiniz. Kurulum dosyalarını görememeniz normal, sadece EFI bölümünü görebilirsiniz çünkü Windows diğer bölümün dosya sistemini okuyamıyor. Eğer EFI bölümünde eksik dosyalar varsa EFI klasörünüzü silip bu EFI'yi atın ve üstte söylediğim config işlemlerini yapın.
O "_macosx" olayı da macOS'in sıkıştırma yönteminden kaynaklanıyor.

EFI'nin içinde Config dosyaları vardır işlemcinize uygun Config'in adını config.plist olarak değiştirip boot edeceksiniz. Kurulum dosyalarını görememeniz normal, sadece EFI bölümünü görebilirsiniz çünkü Windows diğer bölümün dosya sistemini okuyamıyor. Eğer EFI bölümünde eksik dosyalar varsa EFI klasörünüzü silip bu EFI'yi atın ve üstte söylediğim Config işlemlerini yapın.
O "_macosx" olayı da MacOS'in sıkıştırma yönteminden kaynaklanıyor.

Bahsettiğiniz Config hakkında hiçbir bilgim yok, açıkçası demek istediğinizi anlamadım EFI'nin içindeki Config dosyalarından işlemcime uygun olan Config hangisi, config.plist olarak değiştireceğim dosya hangi dosya? (işlemcim i5 10. nesil yani 10210U 1.60GHZ)

Not: Laptop kullanıyorum

O zaman Comet Lake U isimli configin adını config.plist olarak değiştireceksiniz, sonrasında tekrar boot etmeye çalışın.

O zaman Comet Lake'u isimli Config'in adını config.plist olarak değiştireceksiniz, sonrasında tekrar boot etmeye çalışın.

Aynı şekil dediğiniz gibi yaptım. Boot menuden flash belleği seçtim ve "install Monterey" adlı bir yükleme yazısı çıktı. Seçip Enter'a bastım ve sol üstte sanki CMD açıkmış gibi 10 ila 15 arası alt alta sırasıyla yazılar çıktı, yaklaşık 15dk bekledim ve durum hala aynıydı. Acaba bilgisayarımla ilgili bir sorun mu bulunmakta acaba?

Lenovo Thinkpad E14
İşlemci: i5-10210U CPU @1.60GHz
Bellek: Hakkında detaylı bilgim yok fakat 16, 0GB
GPU: Intel UHD Graphics

İşte bu şekil bir sorunla karşılaştım
A06BD5CB-4521-48A8-ACC4-0309437F200A.jpeg

Son düzenleme:
BIOS ayarlarını doğru yaptıysanız sorun EFI ile ilgilidir, burada direkt kendi bilgisayarınız için hazırlanmış bir EFI var. Üstten Code butonuna basıp ZIP şeklinde indirin ve yine USB'deki EFI'yi silip o ZIP'in içindekini atın. Sonra tekrar deneyin.

BIOS ayarlarını doğru yaptıysanız sorun EFI ile ilgilidir, burada direkt kendi bilgisayarınız için hazırlanmış bir EFI var. Üstten Code butonuna basıp ZIP şeklinde indirin ve yine USB'deki EFI'yi silip o ZIP'in içindekini atın. Sonra tekrar deneyin.
Çok sağolun size karşı sonsuz teşekkürlerim bulunmakta :D bunu yaptıktan sonra da çalışmaz ise macOS kurmaktan vazgeçerim artık.

Hocam şaka gibi her şeyi eksiksiz kurmama rağmen Apple logosunda takılı kaldı. Hani bilgisayarım yavaşlamıştır bellek işlemiyordur düşüncesiyle 4 saat açık bıraktım, halanyükleme yüzdesi aynı idi.

Yeni konular

Geri
Yukarı