Mosfet Sıcaklığı Sınırlamasını Kaldırmak

Tolga Samet

Kilopat
Makaleler
17
Daha fazla  
Merhabalar. Başlıkta da belirttiğim gibi. Normal şartlarda Prime95 testinde mosfetler 105 dereceyi vuruyor ve anakart engeline takılıyor. Bunu engellemek için termal ped aldım. Henüz gelmediğinden hala benzer sıkıntı mevcut. Sınırlamayı kaldırsam kaç dereceye kadar problem olmaz? Kısa süreli test için anakarta zarar gelmesini de istemiyorum. İşlemci sıcaklığı 80'i anca vuruyor. Kasanın hava sirkülasyonunun iyi olduğunu düşünüyorum. Diğer tüm bileşenlerin sıcaklığı olması gerektiği gibi veya altında.

Sen termal ped aldıysan zaten o sınırlandırmayı kaldırmana gerek kalmaz. Kaldırmak için tam emin olmamakla birlikte BIOS dosyasında değişiklik yapman gerekir diye düşünüyorum. Kaldırırsan da anakartı yakma ihtimalin var.

Sen termal ped aldıysan zaten o sınırlandırmayı kaldırmana gerek kalmaz. Kaldırmak için tam emin olmamakla birlikte BIOS dosyasında değişiklik yapman gerekir diye düşünüyorum. Kaldırırsan da anakartı yakma ihtimalin var.

Yurtiçi kargo ile ufak problem oldu. Bu yüzden az gecikecek. Yine de bilgi alma amacıyla sordum. BIOS üzerinden kaldırmak aslında pek de zor değil. Anakart yanmasa bile kendini kapatır. Tabi hangi dereceye kadar sağlıklı olduğunu bilmiyorum. Mosfetlerin zarar görmesini de istemiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı