MOSSO 26 BIGFOOT İncelemesi

Kadroya modifikasyon ile falan hiçbir süspansiyon ekleyemezsin :) Kadroyu baştan imal etmek gibi bir şey olur, unutuyorsun kısacası onu.
Kadro ile uyumlu Inch ve çalışma mesafesine sahip bir maşa eklenebilir yalnızca. Alternatif çözüm olarak ise konforu yükseltmek amacıyla süspansiyonlu sele borularından kullanabilirsin, sana gelen darbeyi şoklar.

Tekerlekleri küçültme meselesine gelirsek göbek uzunlukları farklı olabilir, yalnızca lastiği değiştirmek daha mantıklı olur Emirhan'ın da söylediği üzere.
Ancak bu sefer de bisiklet amacından şaşmış olur, orjinalini bozma derim. Kaç bin TL para harcadığım halde senin kadar dikkat çekemiyorum emin ol :)

Amacından çıkar biliyorum da hani yazın asfaltta ince teker (kafama estiği zaman kalın teker) kışın da kalın teker falan öyle olabilir hani çifte standart gibi düşünün. Ya da bunun dişsiz tekerleri var ileride onlardan alırım performans açısından ancak o zaman da motor sesi, araba kumda giderken ki o ses çıkmayacak. O ses kadar güzel bir ses yok. Ağabeyimin arkadaşına verdim bisikleti iki tur falan attı, araba geçer gibi bir ses çıktı park edilmiş arabalardan gözükmüyordu bakayım dedim bisikletle geliyor arkadaş geliyor baya yanıltıyor adamı. :D Kadro demişim maşa kısmı kesilip yerine amortisör takılır mı diye soracaktım. Neyse zaten iki türlü de olmuyormuş. İleride belki yapabilirim çünkü baya fark eder. O süspansiyonlu sele borularından öneriniz var mı? Bir de bir tane arkadaşım arka taraftaki süspansiyon belde sorunlar yaratıyor demişti doğru mudur?

Aklıma gelmişken sorayım. Balatalar bitince hidrolik frene geçmek istiyorum hangi modeli önerirsiniz? Asıl önemli olan bu. Frenleri balatalar bitince değiştirmeyi düşünüyorum. Her çıkışta ayar yapmak zorunda kalıyorum uğraştırıyor sorun yani. Siz ne dersiniz? Geçeyim mi yoksa mekanik devam mı edeyim? Yani hidrolik mi daha kullanışlı yoksa mekanik mi? Hidrolik fren tabi ki de iyi ancak geçmeye değer mi? Mekaniğe geçtiğim günden beri V-fren daha iyi diyorum.

Hayırlı olsun, bu bisikleti bir bisikletçide görüp "bu ne la" diye tepki vermiştim ancak rahat kullanıldığını söylemişlerdi ve fiyatının 1100 Tl olduğunu söylediklerinde "iyiii" dedim. Kullanım olarak yokuşlarda çok sıkıntı yaşatıyormu ?

Yoruyor ama diğer bisikletim kadar değil. Zaten başta da dedim amacınız ulaşımsa hiç bunu almayın. Yerle olan sürtünmesinden çok, rüzgarla olan sürtünmesinden bisiklet ağırlaşıyor. Böyle hız yapmışken karşıdan rüzgar bir çarpıyor bisiklet duruyor neredeyse fren etkisi yapıyor 20+ viteste kalkış yapar gibi oluyor o kadar hızınızı alsanız bile. Yokuş çıkarken de farkı hissediyorsunuz hafif eğimlerde sıkıntı yok ancak dik yokuşlarda sizi yoruyor. Sırf bu yüzden bacak kaslarım kısa zamanda büyük sonuçlar verdi. Bacaklarım gelişti, tam şeklini aldı.

Motosiklet ile aynı hızdayken ölçtük 50 km hıza çıktım. 50 km hızı da düz yolda rüzgara karşı yaptım rüzgardan ne kadar etkilendiğini söylemiştim :). Çok yavaş geldi bunun üzerine çıktığımı söyleyebilirim. Üst geçidin altından geçerken 60-65 yapmış olabilirim. Şunu da belirteyim 26" dağ bisikletine de geçseniz bir yadırgıyorsunuz. Kalın tekerden gidona verdiğin gücü istemsizce diğer bisikletlere de veriyorsun ve gidon çok hızlı dönüyor. İleride yol bisikletine nasıl alışacağım acaba? :)

Son düzenleme:
Bilmiyorum artık hızlanırken direksiyonu pedalla eşleşmeli bir şekilde döndürüyorum (ilk kalkışta) o sıra dengemi kaybediyorum gidonu 35-40 derece döndürüyorum. Aynı gücü benim bisiklete veriyorum en fazla 15-20 derece dönüyor bu da yeterli geliyor. Zaten sağa sola dönerken motosikletçi gibi yana yatıyorum yoksa direksiyon dönmüyor. Hatta sola yatarken gidonu hafiften sağa doğru çeviriyorum daha iyi yatsın diye sağa yatarken de sola çeviriyorum. Motosikletçiler de aynısını yapıyor.

Çoğu motosikletin tekerinden büyük. :) Ön tekerde zaten bütün motosikletleri geçiyor. Arka tekerde de büyük de o kadar kalın değil. İleride kamera alırsam Youtube'da video çekmeye başlayacağım.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı