Motor CC yükseltme önerisi

Yağız Şirin

Hectopat
Merhaba iyi sosyaller. Mondial SFC 50 ec euro 4 model motoruna sahibim. Motorumla bol bol geziyorum, 1 ayda 1000 km rahat yapıyorum. Lakin bir sorum olacak. Benim motorum orijinal safkan 50CC motor. Ve motorum cidden 80CC - 100CC motorlara bazen rakip olacak derecede iyi gidiyor. Rodajı bayağı titizlikle yapıldığından olabilir. Şimdi ben motoruma sadece silindir seti alsam 100 veya 110CC ama üst kapak vs. orijinal olsa, bayırlarda ve kalkışlarda tork alır mıyım? Hatta ondan önce motor o şekilde çalışır mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle iyi günler dilerim, motorunuz şu an kaç devirleri görebiliyor en fazla, boğulmadan? Bunu merak etmek istiyorum. Her vitesi yazarsanız daha iyi bir önerim olacaktır. Motorunuzu 135CC yapabilirsiniz en fazla. Eğer iyi bir usta yoksa 110 tavsiyemdir. 110CC yaparsanız eğer motorunuzun dişlisini değiştirin torkun kralını göreceksin. Ön teker dişlisini 14 arka dişliyi 36 yap torku ve top Speed'i artacak fark edeceksin. Yaklaşık 60 kilometre yolu kesicide gittim Yuki Gusto'da çok rahattı. Dişliyi değişince tork MT07 gibi gelecek. Sana iyi Sosyaller.

Evet, tork ve güç artışı olacaktır. Eğer maddi durumunuz el veriyorsa sıfır motor almak tabii ki daha mantıklı.

Maddiyat olarak elimdeki ile yetinmekten başka çarem yok.

Öncelikle iyi günler dilerim, motorunuz şu an kaç devirleri görebiliyor en fazla, boğulmadan? Bunu merak etmek istiyorum. Her vitesi yazarsanız daha iyi bir önerim olacaktır. Motorunuzu 135CC yapabilirsiniz en fazla. Eğer iyi bir usta yoksa 110 tavsiyemdir. 110CC yaparsanız eğer motorunuzun dişlisini değiştirin torkun kralını göreceksin. Ön teker dişlisini 14 arka dişliyi 36 yap torku ve top Speed'i artacak fark edeceksin. Yaklaşık 60 kilometre yolu kesicide gittim yuki Gusto'da çok rahattı. Dişliyi değişince tork MT07 gibi gelecek. Sana iyi sosyaller.

Dişli olarak tekniksel manada en iyi oran ayarlamasıda yaptım onunda 14 38 olduğuna kanaat vardım. Yani motorumda devir göstergesi yok. Vites oranları ise; 1. vites 30 2. vites 52 51 arası 3. vites 70 filan 4. vites 90 95 arası. Onlar benim için önemli değil tek önemli olan sadece piston yükselterek üst kapağı ellemeden yükseltme sağlanabilir mi?

Son düzenleme:
Maddiyat olarak elimdeki ile yetinmekten başka çarem yok.

Dişli olarak tekniksel manada en iyi oran ayarlamasıda yaptım onunda 14 38 olduğuna kanaat vardım. Yani motorumda devir göstergesi yok. Vites oranları ise; 1. vites 30 2. vites 52 51 arası 3. vites 70 filan 4. vites 90 95 arası. Onlar benim için önemli değil tek önemli olan sadece piston yükselterek üst kapağı ellemeden yükseltme sağlanabilir mi?

Üzülerek söylüyorum ki sağlanamaz. Krank değişmeli, piston, silindir, üst kapat, karbüratör değişmeli en fazla 2.400 filan masraf tutar 600 de işçilik dersen 3.000 - 3500 civarı sana masraf açar. Tabii usta ne kadar iyi yapmış ona da bakmak lazım motoru eğer yüksek devirlerde kullanırsan pistonu kırarsın.

Üzülerek söylüyorum ki sağlanamaz. Krank değişmeli, piston, silindir, üst kapat, karbüratör değişmeli en fazla 2.400 filan masraf tutar 600 de işçilik dersen 3.000 - 3500 civarı sana masraf açar. Tabii usta ne kadar iyi yapmış ona da bakmak lazım motoru eğer yüksek devirlerde kullanırsan pistonu kırarsın.

Üst kapak ile piston değişip normal bir şekilde kullanım sağlanıyor ama şöyle bir şey var artık ustaya verip yükseltme işlemleri 5000 lirayı geçti maalesef.

Üst kapak ile piston değişip normal bir şekilde kullanım sağlanıyor ama şöyle bir şey var artık ustaya verip yükseltme işlemleri 5000 lirayı geçti maalesef.

Üst kapak ile pistonu değiştirdiğin zaman karbüratör nasıl dayanacak krank nasıl dayanacak elinde patlayacak değiştiğin zaman hepsini değişmen lazım fiyattan haberim yok.

Üst kapak ile pistonu değiştirdiğin zaman karbüratör nasıl dayanacak krank nasıl dayanacak elinde patlayacak değiştiğin zaman hepsini değişmen lazım fiyattan haberim yok.

Karbüratöre gerek yok iğne ayarı yaparak onu çözerim krank ise bildiğim kadarıyla bu 100'lük SFC'lerin krank ile aynı krankı kullanıyor. O yüzden gerek duycağımı düşünmüyorum. Pz 20 karburatör olduğu için ayarlamalara müsait.

Yeni konular

Geri
Yukarı