Motorsiklette cc yükseltme yapmak yasal mı?

Enver_PasHa

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.

Elimde rks Sniper Pro adlı cub model bir motorsiklet var (50cc) bu motorsikleti genelde 110cc ye çevirip kullanıyorlar ama ruhsatta 50cc yazıyor ve muayene, zorunlu trafik sigortasından muaf oluyor bu yasal bir durum mu yani polis çevirmelerinde bir sıkıntı yaratır mı? (a1 ehliyetim mevcut 125cc ye kadar )
Eğer yasalsa bende cc yükseltme yapmak istiyorum çünkü motor ışıklarda biraz hantal kalkıyor, arabalar sıkıştırıyor. Bu cc yükseltmesi sonrası biraz daha tork kazanacaktır diye umuyorum. Yani sadece ışıklarda biraz daha seri kalkmak için istiyorum yoksa şu haliyle bile 90km/s görüyor ki bu bana yeter de artar bile.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reisim pek bilgim yok ama ruhsatta işletmediysen yasal degil diye biliyorum yani anlasılırsa ceza alabilirsiniz diye düşünüyorum ama yinede size yanlis bilgi vermek istemem
Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.

Elimde rks Sniper Pro adlı cub model bir motorsiklet var (50cc) bu motorsikleti genelde 110cc ye çevirip kullanıyorlar ama ruhsatta 50cc yazıyor ve muayene, zorunlu trafik sigortasından muaf oluyor bu yasal bir durum mu yani polis çevirmelerinde bir sıkıntı yaratır mı? (a1 ehliyetim mevcut 125cc ye kadar )
Eğer yasalsa bende cc yükseltme yapmak istiyorum çünkü motor ışıklarda biraz hantal kalkıyor, arabalar sıkıştırıyor. Bu cc yükseltmesi sonrası biraz daha tork kazanacaktır diye umuyorum. Yani sadece ışıklarda biraz daha seri kalkmak için istiyorum yoksa şu haliyle bile 90km/s görüyor ki bu bana yeter de artar bile.

Şimdiden teşekkürler.
Şunuda söyliyebilirim polisin motoru yukseltigini anlaması cok zor mesela benim cok önceden tanidigim bi abi vardi arabasina yakalama cikmisti ayni model ruhsat bulup almisti rahatca trafikte geziyordu

Anladım o zaman zincir ve dişli ayarlarıyla biraz oynayıp performans artırmayı deneyeceğim teşekkür ederim.
Reisim pek bilgim yok ama ruhsatta işletmediysen yasal degil diye biliyorum yani anlasılırsa ceza alabilirsiniz diye düşünüyorum ama yine de size yanlış bilgi vermek istemem.

Şunu da söyliyebilirim polisin motoru yukseltigini anlaması cok zor mesela benim cok önceden tanidigim bir abi vardi arabasina yakalama cikmisti ayni model ruhsat bulup almisti rahatca trafikte geziyordu.

Dediğim gibi çoğu kişi öyle geziyor zaten motorun içini açıp bakmadığın sürece anlaşılmaz muayeneden de geçiyormuş öyle dediler ama emin olamadım işte.

100'lük motoru 180'e çıkaran arkadaşım vardı daha bir sıkıntı yaşamadı. Hem içini açmadan motorun anlaşılmaz dışarıdan. Son süratten falan belki.

Anladım o zaman zincir ve dişli ayarlarıyla biraz oynayıp performans artırmayı deneyeceğim teşekkür ederim.

Hocam 50Cc'den performans beklemeyin 50cc sınıfı bisikletin güçlendirilmiş hali gibidir sizi götürsün yeter.

Yasal değil. Bazı kitlerde silindir üzerinde 50cc yazmasına rağmen hacmi yüksek olanlar var. Ya da hacim kısmı tıraşlanmış oluyor. Parçacılarda bunları gördüm. Mesela orijinal piston çapı 39mm olan bir motorun, dışarıdan aynı görünümlü ama piston çapı 54mm’ye çıkarılmış olan kitini bizzat gördüm. Bunlar yasal değildir. Bunu taktıktan sonra içini açıp bakalım diyenin çıkacağını da sanmıyorum. Bahsettiğim dönüşüm kitleri 2-3 yıl önce vardı. Belki şimdi satılmıyor olabilir.

Yasal değil. Bazı kitlerde silindir üzerinde 50cc yazmasına rağmen hacmi yüksek olanlar var. Ya da hacim kısmı tıraşlanmış oluyor. Parçacılarda bunları gördüm. Mesela orijinal piston çapı 39mm olan bir motorun, dışarıdan aynı görünümlü ama piston çapı 54mm’ye çıkarılmış olan kitini bizzat gördüm. Bunlar yasal değildir. Bunu taktıktan sonra içini açıp bakalım diyenin çıkacağını da sanmıyorum. Bahsettiğim dönüşüm kitleri 2-3 yıl önce vardı. Belki şimdi satılmıyor olabilir.
Olmasa bile tornada genişletiyorlar. Sübapların yuvaları genişletiliyor. Aynı işi görüyor.

Olmasa bile tornada genişletiyorlar. Sübapların yuvaları genişletiliyor. Aynı işi görüyor.
Üst kapaktan bahsetmiyorum. Onun üzerinde bir şey yazmaz zaten. İsterse 110’luk bir cup üst kapağı alabilir. Silindiri de tornaya vermezsin. Ucuz bir parça ve uydurmaya çalışmak saçma olur. Silindiri 15mm genişlettin diyelim, yine de gidip piston alacaksın, gereksiz bir işlem olur. Kitler bu işten daha ucuz ve daha dayanıklı olur.

Geri
Yukarı