Motosiklet alacağım ama çalınır diye korkuyorum

aahqt47763

Centipat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran kartı: Asus Tuf Gaming Nvidia GeForce RTX 3070 OC Edition 8 GB
Anakart: Asus Prime Z690-PLUS DDR4
İşlemci: Intel Core i7-13700KF
Sıvı soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240l V2 RGB
RAM: XPG Spectrix D50 2x16 3600Mhz
Güç kaynağı: Cougar GEX850 850W 80 Plus Gold
Depolama: Samsung 1TB 980 PRO NVMe M.2 SSD
Meslek
Berber
Motosiklet alacağım ama çalınır diye korkuyorum. Aklımdaki şeyi açıklayayım direkt; ilk olarak motosikleti koyacağım yer apartmanın bahçesi olacak. Bahçe kapısını açınca aşağı doğru inen bir merdiven var ve bahçe kapısına asma kilit takılı. Motosikleti diğer güvenliklerden kurtarsa bile bahçe kapısını kırması veya motosikleti kaldırması gerek. Ama motosikleti kaldırmak çok kolay bir şey olmasa gerek.

Motosiklete sağlamından zincir ve disk alarmı yeter diye düşünüyorum. Çünkü kaliteli olanlara baktığım da en az 3.000 TL falandı. Güvenliği arttırmak için bahçeye dikenli tel çektirebilir veya bahçe kapısındaki kilidinin güvenlik düzeyini biraz daha arttırabilirim. Yani bu devirde hırsızlara kilit dayanmıyor, en güvenlisi tabii garaja koymak olacaktır ama Türkiye'de mahalle aralarında garaj neredeyse hiç olmadığı için bu biraz zor.

Ayrıca garajı kiralıyorsan o da ayrı bir dert.

Son düzenleyen: Moderatör:
Turuncu Motosiklet Takip Sistemi alın. Motoru sıfır alacaksanız sigorta ve kasko yaptırın. Motoru kameralı bir yere koyun. Bir bakkala, dükkana girecek olsanız bile kesinlikle kontağı üzerinde bırakmayın ve her zaman gidonu kilitleyin. Her sabah da gidon kilidini kontrol edin.

Motorum çalınır diye motor almamak biraz saçma değil mi? Anlattıklarına bakacak olursak çalınması zor biraz rahatta kal çalınırsa düşünürsün o durumu, şimdi bir anlamı yok.

Motosiklet alacağım ama çalınır diye korkuyorum. Aklımdaki şeyi açıklayayım direkt; ilk olarak motosikleti koyacağım yer apartmanın bahçesi olacak. Bahçe kapısını açınca aşağı doğru inen bir merdiven var ve bahçe kapısına asma kilit takılı. Motosikleti diğer güvenliklerden kurtarsa bile bahçe kapısını kırması veya motosikleti kaldırması gerek. Ama motosikleti kaldırmak çok kolay bir şey olmasa gerek.

Motosiklete sağlamından zincir ve disk alarmı yeter diye düşünüyorum. Çünkü kaliteli olanlara baktığım da en az 3.000 TL falandı. Güvenliği arttırmak için bahçeye dikenli tel çektirebilir veya bahçe kapısındaki kilidinin güvenlik düzeyini biraz daha arttırabilirim. Yani bu devirde hırsızlara kilit dayanmıyor, en güvenlisi tabii garaja koymak olacaktır ama Türkiye'de mahalle aralarında garaj neredeyse hiç olmadığı için bu biraz zor.

Hocam mümkünse bir kamera takmanız bir de sıradan bir kilit takmanız yeterli olacaktır. Hırsız kamera + kilitli motosikleti mi çalar sokakta gördüğü motosikleti mi çalar?

Arkadaşımın motosikleti var arka sokağında küçük bir site var. Yöneticisi ile görüşüp aylık düşük bir miktar verip otoparkı kullanıyordu. Yakınınızda bir site var ise değerlendirebilirsiniz.

Dediğin gibi hırsıza hiçbir zıkkım dayanmaz o yüzden bahçeye girdikten en az 20 sny sonra erişebileceği bir yere bırakmalısın. Dediğin gibi bir zincir ve alarmlı disk kilidi taktıntan sonra sıkıntı olmaz. Hele bir de imkanın varsa kamera gören bir yere koyman ama tam olarak böyle zırank diye kameranın görebileceği bir yer etkin bir caydırıcılık sağlar.

Yanlış hatırlamıyorsam eskiden yapılan bir araştırmaya göre aşağıdaki yazıyı asmak %80 hırsızlığın önüne geçmeye sebep oluyormuş. Kamera olmasa bile girişe bu yazıyı asabilirsiniz.

1687293533947.png

Hocam mümkünse bir kamera takmanız bir de sıradan bir kilit takmanız yeterli olacaktır. Hırsız kamera + kilitli motosikleti mi çalar sokakta gördüğü motosikleti mi çalar?
Kamera vardı bahçeye bakan onu yazmayı unutmuşum.

Turuncu'yu tak bir de baglama zinciri tak yeter. Arka tekere ve yere degmeyecek sekilde baglamaya dikkat et, bagladigin yer de saglam olsun.

Adamlar kolay yurutulebilecek bir motor ise once gidip yerini degistiriyor ve tenhada bir sokaga sokup motoru, gidiyorlar. 1-2 gun sonra GPS olmadigindan emin olduklarinda gelip aliyorlar. Sen eger GPS baglatirsan nerede olursan ol zaten bulursun motor parcalanana kadar hic yoksa.

Hocam çok saçma bir soru olacakda kocaelinde mi oturuyoruz.

Geri
Yukarı