Motosiklet için A1 mi B1 mi ehliyet lazım?

Kaplan070707to

Decapat
Daha fazla  
Merhaba 16 yaşında 125CC motor ve Citroën AMI gibi 4 tekerlekli motosiklet kullanmak istiyorum.
Sorum şu: Şimdi benim A1 ehliyet mi B1 ehliyet mi almam gerekiyor? Bu iki klasmanı kullanabilmek için. Bildiğim kadarıyla ikisinin de yaş sınırı 16.
Bir de her ikisini de alınca m sınıfı otomatikman mı geliyor? Şimdiden teşekkür ederim.

B1 ile AMI kullanabilirsiniz. Normal şartlarda 2023 sonuna kadar yasa gelecekti fakat geldimi bilmiyorum eğer geldiyse b sınıfı herhangi bir ehliyet ile 125CC sınırına kadar motor kullanabilirsiniz.

''A1 motosiklet ehliyeti alma yaşı 16 ve 125cc-11 kw/14 hp geçmeyen motosiklet kullanabilir.A1 motosiklet ehliyeti M motorlu bisiklet(Moped)ehliyetini kapsamaktadır.Aralık 2008 doğumlu olanlar 2024 yılı Ocak ayı itibariyla A1 motosiklet ehliyeti alabilir.''

Kaynak

B1 ehliyeti bildiğim kadarıyla alınmıyor herhangi bir ehliyet alınca B1-M ve g ehliyeti veriliyor diye biliyorum.

Motor için A, 4 tekerlekli için B alın. A1 aldınız diyelim, A lazım olunca A için yeniden kursa filan başvurmanız gerekecek. Onun için direkt A çakın geçin. Hem A için Hem B için ayrı ayrı kurs ücreti ve harç ödemeniz gerekecek. A ve B, kendinden öncekileri de kapsadığı için kafanız rahat olur. Ama bunun için 4 sene beklemeniz lazım. O yüzden ya bekleyeceksiniz ya da sürücü kursuna fazladan para ödeyeceksiniz.
1704134158804.png

Son düzenleme:
125cc için A1 ehliyet gerekiyor. 35kw ve üzeri yani 600lük ve üzeri motorlara A2 gerekiyor.
4 teker grubuna girdiği an otomobil segmentine geçiliyor. AMI de olsa YUKI de olsa fark etmez, B1 tipi ehliyet gerekiyor.
A1 ile 4 tekerlekli, B1 ile 2 tekerlekli araçları kullanamazsınız. Hem motor hem araba kullanmak istiyorsanız hem A1/A2 hem de en az B1 almanız gerek.

Motor için A, 4 tekerlekli için B alın. A1 aldınız diyelim, A lazım olunca A için yeniden kursa filan başvurmanız gerekecek. Onun için direkt A çakın geçin. Hem A için Hem B için ayrı ayrı kurs ücreti ve harç ödemeniz gerekecek. A ve B, kendinden öncekileri de kapsadığı için kafanız rahat olur.
Eki Görüntüle 2071537
A ehliyeti "çakıp" geçemez maalesef ya 2 yıllık A2 ehliyet istiyor ya da 24 yaş üzeri olmanı.

A ehliyeti "çakıp" geçemez maalesef ya 2 yıllık A2 ehliyet istiyor ya da 24 yaş üzeri olmanı.
Doğru A2 olmadan alması için 24 yaşında olması lazımmış.

Geri
Yukarı