Motosiklete boş harici elektrik gelmiyor

tc_umut35

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Motorum Küba TK03 Eylül 2023'te aldim. Bir aksam gezmek icin yola ciktigimda benzinin bitme nedeniyle yolda kaldim ama benzin var gosteriyordu. Tum olay buradan sonra basladi. Benzin koydugumda motorun sesi degisti. Ertesi gun yine bindim elektrik yoktu. “gosterge isiklari, park isigi, sinyaller (gostergede de sinyal isiklari yok), far ise kisik yaniyordu” debriyaja basinca elektrik geliyordu, debriyaj kolunun oradaki dugmeyi iterek hallettim ancak gidonu sag sol yapinca gidiyordu. Motorun her parcasini soktum elektrik tesisatina baktim hiçbir sorun gozukmuyordu ama on kafaya giden kablo demetini oynattigimda elektrik gelip gidiyordu (motoru geri toplamadan once duzelmisto ve hiçbir viteste elektrik gitmiyordu), vites bostayken her şey normal ama herhangi bir vitese aldigimda vites gosterge isigi stop fari ve kisik yanan far disinda hiçbir elektrik yoktu. Ne mars aliyor ne korna caliyor. Sigortayi degistirdim olmadi, kablo demetinin icinde bir adet soket vardi icinde her iki kabloyu birbirine baglayan telin ortasinda komur vardi o erimis ve yanik kokuyordu. Oraya duz kablo bagladim ama sorun devam ediyor, şu an aku bitik sanirim iki gundur her seyi deniyorum hiçbir sekilde elektrik gelmiyor. Motor ayak marsiyla calisti ancak jikle kapaliyken 20metre gitti gitmedi durdu jikleyi acinca stop ediyor.

Şarj dinamosuyla alakalı bir durum olabilir. Bunun dışında eriyen parçanın hangi hattan geldiğine bakabilir misiniz?

Şarj dinamosuyla alakalı bir durum olabilir. Bunun dışında eriyen parçanın hangi hattan geldiğine bakabilir misiniz?

Butun kablolari ciplak biraktim ancak hiçbir sorun yok gibi duruyor. Sanirim kablo icten kopmus.

Müşür kısmını iyice kontrol ettin mi?

Debriyajin oldugu yerdeki müşür arizali gibi duruyor. Kisa devre yaptirdigimda vites bostayken sorunsuz.

Motorum aküsü bittiği için deneyemiyorum ancak ayak marşıyla anlık şekilde elektrik geliyor ve anlamadığım bir başka sorun ise vurdurmaya çalıştığımızda jikle kapalıyken (hava kapağı kapalı) motor biraz da olsa gitti ancak açıkken hiç çalışmıyor.

Dun kendi kendime dusunurken acaba karburator benzini tam veremiyor mu dedim cunku hava kanali acikken hiç calismiyor yani cok hava az benzinle calismiyor olabilir diye dusundum karburatoru soktum ignelerdeki deliklere baktim herhangi bir tikaniklik yoktu.

Internette okudugum bir yerde aku yoksa ayak marsi ise yaramaz diyorlardi iyi ama ayak marsi akunun yetmedigi veya bittigi durumlar icin yok mu?

Son düzenleme:
Internette okudugum bir yerde aku yoksa ayak marsi ise yaramaz diyorlardi iyi ama ayak marsi akunun yetmedigi veya bittigi durumlar icin yok mu?

Bu durum motorun beyni ile alakalı. Benim motorum da öyle. Akü biterse beyin akü destekli olduğu için ayak marşı ile de çalışmaz. Tek çözüm vurdurmak.

Debriyajin oldugu yerdeki müşür arizali gibi duruyor. Kisa devre yaptirdigimda vites bostayken sorunsuz.

Kumanda panelinin bağlandığı yerde debriyaj müşürü bağlantısı oluyor. Dıştaki kablo ile soketi birleştirince müşir iptal olur.
Karbüratör temizleme rehberi yapmıştım. Oraya bakabilirsiniz isterseniz.
Jikle açıp vurdurun hocam. İyice ısınsın en az 10 15 dk çalıştırın daha sonra jikleyi kapatın. Hava ayarını ya da rolenti ayarını bozdunuz mu?

Bu durum motorun beyni ile alakalı. Benim motorum da öyle. Akü biterse beyin akü destekli olduğu için ayak marşı ile de çalışmaz. Tek çözüm vurdurmak.

Kumanda panelinin bağlandığı yerde debriyaj müşürü bağlantısı oluyor. Dıştaki kablo ile soketi birleştirince müşir iptal olur.
Karbüratör temizleme rehberi yapmıştım. Oraya bakabilirsiniz isterseniz.
Jikle açıp vurdurun hocam. İyice ısınsın en az 10 15 dk çalıştırın daha sonra jikleyi kapatın. Hava ayarını ya da rolenti ayarını bozdunuz mu?

Vurdurarak calisti ancak soyle calisti gaz verince duman atarak calisiyor ancak on saniye kadar sonra devir duserek stop ediyor.

Jikleyi actigim an kapaniyor yani hava almaya basladigi zaman devir duserek stop ediyor.

Karburatoru temizlemek icin açtım icinde azicik bile kir yoktu.

Daha sonrasinda acaba benzin az mi geliyor diye benzin hava ayarini degistirdim ama tabii ki motor calismadan yaptığım icin ne durumda bilmiyorum.

duman her zaman yok

motoru kurcalarken sigortanin patlak oldugunu gordum degistirdim aku bitmemis ancak suan yine vites bostayken her sey normal vitese alinca vites isigi harici bir sey yanmiyor

Vitesteyken marsta basmiyor.

Son düzenleme:
Viteste daha onceden aliyordu fakat şu an almiyor tamam dedigin gibi olsun ama vitesteyken kornada calmiyor gosterge isiklarida yanmiyor bunlarin hepsi musurden dolayi mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı