Mount and Blade: Warband grup morali nasıl yükseltilir?

Daha fazla  
Meslek
kergit kargıcısı
Hepinize merhaba. MB Warband oynuyorum fakat bir sorun var: Askerlerimin gittikçe morali düşüyor ve morali azaldıkça askerler istifa ediyor.
Erzak falan aldım ama kullanamıyorum. Nasıl kullanılacak bilmiyorum. Erzağın üstünde grup moraline +4 yazıyor fakat yiyemiyoruz. Nasıl
Yükselteceğim bu askerlerimin morallerini? (not: Hile kabul etmiyorum)

Son düzenleyen: Moderatör:
Erzağın envanterde durması yetiyor. Onlar kendileri yer o erzağı ve grup moraline otomatik katkısı olur. Aşağı sekmelerde kamp menüsünde görebiliyorduk sanırım nelerin etkilediğini. Ayrıca uzun süre savaşa katılmamak veya savaşlarda kötü sonuçlar almak partinin moralini bozar.

Haydut avla. Kazandığın zafer sayısı arttıkça moralleri yükselir. Kaybedeceğin savaşlara girme. Çok pasif kalırsan moralleri azalır. Arada bir yerleri yağmala. Turnuvaya gir ve kazan. Yine moralleri yükselir. Kamp kurmak ve handa gecelemek de grup moralini yükseltir. Envanterinde şarap ve bal olsun. Bunlar da morali oldukça yükseltir. Yemekleri kendin kullanamazsın. Oyun kendisi otomatik kullanır. Askerlerle tek tek konuşursan moralleri yükselir.
Askerlerin teçhizatlarını daha güçlüleriyle değiştirirsen moralleri artar.

Tamamen gruptaki asker sayısına ve yakın zamanda savaş yapılıp yapılmadığına bağlı. Örneğin gruba alınabilecek asker sayısı 50 ise ve 50 asker alınırsa grup morali çok düşer. Kapasitenin yaklaşık %60-70'i kadar asker alınırsa moral çok daha iyi olur. Bunun haricinde hiç savaş yapılmazsa yine düşer moralleri. En azından 3 günde 1 savaş yapılmalı. Ayrıca kale veya şehre asker koyulursa garnizon olarak görev alan askerlerin moralleri hiçbir zaman düşmez. Benim mesela 300'e yakın askerim vardı ve bunların sadece en donanımlı olan 25-30 tanesini (svadyalı şövalye veya nord kahramanı kullanırdım) yanımda gezdiriyordum. Böylece hem hiçbir askerin morali düşmüyordu hem de yanımdaki iyi askerler sayesinde çapulcular yağmacılar vs. kimse saldıramıyordu. Erzak envanterde dursun, onlar kendiliğinden kullanırlar ama biterse moralleri çok düşer, bitmeden yeni erzak depolansa iyi olur. Kırmızı et, balık vb almayın, birkaç gün sonra çürüyorlar. Erzak çeşitliliği pek önemli değil, o yüzden ben hep en çok moral veren ve bozulmayan ürün olan ekmek depolardım.

Geri
Yukarı