MP4 uzantılı dosyalardan virüs bulaşma ihtimali var mıdır?

Muhammet3210

Picopat
Merhaba, internette çeşitli sitelerden ders videoları indiriyorum. Videoların uzantıları .mp4 oluyor. Peki, .mp4 uzantılı dosyalardan bilgisayara herhangi bir virüsün bulaşma ihtimali var mı?

Hazır medya dosyalarının konusu açılmışken @Murat5038 hocam bir şey sormak isterim. Medya dosyalarından zararlı yenir mi yenmez mi bu konu hakkındaki yazılarını okumuştum fakat aklıma şöyle bir şey takıldı:

İnternet ortamında sitelere upload edilen görselleri indirirsem herhangi bir zararlı yeme imkanım bulunuyor mu? Örneğin birisi Discord'dan birisine görsel gönderdi (otomatik Discord'a uploadlanıyor, örnek olarak Technopat'a yüklenilince technopat.com/ornek.png oluyorsa Discord'da da discord.com/ornek.png oluyor) ve bu linke giderek görseli indirdim, zararlı yeme imkanım var mı?

Hatta şöyle diyelim; Technopat'taki "Görsel yükle" butonuna basarak birisi bu siteye görsel uploadladı ve bunu indirdim. Bir şey olabilir mi?

Farklı bir bakış açısıyla sorayım; zararlı bir JPEG/JPG veya PNG görseli internet sitelerine upload edebilir miyim? Örneğin Technopat üzerinden "Görsel yükle" diyerek buraya upload ettim. Birisi bunu indirerek zararlıyı yer mi veya görseli yeni sekmede açarak yer mi?

Hazır medya dosyalarının konusu açılmışken @Murat5038 hocam bir şey sormak isterim. Medya dosyalarından zararlı yenir mi yenmez mi bu konu hakkındaki yazılarını okumuştum fakat aklıma şöyle bir şey takıldı:

İnternet ortamında sitelere upload edilen görselleri indirirsem herhangi bir zararlı yeme imkanım bulunuyor mu? Örneğin birisi Discord'dan birisine görsel gönderdi (otomatik Discord'a uploadlanıyor, örnek olarak Technopat'a yüklenilince technopat.com/ornek.png oluyorsa Discord'da da discord.com/ornek.png oluyor) ve bu linke giderek görseli indirdim, zararlı yeme imkanım var mı?

Hatta şöyle diyelim; Technopat'taki "Görsel yükle" butonuna basarak birisi bu siteye görsel uploadladı ve bunu indirdim. Bir şey olabilir mi?

Farklı bir bakış açısıyla sorayım; zararlı bir JPEG/JPG veya PNG görseli internet sitelerine upload edebilir miyim? Örneğin Technopat üzerinden "Görsel yükle" diyerek buraya upload ettim. Birisi bunu indirerek zararlıyı yer mi veya görseli yeni sekmede açarak yer mi?
Açıkçası bu kadar da abartmamak gerekiyor. Korsan oyun ve yazılım indirmediginiz sürece ve cihazınızda da Kaspersky + Malwarebytes bulunduğu sürece .MP4 .jpeg uzantılı dosyalardan virüs yemeniz çok zor. Zaten bu uzantılara kodlanan zararlıların sayısı bile çok azdır.

Ayrıca, viruste @Murat5038 dediği gibi Malware oluyor yani Ransomware değil. Bir .mp4 veya bir .jpeg dosyası açtınız diye bilgisayarınızdaki dosyaların kilitlenmesi çok zor bir durum olsa olsa reklam gösteren yazılım bulaşır onu da zaten Malwarebytes temizler veya Kaspersky ile dosyayı tarayınca uyarı yersiniz.

Konuda bahsi geçen medya türüyle bahsettiğin medya türündeki zarrlı bulaşma farklı var ve mümkün.
Video uzantılarından bulaşma belirttiğim gibi çok düşük ihtimal, görsel medya uzantılarından bulaşma ise video formatlardan biraz daha fazla bulaşma riski.
Ancak belirttiğim gibi bunlar çok düşük ihtimal. AV yazılımlarını bu yüzden öneriyoruz. İnsan AV'dir, defender yeterli, AV ne gerekli diyenler bu tür şeyleri bilmediğinden sallıyorlar sadece.
Bunu söyleyenler açtığı word veya pdf dosyasında zararlı var mı yok mu bilecek kabiliyette olamaz üst düzey yazılımcı değilse veya yazılımsal güvenlik işinde çalışmıyorsa.

Ayrıca Ahmet ben zararlı dedim malware demedim. Konuda konuşulan zararlılar bahsettiğiniz zararlılarla alakası bile yok :) Güvenlik açığı düzeyinden işleyen zararlılar.

görseli yeni sekmede açarak yer mi?
Bu hangi siteler için mümkün olabilir peki veya mümkün mü? Bu konuda detay alma imkanım var mı?

Ek olarak bir hafta içerisinde yeni diskim gelecek ve temiz bir Windows 10 kurulumu yapacağım. Eski diskimle yani şu anki kullandığım diskimleyken (Windows 7) şüphe içerisindeyim. İznin varsa bunun için söyleyeceğin bir sistem raporu oluşturup incelemene sunabilir miyim ve hangi raporu oluşturmalıyım @Murat5038? Şüphelendiğim belirli bir dosya vb. yok, sadece genel. Yoruyorsam affola.

Son düzenleme:
Bu hangi siteler için mümkün olabilir peki veya mümkün mü? Bu konuda detay alma imkanım var mı?
Belirli bir site değil. Genelde bilinmedik, warez, crack vb. yerlerden zararlıları yemek daha sık oluyor.
Ek olarak bir hafta içerisinde yeni diskim gelecek ve temiz bir Windows 10 kurulumu yapacağım. Eski diskimle yani şu anki kullandığım diskimleyken (Windows 7) şüphe içerisindeyim. İznin varsa bunun için söyleyeceğin bir sistem raporu oluşturup incelemene sunabilir miyim @Murat5038? Şüphelendiğim belirli bir dosya vb. yok, sadece genel. Yoruyorsam affola.
Yok yormak değil sadece nedenlerini belirtip konuda yazdığı gibi sistem tarama sonuçlarını paylaşırsan bakarız zamanım olursa. Kendi konunu açıp sorabilirsin etiketleyip.

Ayrıca Ahmet ben zararlı dedim malware demedim. Konuda konuşulan zararlılar bahsettiğiniz zararlılarla alakası bile yok :) Güvenlik açığı düzeyinden işleyen zararlılar.
@Murat5038 Doğrudur hocam. Adımı nerden bildiğinizi de çok şey yapamadım ama neyse.
Yoksa zararlı yedim de haberim mi yok :)

Yeni konular

Geri
Yukarı