MPC'de DXVA2 aktif etme

Bal Porsuğu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Bugün GTX 950 incelemesini izlerken DXVA2 yani donanım hızlandırma denilen video işlemeyi GPU'nun yapmasını sağlayan teknolojiden bahsettiler. K-Lite Codec Pack kurulurken ayarını yapmalısınız dedi Recep Baltaş, ben ayarlara girmeden direk kurduğum için aktif etmemişim. Sosyaldeki konulara baktığımda da K-Lite'ı tekrar kur DXVA'yı aktif et dediklerini gördüm. Bunun üzerine biraz ayarları kurcaladım kurulu sistemde nasıl aktif edileceğini buldum onu paylaşacağım.

MPC ile herhangi bir video açın, videonun içinde sağ tık->Süzgeçler->LAV Video Decoder seçin.
Açılan pencere aşağıdaki gibi, sağ tarafta Hardware Acceleration kısmından DXVA2 (copy-back) veya DXVA2 (native) seçin.
2015-08-21_00-38-01.png

Copy-back ile Native arasındaki farkı da Murat5038 şu mesajda açıklamış:
DXVA2 native, sadece GPU/CPU kullanıp kendi belleğinden videoyu yürütür.
DXVA2 Copy back, GPU/CPU kullanıp yürüttüğün videoda geri dönüş veya ilerletme uyguladığında yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için bilgisayar ram'ini önbellek olarak kullanıp çıkışa kadar ramde kaydı tutar ki Video ilerletmelerinde yaşanna donmalar ve ses bozuklukları gibi oynatma sorunlarını ortadan kaldırmak için seçilir.

Bunu yaptıktan sonra videoyu kapatıp tekrar açtığınızda video oynatıcının aşağısında [H/W] ibaresini göreceksiniz.
2015-08-21_004215.jpg

5GB'lık 1080p x264 Codec'li videolarda denedim %6,5~%8 arası değişen işlemci kullanımı %1~%2'ye indi, yani işi GPU'ya yaptırdığı aşikar.

Verdiği bilgiler için Technopat'a teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı