Çözüldü MPG X570 & R5 5600 sistem Monterey 12.3 kurulum hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kano

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Malware Analyst
RAM
Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz DDR4 CL16
SSD veya HDD modeli
SanDisk Ultra 3D NVMe (PCI-E 3.0 x4)
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6600 XT
Anakart
MSI MPG X570 GAMING PLUS
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 6-Core Processor
1651066467095.png

Boot ettikten sonra yüklemeye tıkladığımda bu kısımdan sonra takılıp kalıyor ilerlemiyor.

Çözüm
Peki bu EFI ile Big Sur kurulumunda disklerin görünüyor mu emin miyiz? Deneme imkanın var mı?

Hemen deneyeyim.

Peki bu EFI ile Big Sur kurulumunda disklerin görünüyor mu emin miyiz? Deneme imkanın var mı?

1651112291066.png

Monterey'i kurmaya çalıştığım EFI ile aynı. Big Sur'da diskleri görüyor.

Güncelleme:

OpenCore contributorlerinden birisiyle iletişime geçtim. MSI + 5xxx Ryzen'lerin Monterey'le BIOS uyumsuzluğu yaptığını söyledi. Ya anakartı değiştireceğim ya da Big Sur'a devam edeceğim gibi gözüküyor. @yusufklncc arkadaşa çok teşekkür ediyorum.
BIOS güncel olsun ve tüm ayarları yap. Olmayan ayarları buraya yaz. Bununla dene.

Geçen hafta Big Sur'u yüklerken bir problem olmamıştı. BIOS ayarlarım Big Sur'u yüklerken olanla aynı. Bu EFI ile denedim yine aynı hatayı aldım.

Şu anki sorun BIOS ile alakalı gibi duruyor. Güncel olduğuna emin misin? Başka USB portları dene.

Bilgisayarda eski bir HDD vardı onu devre dışı bıraktım. USB yerine external HDD ile kurulum yapmaya çalışıyordum. Şimdi BIOS'u tekrar kontrol edip image dosyasını USB'ye yazdırıp tekrar deneyeceğim.

Güncelleme:

1651082695419.png

BIOS'u güncelledim. Bu sefer bayağı ilerleme kaydetti ancak fotoğrafta gözüken yerde takıldı. BIOS ayarlarım şu şekilde:

Memory Fast Boot - Disabled
Secure Boot - Disabled
Serial (Com) Port - Disabled
BIOS CSM/UEFI mode - Disabled
Above 4G Decoding - Disabled
XHCI Hand-Off - Enabled
SATA Mode - AHCI
Above 4G Decoding - Disabled (Bu açıkken çok erken takılıyor.)
1651083764142.png

Bir satır daha ilerledi. "IOG flags 0x3 (0x51)" de takılıyor.

Güncelleme 2:

Bu konudaki hazırladığınız EFI'yi denedim. Yazılarda takılma yok. Ancak yazılar bittikten sonra ekran kararıyor.

Son düzenleme:
Config dosyanı metin editörü ile aç. CTRL + F ile npci = 0x2000 arat. Bunun yanına bir boşluk bırak ve agdpmod = pikera komutunu gir kaydet. Tekrar dene.

1651090630951.png

Siyah ekran sorunu kalktı ancak böyle bir ekran geliyor.

Kullandığım EFI

Geri
Yukarı