MPG X570 sistem toplama

Yer
Republic of Fenerbahçe
Daha fazla  
Meslek
Mechanical Engineer
Sistem toplayacağım. Bazı noktalarda kararsızım. Karar vermede yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

1. öncelikle anakarttan başlayacağım. İşlemci Ryzen 3700X, ekran kartı saphhire 5700XT Nitro+, RAM gskills Trident Z Neo 8x2, SSD XPG 512 GB Spectrix, AOC CQ27G2U 27" 2K 144 HZ monitör olacak bu sistemi besleyecek F/P açısındanda beni yarı yolda bırakmayacak bir anakart şart. Bu yüzden aşağıdaki kartların hangini seçmeliyim?

-MSI MPG X570 gamig EDGE-1779TL.
-ASUS TUF Gaming X570 PLUS- 1859TL.
-MSI MPG X570 gamig Pro CARBON-2289TL.
-ASUS RX X570-E-2379TL.

2. İkincisi ise ben OC yapmayacağım. İşlemcinin stok fanı yeterli olur mu? Sıvı soğutucu alıp extra bir maliyetin altına girmek istemiyorum.
3. Üçüncüsü 512 GB SSD yeterli mi? 500GB veya 1TB HDD almaya gerek var mı? Ya da SSD direkt 1 TB mi yapsam?
4. İlerisi için RAM'i yie aynı marka/modelin 32 GB(16x2) olanını seçmek uygun mu? Anakartlarda 4 RAM slotu bulunmakta çünkü. Bu slotları değerlendirmek için. Yani merak ettiğim gereksinimde 16 GB RAM'i aşan ilk oyun yakın tarihte ne olacak bilemeyiz.
5. monitörüm kavisli 2K. Kavisli seviyorum. 1080P ye göre FPS düşük olur diyorlar bilemiyorum. Monitör öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
MPG yerine kesinlikle ASRock X570 Taichi öneririm.

Oyun için stok soğutucu yeterli olur diye düşünüyorum ama böyle anakartla OC yapmak farz sayılır.

1 TB HDD almak garanti olur.

16 GB RAM yetersiz geldiği zaman tahminen DDR5'e falan geçmiş oluruz.

2K çözünürlüklü artığı için FPS doğal olarak düşecektir ama RX 5700 XT modelinin hakkı 2K monitördür.

MPG yerine kesinlikle ASRock X570 Taichi öneririm.

Oyun için stok soğutucu yeterli olur diye düşünüyorum ama böyle anakartla OC yapmak farz sayılır.

1 TB HDD almak garanti olur.

16 GB RAM yetersiz geldiği zaman tahminen DDR5'e falan geçmiş oluruz.

2K çözünürlüklü artığı için FPS doğal olarak düşecektir ama RX 5700 XT modelinin hakkı 2K monitördür.
yani OC yapmak farzsa ki OC kullanacam diyelim stok fan yeterli olmaz mı?

ayrıca önerdiğiniz anakartla asus rx x570-e ve msı mpg anakartlardan daha pahalı ama bu anakartlar x570 chipset yani aynı segman. öneriniz olan anakartın artıları olmalı ki daha pahalı? artıları nedir ki?

ddr5 ler çıkınca ddr4 desteği sağlayan bu anakartları çöpe atmak gerekicek.

Şu an bile DDR3 sistem kullanan var demek istediğim o değil. O zaman geldiği zaman zaten DDR5'e geçilmiş anlamında.

Bir kez MPG serisinin MOSFET soğutması iyi değil ve ASRock daha üst segment bir anakart ve fiyat farkı çok yok.

OC için stok fan yeterli olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı