Çözüldü MSConfig üzerinden işlemci Ghz değeri arttırılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Berkay Kiraz

Hectopat
Makaleler
10
Yer
Afyon
Merhaba arkadaşlar, işlemcim i5 11400F 2.4GHz. Turbo Boost 2.0 teknolojisiyle 4.2GHz'e çıkabiliyor. BIOS üzerinden Turbo Boost açık olmasına rağmen ve yüksek performansta çalıştırmama rağmen işlemcim hala 2.4GHz'de kalıyor. MSConfig uygulamasını buldum. Bu uygulama üzerinden GHz değerini arttırabilir miyim? Başka çare biliyorsanız yazarsanız çok sevinirim.

Görev yöneticisi üzerinden bakıyorum.

Hayır hocam %100 olması darboğaz göstergesi olur bunu biliyorum😄. Fakat 4.2GHz değerine çıkabilirsem performansının artacağını düşünüyorum. Sonuçta işlemcim bunu destekliyor fakat oyun oynarken sürekli 2.59GHz'de kullanılıyor.
MSI Afterburner ile bakın. Görev yöneticisi yanıltıcı olabilir.

Görev yöneticisi üzerinden bakıyorum.
Görev Yöneticisi altında birden çok işlemci göstergesi var. Gerçek zamanlı olan Hız kısmında yer alıyor. Temel hızda ise sizde 2.6 GHz yazmalı.

1678112299806.png

Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0 Frekansı, işlemcinin Intel Turbo Boost Teknolojisi'ni kullanarak çalışabildiği maksimum tek çekirdekli frekanstır. Bu yüzden birden çok çekirdekte yük varsa o değeri göremezsiniz.

Cinebench gibi bir yazılım çalıştırıp tek çekirdek testi yapın ve frekansı öyle gözlemmeyin bakalım kaça çıkıyor en fazla.

Görev Yöneticisi altında birden çok işlemci göstergesi var. Gerçek zamanlı olan Hız kısmında yer alıyor. Temel hızda ise sizde 2.6 GHz yazmalı.

Eki Görüntüle 1692097

Intel Turbo Boost Teknolojisi 2.0 Frekansı, işlemcinin Intel Turbo Boost Teknolojisi'ni kullanarak çalışabildiği maksimum tek çekirdekli frekanstır. Bu yüzden birden çok çekirdekte yük varsa o değeri göremezsiniz.

Cinebench gibi bir yazılım çalıştırıp tek çekirdek testi yapın ve frekansı öyle gözlemmeyin bakalım kaça çıkıyor en fazla.
Tamamdır hocam. Temel hız kısmında 2,59GHz yazıyor ve hız kısmında da sürekli 2,59GHz yazıyor. Ben bilgisayarda tüm işlemci çekirdeklerini kullanıma açmıştım. Bunun etkisi olabilir mi?

Ben bilgisayarda tüm işlemci çekirdeklerini kullanıma açmıştım.
MSConfig altından mı yaptınız bunu? Eğer oradan yaptıysanız o ayar buna yaramıyor. Bunu size kim anlattı ise o içeriği paylaşın, videoyu yapan ahmak ile dalga geçelim.

MSConfig altından mı yaptınız bunu? Eğer oradan yaptıysanız o ayar buna yaramıyor. Bunu size kim anlattı ise o içeriği paylaşın, videoyu yapan ahmak ile dalga geçelim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
0.28-2.00 arası. Bilgisayar ayarları üzerinden.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
0.28-2.00 arası. Bilgisayar ayarları üzerinden.
Adam bu ucuz numaralarla 1K abone olmuş, üzüldüm vallahi.

Ömer Ali Aydın kardeşim, Amerikalılar senin bu anlattığına Bullshit derler. Yani saçmalamışsın. MSCOnfig altından işlemci çekirdekleri açılmaz! İşlemci çekirdekleri zaten her zaman açıktır.

Microsoft mühendisleri geri zekalı, bir akıllı sensin de kapalı çekirdekleri açıyorsun. Adama sormazlar mı madem Windows çekirdekleri kapatıyor, millet salak mı 16 çekirdekli işlemci alıyor?

Bu saçma videoyu kes ya da kaldır.

Adam bu ucuz numaralarla 1K abone olmuş, üzüldüm vallahi.
Bunun 1 milyon aboneli sürümü var, farklı RAM'leri aynı sisteme takıp çalıştırabilirsiniz diyor, "C++ kontrolcüsü" diye olmayan terimler uyduruyor, incelediği monitörler defolu çıktığı için piyasadan toplattırıylıyor :) TR'de her şey olursun ama rezil olmazsın :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı