MSI 12. Nesil Intel Alder Lake İşlemcili ve NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti & 3070 Ti GPU’lu Laptopları Satışa Sundu

Yanlış bilmiyorsam sadece i9 olan modellerde sıvı metal ped kullanılıyor. i7 de ısınan bir işlemci, keşke böyle bir ayrım yapmasalarmış.
i9 12900HK'da "K" ibaresinden de anlaşılacağı üzere hız aşırtma kilidi olmadığı için mecburen önlem almışlar.
Evet, 6000 seriside önceki sayılır 7000H da çıkacağı için
Ben 5000 serisini kastetmiştim.

Niye iki modelde 12700h ile kullanılmış 12800h ve 12900h beklerdim.
12700H'da 14 çekirdek 12800H ve 12900H'da. Aralarındaki tek fark saat hızları
7000 serisi sadece pc çıkacak diye biliyorum.
Sizin dediğinize göre o zaman 12 nesil içinde geçerli ne de olsa 13 nesil çıkacak.
Hayır 7000 serisi masaüstüne de dizüstüne de çıkacak.
Bu 12. nesil işlemciler dizüstünde oldukça başarı sağladılar. AMD'nin biraz kendini toparlaması lazım dizüstü kanadında.
Ryzen 6000 serisi Rembrandt (Zen 3+, 6 nm) mobil işlemciler çıkacak?

Son düzenleme:
i9 12900HK'da "K" ibaresinden de anlaşılacağı üzere hız aşırtma kilidi olmadığı için mecburen önlem almışlar.
Tabii ki önlem alsınlar da demek istediğim şu, örneğin 12800H, GE76 modelinde en fazla 94 dereceye ulaşıyor olsun. Yeni önlemlerini buna da dahil etselerdi de işlemci 85 derecelerde çalışsaydı veya 94 derecede daha yüksek saat hızında çalışsaydı. Olayın sadece i9 ile sınırlı kalması hoş değil bence ki sadece K sürümünde olduğunu da yeni öğrendim. ASUS'tan ders almaları lazım...

12700h işlemci olsa bile ekran olarak 1080p değil de 4k ekran tercih ederim.Hele ki 3080 ti ekran kartı var ise.İlk asus çıkardı 2k ekran da 360hz.Yakında laptoplarda görmek istiyorum bu ekran çözünürlüğünü.4k 240 hz çıkması yakındır.
Tabii ki önlem alsınlar da demek istediğim şu, örneğin 12800H, GE76 modelinde en fazla 94 dereceye ulaşıyor olsun. Yeni önlemlerini buna da dahil etselerdi de işlemci 85 derecelerde çalışsaydı veya 94 derecede daha yüksek saat hızında çalışsaydı. Olayın sadece i9 ile sınırlı kalması hoş değil bence ki sadece K sürümünde olduğunu da yeni öğrendim. ASUS'tan ders almaları lazım...
Bence bunu sebebi i9 a yönelsin son tüketiciler.Ne kadar yüksek özellik bir o kadar yüksek maaliyet.Asus ta yeni çıkan flow z13 e sadece rtx 3060 sığdırmış.Rtx 3080 bile koyabilirler.Ama bu sefer de yanında ekran kartı yükseltme amplifier i kullanamassın.Yani bir yerde mecbur bırakıyorlar.Bu sadece benim fikrim.

MSI-ADV.jpg

MSI 12. Intel nesil işlemcili ve RTX 3080 Ti ve 3070 Ti laptop modellerini tüm dünya ile aynı anda Türkiye pazarında satışa sundu. Üstelik bu ürünleri satın alanlar, 600 TL değerinde Steam koduna da sahip oluyor! Stealth GS66 12UHS-049TR gündüz yoğun tempoda çalışan, akşamları da oyunların keyfini çıkarmak isteyen biriyseniz Stealth GS66 tam size göre. […]

Devamı: MSI 12. Nesil Intel Alder Lake İşlemcili ve NVIDIA GEFORCE RTX 3080 Ti & 3070 Ti GPU’lu Laptopları Satışa Sundu
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Ekrana ekmek banmaya devam :)

AMD 6000 serisi pek başarılı değil gibi. Intel mobilde liderliğine devam edecek anlaşılan. Ama 7000 ile durum değişir belki.

Daha bu işlemcilere sahip ürünler çıkmadan bunu bilemeyiz. Ayrıca AMD'nin illa tek çekirdek performansında Intel'i geçmesine gerek yok. Çünkü tek çekirdek performansı oyun performansını belirlemiyor. Mesela 12. nesil masaüstü Intel işlemciler tek çekirdek skorlarında AMD'nin Ryzen 5000 serisine fark atsa da oyun performansında yakınlar. AMD Ryzen 6000 serisiyle Intel'i oyun performansında yakalayıp, çoklu çekirdekte yaklaşırsa ve güç tüketiminde de Intel'den daha iyi bir iş çıkarırsa 12. nesil ile rekabet edebilir. Ki ben böyle olacağını düşünüyorum.

Evet önceki nesil Ryzen 9'ları.

Yeni nesillere de pek acıyacak gibi durmuyor 6 çekirdek ve 4 thread fazlası var. Sadece tekli çekirdekte kapışma olur.
Daha bu işlemcilere sahip ürünler çıkmadan bunu bilemeyiz. Ayrıca AMD'nin illa tek çekirdek performansında Intel'i geçmesine gerek yok. Çünkü tek çekirdek performansı oyun performansını belirlemiyor. Mesela 12. nesil masaüstü Intel işlemciler tek çekirdek skorlarında AMD'nin Ryzen 5000 serisine fark atsa da oyun performansında yakınlar. AMD Ryzen 6000 serisiyle Intel'i oyun performansında yakalayıp, çoklu çekirdekte yaklaşırsa ve güç tüketiminde de Intel'den daha iyi bir iş çıkarırsa 12. nesil ile rekabet edebilir. Ki ben böyle olacağını düşünüyorum.

Çoklu çekirdekte zaten mobilde Intel farkı açtı.

Geri
Yukarı