MSI 1660 Ti Gaming X sistem düşük FPS

Murat ATASOY

Decapat
Merhaba arkadaşlar. Şu an oynadığım Black Desert Online oyununda çok şaşırtıcı bir şeyle karşılaştım. Oyunu Ultra ve 2K ayarlarda oynadığımda 65-75 arası FPS alıyorum. Yüksek ayara indirdiğimde ise 5 FPS artışı oluyor. Orta ayarlarda 85-95 FPS alıyorum. Buraya kadar normal bir durum olabilir. Fakat en düşük ayarlarda hatta performans moduna aldığımda bile yine 85-95 arası FPS alıyorum. 2K'dan 1K ya çeksem de bu değişmiyor. Diğer ayarlarda bile 2K ile 1K arası FPS değişikliği olmuyor. Oyunun olabileceği en düşük ve performans ayarlarına çeksem de FPS artışı olmuyor sanki FPS'im sınırlanmış gibi fakat oyun içerisinde böyle bir sınırlama yok. Ortalama benim ekran kartıma yakın olan diğer arkadaşlara sorduğumda benden çok daha yüksek FPS aldığını söylüyorlar. Örneğin; RX 5600 ekran kartı olan +144 FPS aldığını söylüyor ve bu çok ciddi bir fark. NVIDIA denetim masası ayarlarından performans a çekmeme rağmen ve NVIDIA Experience'den en düşük ayarlarda oyunu başlatmama rağmen değişim olmadı. İşlemcim ekran kartını %30 darboğaz yapıyor diye söylüyorlar fakat öyle olmuş olsa işlemci çalışma yüzdesi Max'a çıkması gerekmiyor mu? Lütfen yardımcı olur musunuz? Ayrıca bilgisayarımı yapabileceğim bütün ayarlardan performans ağırlıklı yaptım ve oyun sırasında sadece Discord açık oluyor. Bir de G-Sycn özelliği açık oynuyorum. Bundan dolayı olduğunu sanmıyorum ama bilgi olsun.
Orta ayarlarda oyun sırasında;
Ekran kartı %70-80 oranında çalışırken 55-70C ısıya çıkıyor.
İşlemci %60-70 oranında çalışıyor. Isı sorunu olduğunu düşünmüyorum.

İşlemci: AMD FX 8350 kule tipi soğutuculu.
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Ti Gaming X.
Anakart: ASUS sabertooth 990FX gen 3.
RAM: 16 GB. (2x8GB)
Monitör: AOC CQ27G2U 144Hz 2K.

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla desteklediği en yüksek işlemci AMD FX 9590 ve 9370 ondan sonra benim kullandığım geliyor. Sizce bunlara yükseltmem değer mi? Bana mantıklı gelmiyor çünkü olur da ekran kartı yükseltmemde bu işlemciler de yetersiz kalacak. RX 5600XT almayı düşünüyorum en yüksek 9590 bile %30 dan yüksek darboğaz ediyor.

İşlemci: AMD FX 8350 kule tipi soğutuculu.
Ekran kartı: MSI GTX 1660 Ti Gaming X.
Anakart: Asus Sabertooth 990fx Gen3 r2 0
RAM: 16 GB. (2x8GB)
Monitör: AOC CQ27G2U 144Hz 2K
Haklısın. Aslında mantıklı olan anakartı ve işlemciyi satıp, Ryzen serisinden bir işlemciyle ona uyumlu bir anakart almak olacaktır. 5600XT'yi iyi beslemesi lazım. RX 5600XT ile kurulan birçok sistem var. Kafanıza uyan olacaktır elbet. Bu arada RX 5600XT alacaksanız eğer ASUS tercihimdir. Eğer olurda bir sorunuz olursa buraya yazıp veyahut yeni bir konu açıp beni etiketlersen yardımcı olurum. Konu çözüldüyse en iyi cevap olarak seçebilirsin. İyi günler diliyorum.

Geri
Yukarı