MSI 970 Gaming Oyun Sistemi Toplama

Serhat3355

Hectopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba Technopat Ailesi,
Siteye yeni üye oldum sayılır. Yaz aylarında güçlü bir oyun sistemi toplamayı planlıyorum. Ancak bu konularda biraz acemiyim, bu yüzden yardımlarınıza ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bütçem maksimum 4500-5000 civarlarında, daha fazla zorlayabileceğimi sanmıyorum. Kendi çapımda oluşturduğum bir bileşen listesi var. Bunları sizinle paylaşacağım. Genel olarak hangi seçimlerim mantıklı, hangileri mantıksız, alternatifler ne olabilir gibi konularda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

İşlemci: Amd FX X8 8350

Anakart: MSI 970 Gaming

Bellek: GSKILL 8GB (2x4) Ripjaws X DDR3 1600MHz CL9

Ekran Kartı: Asus GTX 970 Strix 4Gb 256Bit

Sıvı Soğutma: Zalman LQ310

SSD: Kingston 240 GB HyperX 3k

Harddisk: WD 1TB Caviar Black

Sistemin temelini bunlar oluşturuyor. Şimdi bir kaç sorum var.

* Yukarıdaki tercihlerim genel olarak iyi mi? Değilse alternatifler neler olabilir?

* Böyle bir sisteme ne kadarlık bir güç kaynağı yeterli olur?

Benim düşündüğüm güç kaynağı: Cooler Master V750 Gold 80Plus 750W (750 W fazla mı abartı?)

* Sistemi mid-tower bir kasaya mı yoksa full-tower bir kasaya mı toplamalıyım?

Benim düşündüğüm kasa: Zalman H1 Full Tower (Full Tower gereksiz mi, yoksa geniş kasa avantajlı mıdır)

Şimdiden teşekkürler :)

• Anakartı MSI H97 Gaming 3 olarak tercih edebilirsin.
  • Sistemin sıvı soğutmaya ihtiyacı yok, gereksiz olmuş. Ancak üst düzey overclock, render, SLI gibi durumlarda gereksinim duyulabilir.
  • AMD işlemciler oyunlar için artık yetersiz kalıyor diyebiliriz. O yüzden i5 4460 ve üstü INTEL işlemci tercih etmeni öneririm.
  • Bu sisteme 750W fazlasıyla yeterlidir. 600W +80 güç kaynağı yeterli olacaktır.
  • SSD olarak 850 Evo alın. Kingston'a nazaran daha iyi bir performans verecektir.
  • HDD olaraksa, WD markası hakkında geniş çaplı bir bilgim yok. Ancak Seagate 1Tb 7200Rpm alternatif olabilir.

• Anakartı MSI H97 Gaming 3 olarak tercih edebilirsin.
  • Sistemin sıvı soğutmaya ihtiyacı yok, gereksiz olmuş. Ancak üst düzey overclock, render, SLI gibi durumlarda gereksinim duyulabilir.
  • AMD işlemciler oyunlar için artık yetersiz kalıyor diyebiliriz. O yüzden i5 4460 ve üstü INTEL işlemci tercih etmeni öneririm.
  • Bu sisteme 750W fazlasıyla yeterlidir. 600W +80 güç kaynağı yeterli olacaktır.
  • SSD olarak 850 Evo alın. Kingston'a nazaran daha iyi bir performans verecektir.
  • HDD olaraksa, WD markası hakkında geniş çaplı bir bilgim yok. Ancak Seagate 1Tb 7200Rpm alternatif olabilir.

Oyun sistemlerinde işlemcilerin çok kritik olmadığı söylenmişti o yüzden AMD de iş görecektir diye düşünmüştüm. Ciddi anlamda bir performans farkı olur mu? Benim seçtiğim model 4.0 GHz o yüzden iyidir diye değerlendirmiştim.

Overclock'tan çok anlamam ancak otomatik overclock yaparım diye düşünmüştüm; o yüzden sıvı soğutucu ekledim.

Bu arada tavsiyeler için teşekkürler. :)

Bu bahsettiğiniz işlemci darboğaz yapmaz değil mi?
Anakart ve işlemciden kısınca sanki ekran kartının performansından da biraz kısıyoruz gibi geliyor bana, benim cahilliğim de olabilir. :)

Kesinlikle darboğaz olmaz. Ne kadar FX 8350 önde gözüküyor olsa da, i5 4460 performans olarak daha verimli olacaktır.

Eksen bilgisayarda dolar 2.35'den hesaplanıyor eğer o siteden toplarsanız 980'li bir sistem alabilirsiniz (eksen güvenlidir.)

Eksen'in doları 2.35 almasının bir espirisi yok. Örneğin başka bir yerde 160$ ve 170$ arası olan ürüne 190$ diyor. Aynı hesaba geliyor.Reklam oyunu yada sadece belli ürünler için satışı geç olan ürünler mesela.

Eksen bilgisayarda dolar 2.35'den hesaplanıyor eğer o siteden toplarsanız 980'li bir sistem alabilirsiniz (eksen güvenlidir.)
Evet, Vatan'a göre fiyatlar bir miktar daha makul gözüküyor ancak yine de 980 benim için tuzlu :)
Eksen ve Sinerjideki bazı bileşen fiyatları Vatan'a göre daha makul gözüküyor ancak yine de emin olamıyorum. Özellikle bazı hassas bileşenlerin (ekran kartı gibi) kargo aşamalarında vs. dikkat edilmezse zarar görebileceği belirtiliyor. O yüzden Vatan'dan toplamayı düşünmüştüm. Gerçi Vatan'ın şubelerine bileşen gelirken de ticari araçla geliyodur sonuçta ama :) belki taşıma konularında biraz daha dikkat ediyorlardır bilemiyorum.

Arkadaşlar aklıma gelmişken bir şey daha sorayım. Ben üst düzey bir overclock yapmayacağım (zaten pek anlamam :)) ancak otomatik overclock yapmayı düşünüyorum. Bunun için işlemciye fan soğutma yetecek midir yoksa sıvı soğutmayı almalı mıyım? Sıvı soğutma da ciddi bir maliyet açıkçası eğer otomatik o.c için fan yeterliyse hiç bulaşmayayım sıvı soğutmaya...

@Serhat3355 Dostum bu sisteme bir göz at istersen sistemi Vatanbilgisayar 'dan topladım toplam fiyat 4.672 TL
fp.png

@Serhat3355 Dostum bu sisteme bir göz at istersen sistemi Vatanbilgisayar 'dan topladım toplam fiyat 4.672 TL
Eki Görüntüle 67732

Teşekkürler. :) Bu sisteme işlemci olarak 4960k taksam ve otomatik overclock yapsam bu soğutma yeterli olacak mıdır? Eğer olacaksa yaptığınız sisteme baya baya aklım yattı :) üstelik işlemciyi değiştirsem bile 5000'i geçmiyor. Ancak sadece soğutma konusunda soru işaretim var.

Çarpan kilidi açık bir işlemci almak istiyorum çünkü ileride işlemciyi falan değiştirmek gerekirse belki manuel o.c yapmayı öğrenip elimdeki işlemciyi biraz daha kullanırım. Manuel o.c falan yapmaya kalkarsam o zamanki bütçeme göre bir sıvı soğutucu bakarım belki şuan için ihtiyaç değil dolayısıyla. Tabi otomatik o.c'de de sıvı soğutucu gerekmiyorsa. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı