MSI Afterburner ayarlarını değiştirmek zarar verir mi?

Mert11x

Centipat
Daha fazla  
MSI Afterburner üzerınden ekran kartımın Memory clockunu artırıyorum ve temp lımıt ile Power lımıti kısıyorum. Bir zararı olur mu ekran kartıma?

MSI Afterburner üzerınden ekran kartımın Memory clockunu artırıyorum ve temp lımıt ile Power lımıti kısıyorum. Bir zararı olur mu ekran kartıma?
Programın geliştirilme amaçlarından birisi bu zaten. GPU, VRAM hız aşırtması veya undervolt yapmak. Eğer bilinçli birisi yaparsa faydası görülür. Ancak dengesiz bir ayar çeşitli sorunlara yol açabilir. Örneğin; yetersiz güç alıp reset atabilir, mavi ekran verebilir, gereğinden fazla ısınıp sistemi kapatabilir veya sıcaklığı olağanın üzerinde seyretmesi ve kartın ömrünün kısalmasına sebep olabilir. Eğer yaptığınız ayar performans artışı ve/veya sıcaklık düşüşü sağlıyorsa sorun çıkmaz.

Mesela diyelim ki core clock varsayılan 1191 olsun bu ayarı 1260-70 e kadar çıkarabilirsiniz
Memory clock ise varsayılan 1750 olsun 1860-70 e kadar çıkarabilirsin

Temp limiti 90 da bırakın
Power limit artı 5-6 yapabilirsiniz.

Daha performanslı olacağını düşünüyorum çünki İntel İ5 işlemci ile bunun bayağı üstüne çıkıyorum No problem

Ekran kartına yeterince güç gitmediği için reset atabilir dikkat edin. BIOS'dan voltaj değiştirmeden overclock yapmaya çalışınca intel pentium da sürekli reset attı. Ekran kartında da aynısı olabilir diye düşünüyorum. Eğer isterseniz undervolt yapabilirsiniz. Sıcaklık deli gibi düşer. (Yani en azından ben 90 dereceden 70'e düşürdüm.)

Yeni konular

Geri
Yukarı