MSI Afterburner fan sürekli %100'de çalışıyor

sivrisnake4

Hectopat
Yer
denizli
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Oyun dışı fanları otomatikte, oyunda ise +80 dereceye çıkmaması için MSI Afterburner yardımı ile %100 güçte çalıştırıyordum. İlk bir hafta kadar sorun olmadı fakat sonra MSI Afterburner'e bir şey oldu, ayarları PC'ye kalıcı olarak yapıştı. Sanki anakartın BIOS'u ekran kartının fanlarının hep %100 de çalışmasını söylüyor gibi. PC açılınca fan %100 de açılıyor deli gibi dönüyor. MSI Afterburner'i açıp ayarı tekrar otomatiğe almam gerekiyor. Tüm profilleri otomatiğe aldım değişen bir şey yok fan %100'e ayarlı sanki. MSI Afterburner'i unninstal yaptım, sorun düzeleceği yerde daha kötü oldu artık fan hiç %100'den inmiyor. Tekrar yükledim yine aynı. Fanımı tekrar BIOS'un kontrol etmesini istiyorum otomatik olarak, yolu yok mu? BIOS'u defaulta da çektim değişen hiçbir şey olmadı. Özetle artık fan hızını düşürmek için MSI Afterburner'e bağımlı bir hale geldim. Bu program yokken fanlar hep %100 hızda dakika başı kendini fulluyor. Sıcaklıkta herhangi bir problem yok. Yani fan hızının sebebi sıcaklık değil. Ekran kartı 40 derecedeyken bile fan %100 hızda çalışıyor. Ekran kartı sürücüsünü silip en güncel sürümü yükledim değişen bir şey yok.

1617656511055.png

Kartın hangi markanın kartı?
Afterburner'ı kaldırıp markanın varsa kendi sunduğu programı indirip deneyebilirsin. Örneğin ASUS için GPU Tweak, Palit için thundermaster gibi.

Sorunumu dolaylı olarak da olsa çözdü, gerçekten teşekkür ederim GPU Tweak kullandım. Ama bu sorunun kaynağı nedir? Şu an son durumda PC açılırken fan %20 çalışıyor, PC açılıyor ve fan %100'e fırlıyor, 5 saniye sonra GPU Tweak otomatik olarak açılıp fanı bastırıyor ve fan tekrar %20'ye düşüyor. Yani Tweak'ı silsem yine %100 stuck yiyeceğim. Sorunu çözene kadar bu şekilde kullanabilirim ama kalıcı çözüm yok mu acaba? Ne yaptı bana bu MSI Afterburner. BIOS'u sıfırladım, programı defalarca sıfırladım ve sildim, ekran kartı sürücüsünü defalarca silip farklı farklı sürümleri yükledim ve hiç ilerleme yok.

Sorunumu dolaylı olarak da olsa çözdü, gerçekten teşekkür ederim GPU Tweak kullandım. Ama bu sorunun kaynağı nedir? Şu an son durumda PC açılırken fan %20 çalışıyor, PC açılıyor ve fan %100'e fırlıyor, 5 saniye sonra GPU Tweak otomatik olarak açılıp fanı bastırıyor ve fan tekrar %20'ye düşüyor. Yani Tweak'ı silsem yine %100 stuck yiyeceğim. Sorunu çözene kadar bu şekilde kullanabilirim ama kalıcı çözüm yok mu acaba? Ne yaptı bana bu MSI Afterburner. BIOS'u sıfırladım, programı defalarca sıfırladım ve sildim, ekran kartı sürücüsünü defalarca silip farklı farklı sürümleri yükledim ve hiç ilerleme yok.
Daha önceki mesajınızda da dediğiniz gibi sanki kartın biosuna işlemiş gibi davranıyor. Garip bir durum. GpuTweak kurmadan önce bilgisayarı ilk açarken bios ekranında veya Windows açılırken ne durumdaydı kartın fanları? Windows açılınca mı 100'e fırlıyordu? Eğer öyleyse yazılımsal bir sorun olmuş denilebilir. Yeni Windows sorunu çözecektir. Ancak bios ekranında veya loading ekranında bile 100'e fırlıyorsa sorun var.

Sistem geri yükleme seçeneğinde afterburner öncesi bir yedeğin varsa onu yüklemeyi de deneyebilirsin.

Daha önceki mesajınızda da dediğiniz gibi sanki kartın BIOS'una işlemiş gibi davranıyor. Garip bir durum. GPU Tweak kurmadan önce bilgisayarı ilk açarken BIOS ekranında veya Windows açılırken ne durumdaydı kartın fanları? Windows açılınca mı 100'e fırlıyordu? Eğer öyleyse yazılımsal bir sorun olmuş denilebilir. Yeni Windows sorunu çözecektir. Ancak BIOS ekranında veya loading ekranında bile 100'e fırlıyorsa sorun var.

Sistem geri yükleme seçeneğinde Afterburner öncesi bir yedeğin varsa onu yüklemeyi de deneyebilirsin.

PC açılırken fan düşük hızda. Windows açıldıktan sonra fırlıyor. Olmadı geri yükleme ya da format yapacağım bilmiyorum. Geri yükleme yapınca da kafayı yiyor tüm uygulamalar hepsinde problemler oluşuyor hiç sevmiyorum yapmayı gerçekten. Umarım birileri sorunun kaynağını biliyordur bu daha önce de olmuştu bana, format dışında çözememiştim 1 terabayt verim gitmişti. Yoruldum bununla uğraşmaktan. Ekran kartına BIOS da atacağım düzelirse bilgilendiririm.
Sürücüyü silince fan normale dönüyor. Ekran kartı sürücüsünü yükleyince eski-yeni fark etmez tekrar uçuyor fan.
2 BIOS buldum hangisini atmam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. Kart bozulur diye de bayağı korkuyorum açıkcası. İlk attığım BIOS bende halihazırda olan BIOS, Asus GTX 770 VBIOS ikincisi ise sanırım aynı BIOS'un sorunlarının çözülmüş güncel hali. Asus GTX 770 VBIOS ikincisini atıyorum değil mi?
İkincisini atmayı denedim ve rehberi bire bir uygulamama rağmen defalarca başarısız oldum. BIOS güvenliğini kapatmayı denerken tuhaf tuhaf hatalar aldım rehberdeki gibi olmadı sonra bilgisayar bayağı sapıttı ben de vazgeçtim. Saatlerdir hiçbir ilerleme kaydedemedim ve çok yorularak pes ettim.

PC açılırken fan düşük hızda. Windows açıldıktan sonra fırlıyor. Olmadı geri yükleme ya da format yapacağım bilmiyorum. Geri yükleme yapınca da kafayı yiyor tüm uygulamalar hepsinde problemler oluşuyor hiç sevmiyorum yapmayı gerçekten. Umarım birileri sorunun kaynağını biliyordur bu daha önce de olmuştu bana, format dışında çözememiştim 1 terabayt verim gitmişti. Yoruldum bununla uğraşmaktan. Ekran kartına BIOS da atacağım düzelirse bilgilendiririm.
Sürücüyü silince fan normale dönüyor. Ekran kartı sürücüsünü yükleyince eski-yeni fark etmez tekrar uçuyor fan.
2 BIOS buldum hangisini atmam gerektiğine bir türlü karar veremiyorum. Kart bozulur diye de bayağı korkuyorum açıkcası. İlk attığım BIOS bende halihazırda olan BIOS, Asus GTX 770 VBIOS ikincisi ise sanırım aynı BIOS'un sorunlarının çözülmüş güncel hali. Asus GTX 770 VBIOS ikincisini atıyorum değil mi?
İkincisini atmayı denedim ve rehberi bire bir uygulamama rağmen defalarca başarısız oldum. BIOS güvenliğini kapatmayı denerken tuhaf tuhaf hatalar aldım rehberdeki gibi olmadı sonra bilgisayar bayağı sapıttı ben de vazgeçtim. Saatlerdir hiçbir ilerleme kaydedemedim ve çok yorularak pes ettim.

Sorunu çözebildin mi acaba? Şu an aynısını ben yaşıyorum.

Sorunu çözebildin mi acaba? Şu an aynısını ben yaşıyorum.

Düzenli Windows Update'lerini yaptıktan sonra 10-15 gün sonra kendi kendine çözüldü. Denemediğim şey, silmediğim sürücü kalmadı. Bir haftalık uğraştan sonra baktım kan kusmaya gerek yok MSI Afterburner'i Windows açıldığında açıl komutuna getirdim, fan ayarını da elle yaptım 75 derecede %100. 40 derecede %10 olacak şekilde. Bükemediğiniz eli öpün derim.

Düzenli Windows Update'lerini yaptıktan sonra 10-15 gün sonra kendi kendine çözüldü. Denemediğim şey, silmediğim sürücü kalmadı. Bir haftalık uğraştan sonra baktım kan kusmaya gerek yok MSI Afterburner'i Windows açıldığında açıl komutuna getirdim, fan ayarını da elle yaptım 75 derecede %100. 40 derecede %10 olacak şekilde. Bükemediğiniz eli öpün derim.

Fan ayarını elle yapınca da yüzde 70 olarak açılıyor kendiliğinden. Kafayı yemek üzereyim cidden benim de yapmadığım şey kalmadı bir türlü çözemedim.

1619109473687.png

Fan ayarlarını şu şekilde yaptım, öyle olunca oldukça stabil çalıştı. Fan kontrolünü de yine attığım menüdeki gibi yaptım. Auto kapalı yani elle komut yok, soldaki çark ise açık. Bu şekilde o grafik verilerini kullandı.

1619109723568.png

Eki Görüntüle 987612

Fan ayarlarını şu şekilde yaptım, öyle olunca oldukça stabil çalıştı. Fan kontrolünü de yine attığım menüdeki gibi yaptım. Auto kapalı yani elle komut yok, soldaki çark ise açık. Bu şekilde o grafik verilerini kullandı.

Eki Görüntüle 987631

Bu şekilde yaptım kendim manuel olarak 2 3 kez denedim olmadı 4.ye yaptım düzeldi saçma şekilde. Başlangıçta çalıştır yaptım sadece ekstra olarak program açıldıgında kendisi ayarlıyor direkt fan hızlarını. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı