MSI Afterburner ile ekran kartına nasıl overclock yaparım?

Görkem Kılıç

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben Overclock yapıcam fakat hangi düzeyde nasıl olacağını bilmiyorum. Sizce kaça getirmeliyim? Kaça getirirsem daha iyi performans alırım?

a85bf9e03806c53e71982e4387c836a8[1].png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım zaten msı son yapılabilecek sınıra kadar sana müddet vermiş. Sona vurdurabilirsin :). Ama zevk için yapacaksan yapma oyun için yapacaksan pek performans artışı bekleme :) . Oyun oynamak için yapıyorsan ısınma sorunları ortaya çıkabilir :) .

Bence burada şu ayarı ver demek yanıltıcı olabilir! Ancak kendiniz deneme yanılma yoluyla tabi biraz da araştırarak yapabilirsiniz. Örneğin, 5-10 Mhz yavaş yavaş artırarak uç noktayı bulabilirsiniz. Bu arada, Duruma göre voltaj da vermeniz gerekecektir.

OC ustaların da fikrini almak gerek.

Oyun oynamak için Overclock yapıcam. Yararı olmaz mı diyorsun?
Genelde OC'un Oyun, Test gibi durumlarda faydası en az % 20 gibi oluyor. Tabi bunları yaparken E.Kartiniz'ın soğutulma durumu da çok önemli!

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşım zaten msı son yapılabilecek sınıra kadar sana müddet vermiş. Sona vurdurabilirsin :). Ama zevk için yapacaksan yapma oyun için yapacaksan pek performans artışı bekleme :) . Oyun oynamak için yapıyorsan ısınma sorunları ortaya çıkabilir :) .
Frekans değerlerini sonuna kadar çekmek stabilitenin bozulmasına neden olabilir, sonuna kadar çek olsun demekle olmuyor maalesef.
Zevk amaçlı yapılmasına gerek yok, biraz olsun performans elde etmesi mümkün :) 5-10 FPS gibi.
Ufak miktardaki frekans artışı kartın ısınmasına sebep olmaz, olursa da lafını etmeye değmeyecek miktarda olur.
Bence burada şu ayarı ver demek yanıltıcı olabilir! Ancak kendiniz deneme yanılma yoluyla tabi biraz da araştırarak yapabilirsiniz. Örneğin, 5-10 Mhz yavaş yavaş artırarak uç noktayı bulabilirsiniz. Bu arada, Duruma göre voltaj da vermeniz gerekecektir.

OC ustaların da fikrini almak gerek.

Genelde OC'un Oyun, Test gibi durumlarda faydası en az % 20 gibi oluyor. Tabi bunları yaparken E.Kartiniz'ın soğutulma durumu da çok önemli!
Genel olarak doğru, sadece elde edilen performans noktasına değinmek istiyorum.
En az %20 performans kazandırır demek çok da doğru değil, en fazla diyelim biz ona.
Isınma konusuna gelirsek, frekans artışından öte voltaj vermek ısınmaya sebep olur. Ufak tefek frekans artışları bir fark yaratamaz. 3-5 derece tahminen.

Frekans değerlerini ne miktarda artıracağım dersen 20 Mhz belleklere veriyorsan, 14 Mhz çekirdeklere ver. Yani 20 ona 20 buna değil.
Belleğin frekans değerinin daha yüksek olduğunu fark etmişsindir zaten, bu orantıda frekans artırmaya devam edeceksin yani.

670'i 700, 400'ü ise 450 yapabilirsin. Daha ilerilerde stabilite bozulabilir belki.
Bu bana ne katar dersen, 30FPS'de oynadığın bir oyunu 35FPS'de oynarsın. 5FPS kazandırırsa öp başına koy :)

Frekans değerlerini sonuna kadar çekmek stabilitenin bozulmasına neden olabilir, sonuna kadar çek olsun demekle olmuyor maalesef.
Zevk amaçlı yapılmasına gerek yok, biraz olsun performans elde etmesi mümkün :) 5-10 FPS gibi.
Ufak miktardaki frekans artışı kartın ısınmasına sebep olmaz, olursa da lafını etmeye değmeyecek miktarda olur.

Genel olarak doğru, sadece elde edilen performans noktasına değinmek istiyorum.
En az %20 performans kazandırır demek çok da doğru değil, en fazla diyelim biz ona.

OC konusunda oldukça sağlam bilgiye sahip olduğunuzu söyleye bilirim.:)

"En az % 2o" olayını Genelleme olarak söyleyemez'miyiz?
Mesela benim Kartla % 30 performans farkını gördüm.

Şunuda belirteyim Ben OC konusunda uzman değilim.

Son düzenleme:
İnan bana o soğutma sistemine sahip birisi bayağı bir bilgilidir, kendinizi bu kadar aşağı göstermeyin :)
50 FPS alan bir kişi, genelde ancak 60 FPS'ye çıkartabilir bunu. Bu bile iyi bir performans artışıdır.
%20'ye tekabül ediyor bu da. %30 da olabilir elbet ancak gerisi gelmez, %30 bile uçuk bir rakam :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı