MSI Afterburner işlemci sıcaklığını yanlış gösteriyor

TheKuri

Decapat
Daha fazla  
2 gündür sıcaklık sorunu yaşıyordum forumdaki destekler sayesinde yeni fan almam gerektiğine, hatta hangi fanı alacağıma bile karar verdim. Fakat dün tj maksimum değerimin 99 derece olduğunu öğrendiğimde birkaç gün önce işlemcimin 85 derece sıcaklıkta kapandığını hatırladım. Şu an öyle bir sıkıntım yok işlemcim en fazla 95 derece gösteriyor. Ayrıca Core Temp uygulamasında işlemcim tj maksimum değerinin 5 derece aşağısındayken beni uyar ayarını yaptım, Afterburner'da 98 derece gördüm fakat uyarı falan almadım, bu sefer uyarı yerine bilgisayarı uyku moduna al tikini işaretledim yine sonuç alamadım, aklıma Afterburner acaba hatalı mı sorusu geldi. Biraz uzun yazdım kusura bakmayın ama işlemcimin yanmasından korkuyorum.

Dosya Ekleri

• sıcaklık koruma.png
    sıcaklık koruma.png
    11,6 KB · Görüntüleme: 150
  • tj maks.png
    tj maks.png
    10,4 KB · Görüntüleme: 169
Uyarı sistemi var değil mi? Oyun ekranında göremeyeceksem en azından bir uyarı almak isterim.
Dostum bu işler uyarıyla felan olmaz, kendin gözlem yapacaksın. Sana dediğim programı kuracaksın sonra Aida64 gibi bir sistem testi programı kuracaksın ve sistemi ağır yükte teste sokacaksın. O esnada HWinfo üzerinden sıcaklıklara bakacaksın. Örneğin atıyorum en ağır testte 90+ sıcaklıklar oluyosa sizde sıcaklık sorunu var demektir. Sorun tespiti yaptıktan sonra sorunu çözmek için uğraşacaksın. Yeni soğutucu, termal macun gibi maddi işlemler haricinde undervolt gibi işlemler yapabilirsin.

İşemci sıcaklığı kısa vadede tak sistemi yakan bir olay değil zaten ama uzun vadede yıpratır. Benim işlemcim 95 derecede kendini kapatıyor. Ben işlemciyi hep 80 derecede kullansam ne uyarı çıkar ne başka bir şey, ben uyarı çıkmıyor diye habire öyle kullansam 6 aya cpu bozulur. Yani sen uyarıya felan bakmayacaksın. Bakacaksın ısınma varsa mecbur çözeceksin.

Dostum bu işler uyarıyla falan olmaz, kendin gözlem yapacaksın. Sana dediğim programı kuracaksın sonra AIDA64 gibi bir sistem testi programı kuracaksın ve sistemi ağır yükte teste sokacaksın. O esnada HWiNFO üzerinden sıcaklıklara bakacaksın. Örneğin atıyorum en ağır testte 90+ sıcaklıklar oluyorsa sizde sıcaklık sorunu var demektir. Sorun tespiti yaptıktan sonra sorunu çözmek için uğraşacaksın. Yeni soğutucu, termal macun gibi maddi işlemler haricinde undervolt gibi işlemler yapabilirsin.

İşlemci sıcaklığı kısa vadede tak sistemi yakan bir olay değil zaten ama uzun vadede yıpratır. Benim işlemcim 95 derecede kendini kapatıyor. Ben işlemciyi hep 80 derecede kullansam ne uyarı çıkar ne başka bir şey, ben uyarı çıkmıyor diye ha bire öyle kullansam 6 aya CPU bozulur. Yani sen uyarıya falan bakmayacaksın. Bakacaksın ısınma varsa mecbur çözeceksin.

Şu an test yapıyorum, bu test ne kadar sürer? Ve sıcaklık olarak AIDA64 2 derece fazla gösteriyor HWiNFO'ya göre.
Şu an test yapıyorum, bu test ne kadar sürer? Ve sıcaklık olarak AIDA64 2 derece fazla gösteriyor HWiNFO'ya göre.

15 dakika test yaptım 98 dereceyi gördüm ve işlemcinin hızını %15 kıstım şu an Max 80 görüyorum.

Son düzenleme:

15 dakika test yaptım 98 dereceyi gördüm ve işlemcinin hızını %15 kıstım şu an Max 80 görüyorum.
Dostum şöyle yap: o %15 kıstım dediğin işlemi geri al. HWinfo programını açılışta "sensors only" kutucuğunu açarak başlat. Bu açılan panelde anlık sıcaklık, voltaj gibi değerleri görürsün. Bu panel açıkken oyuna gir ve 15-20 dakka felan oyna. HWinfo o ara sıcaklığı ölçer ama kontrol etmene gerek yok. Oyunu kapatınca programda max sıcaklık kaç oraya bak. Oynarken işlemcin en fazla kaç dereceye çıkmış onu görmüş olursun. 1 saat gibi bir süre oynarsan programdaki ortalama sıcaklık değeri de iyi referans olabilir. Bakalım kaç olacak. Eğer nispeten kabuledilebilir dir düzeyse bir süre daha böyle kullan. Yani performansı kısmanı istemediğim için diyorum bunları çünkü bunu yapmak bir çözüm değil.

Sende muhtemelen termal macun sorunu var. Eski bir işlemci muhtemelen hiç termal macun değiştirmemişsindir ve eskimiştir şuanda. En kısa sürede macunu yenile. Çok pahalı bir işlem değil internetten 50 liraya işini görecek kalitede bir şey rahatlıkla alırsın. Konu açarsan yardımcı olurlar. Yada bir bilgisayarcıya götürüp yaptır gene bu fiyata yakın halledersin diye düşünüyorum.

Dostum şöyle yap: O %15 kıstım dediğin işlemi geri al. HWiNFO programını açılışta "sensors only" kutucuğunu açarak başlat. Bu açılan panelde anlık sıcaklık, voltaj gibi değerleri görürsün. Bu panel açıkken oyuna gir ve 15-20 dakika falan oyna. HWiNFO o ara sıcaklığı ölçer ama kontrol etmene gerek yok. Oyunu kapatınca programda Max sıcaklık kaç oraya bak. Oynarken işlemcin en fazla kaç dereceye çıkmış onu görmüş olursun. 1 saat gibi bir süre oynarsan programdaki ortalama sıcaklık değeri de iyi referans olabilir. Bakalım kaç olacak. Eğer nispeten kabuledilebilirdir düzeyse bir süre daha böyle kullan. Yani performansı kısmanı istemediğim için diyorum bunları çünkü bunu yapmak bir çözüm değil.

Sende muhtemelen termal macun sorunu var. Eski bir işlemci muhtemelen hiç termal macun değiştirmemişsindir ve eskimiştir şu anda. En kısa sürede macunu yenile. Çok pahalı bir işlem değil internetten 50 liraya işini görecek kalitede bir şey rahatlıkla alırsın. Konu açarsan yardımcı olurlar. ya da bir bilgisayarcıya götürüp yaptır gene bu fiyata yakın halledersin diye düşünüyorum.

Termal macun iki gün önce değiştirdim Cooler Master High performance.
Termal macun iki gün önce değiştirdim Cooler Master High performance.

Zaten bir saattir GTA V oynuyorum atayım mı sıcaklık değerlerini?

Geri
Yukarı