MSI AGESA 1.2.0.4 Beta BIOS incelemesi

Sadece MSI forumunda verilen MSI'ın kendi sitesinde yer vermediği Beta BIOS'u indirip kurdum.
300 serisi hariç bütün anakartlara verilmiş.

Öncelikle AMD AGESA 1.2.0.4 mikrokod güncellemesi yapılmış.
Sistem biraz daha iyi çalışıyor gibi geldi bana belki de psikolojiktir.

Anakart doğrudan Windows 11'e uyumlu hale getirilmiş. TPM varsayılan olarak açık haldeydi ama Secure Boot kapalıydı. İşin tuhaf yanı da bu. Belki de Microsoft, Secure Boot istemeyecek.
İlk gözüme çarpan özellik "Data Link Feature Exchange" özelliği oldu.
Bu özellik ne işe yarıyor diye aradım Google'da.
PCI Gen 4 bant genişliğinden tam olarak yararlanmak için bu özelliği açmak gerekiyormuş. Eğer desteklenmeyen bir ekran kartımız varsa bu özelliği açtığımızda sisteme görüntü gelmiyormuş.
İşin komik yanı ise şu;
Bu anakartta hani PCI 4.0 desteklenmiyordu?
Peki bu özelliği neden eklediniz? Değil mi? 🤭

MSI_SnapShot.jpg

Ayrıca TPM 2.0 modülünün yazılımı 3.71'e güncellenmiş.

MSI_SnapShot_00.jpg

Yakında bütün AM4 soketli MSI anakartlar için sitesinde yayınlanır diye düşünüyorum. 300 serisi dışlanabilir gibi duruyor. B450 düz modellere de gelmemiş bu arada. Max serisine gelmiş.

4.0 destekemiyor ezbere bilgi. Hayatta siyaset biliminden tut sosyolojiye, ordab matematige, ordan fizige ordan yari iletkenlere , veri modellemeye hic bir alanda ezbere konusmak dogru degil.

Eger anakartin pci ex4e uyumlu sinyal hatlari varsa gayette calisabilir cunku 5000 serisi cpu bu bant genisligini destekliyor. Bazi marka model b450 anakartlarda bu ayar ile m2 hizi yuzde 50 artiyor 4.0 takinca vw bu ayari acinca.

Ancak bu her modelde calisir veya full 4.0 hizlarina ulasilir gibi bir garanti vermez.

Intel denen ac gozlu firma hep sunu derdi: biz yeni islemcimizde daha cok guc kullandik o yuzden yeni anakart almalisiniz. Tamam da soket ayni 1151 soket. Surec ayni 14nm++++++ surec ne degisti baba?

Z170 anakartta 9 ve 8. Nesil cpu calismaz ezber bilgi bu. Intelden daha mi iyi bilceksin sen derler forumlarda ezbere konusan insanlar.

Gel gor ki anakart bios modlu olarak flashlanip cpu altinda bazi pinleri kursun kalem ile cizip kapatinca 9900K 5.5ghz ocli halde stabil calisiyor z170 anakartta. 250w cekerdi o cpu. Benim 5 ghz ocli 9600kf 200w gorurdu...

Intel bu ac gozululuk ile marka ve kalite algisini kaybetti.

Durum bu. B450 tomahawk max gibi anakartlara pci ex 4 yuksek hizli m2 nvme ssd takilirsa bu baslikta belirtilen ayar ile yuksek hizlar alinaniliyor.

Geri
Yukarı