AGESA 1.2.0.A nedir?

Makaleler
24
Arkadaşlar bugün anakartım için yeni bir BIOS sürümü gelmiş. Sürüm notunda "AGESA ComboAm4v2Pi 1.2.0.A. Update" diyor ancak 1.2.0.A sürümü tam olarak ne oluyor? Benim bildiğim AMD'nin son çıkardığı sürüm 1.2.0.8 olması lazım ancak sondaki A ibaresi kafamı karıştırdı, MSI'ın kendi yaptığı bir şey mi? Anakart: B450 Tomahawk Max II

1683290357628.png

Yeni donanım ve yazılımlara en uygun olan optizasyonu sağlamak için kullanılan AMD yazılımı. Güncelleyebilirsiniz.

Tamam bunu biliyorum zaten de AMD'nin çıkartmamış olduğu sürümü MSI 1.2.0.A diye çıkartıyor bunu soruyorum ben. Ayrıca sürümü yükledikten sonra sistem bi' kafayı yedi, boot logosu gelirken 2-3 defa resetledi kendini sonra Windows yüklenmeye başlarken anakart logosu gözükmedi siyah bir şekilde, daire çıktı sadece.

Tamam bunu biliyorum zaten de AMD'nin çıkartmamış olduğu sürümü MSI 1.2.0.A diye çıkartıyor bunu soruyorum ben. Ayrıca sürümü yükledikten sonra sistem bi' kafayı yedi, boot logosu gelirken 2-3 defa resetledi kendini sonra Windows yüklenmeye başlarken anakart logosu gözükmedi siyah bir şekilde, daire çıktı sadece.
Agesa 1.2.0 var ama sondaki A ibaresiyle çıkarılmış yok, haklısın. Büyük ihtimalle altta yazan "Security issue patch" ile MSI sonuna A eklemiş.

Benim anakartıma 1.2.0.8 gelmiş misal.

İnternette sürüm notlarını da bulamadım, hiç bahsetmemişler bile.

Yakın zamanda güncelleme notları yayınlanır.
Sürümler hexademical sisteme göre adlandırılıyorsa 1.2.0.9'u atlayıp A'ya geçmiş olabilirler. Fazla takılacak bir şey yok.

Evet, güvenlik odaklı sürüm yüksek ihtimalle. Sisteme kafayı yedirtmesi de ayrı tabii.

Gözüme çarpan birkaç değişiklik oldu.

Öncelikle "MSI Driver Utility Installer" adında ayar gelmiş, bu ayar açık olursa Windows'ta otomatik MSI Center ve sürücülerin kurulması için bir pencere geliyor oradan istediğinizi seçip kurabiliyorsunuz.

MSI_SnapShot.png

Önceki sürümlerde ReSize BAR açıkken above 4G ayarı değiştirilebiliyordu ancak bu sürümde ReSize BAR açıkken above 4G otomatik açılıyor ve değiştirilemiyor.

MSI_SnapShot_00.png

TPM 2.0'ın Firmware sürümü de güncellenmiş ve Secure Boot'ta küçük değişiklikler yapılmış. Başka gözüme çarpan bir şey olmadı.

Şöyle bir sorun da var, Windows boot ederken anakart logosu görünüyordu ancak şimdi ekran simsiyah ne Windows logosu var ne anakart logosu sadece yükleme dairesi çıkıyor başka bir şey yok. Sürüm güncelleyip de aynı sorunu yaşayan var mı? Bir de CPU-Z, HWMonitor gibi algılayıcı yazılımları çalıştırırken mavi ekran yiyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı