MSI Alpha 17 A4DEK-025XTR alınır mı?

Hocam siz bilirsiniz ama bu durum normal değil, servisle bir görüşün olmadı bu sorunu yaşayan başkaları var mıymış diye sorun. Çok anormal geldi bana.

Hocam mesajı yazdıktan sonra tekrar Radeon Software yükledim, ayarları en ince ayrıntısına kadar değiştirdim, FPS değerlerim biraz arttı ancak yine de yazılımı kurmadan önceki seviyeye gelmedi. Ayarları değiştirerek maksimum 90 FPS alıyorsam, Radeon Yazılımı olmadan 100–110 FPS aldım. Diğer oyunlarda çok denemedim ancak durum değişir mi sanmıyorum. Kısaca en iyi performansı MSI sürücüsünden aldım hocam. Minimum FPS değerleri özellikle bayağı arttı normal sürücüye göre. Doğrusu Radeon Software + FidelityFX Super Resolution güncellemesini içeren bir MSI sürücüsü çıkana kadar bunı kullanacağım.

Konudan bağımsız yeni aldığım SSD'nin yazma hızında düşme var. Okuma ve yazma değerleri normal, sıralı yazma değeri düşük sadece. 3500 okuma 3000 yazma alıyorken şimdi 3500 okuma 2700 yazma alıyorum. Crucial P5 model, iki farklı sürücü ile denedim, sağlık durumu %100 görünüyor, kritik hata vermemiş, güç kesintisi olmadı, sıcaklık kritik değerin altında, doluluk oranı %50. Toplam yazılan veri miktarı yaklaşık 3 TB. Niye böyle oldu hiçbir fikrim yok. SSD önbelleği dolunca öyle oluyor, zamanla düzelir demiş internette bazıları. Sizin bir tahmininiz var mı hocam @Radeon RX 5500M?

Edit: Active Garbage Collection adında bir özellik varmış, bu devreye girmezse sorun olabiliyormuş. Bununla ilgili bir test yapıp dönüş sağlayacağım.

Yoktur hocam, SSD'ler konusunda cahilim:D

Servise verdiğimi belirtmiştim o yazımda 'W' harfi altında ki küçük siyah lekeler oluştu diye komple üst kasayı değiştirmişlerdi (klavye, gri renk olan kasa, touchpad, güç düğmesi vs) fakat aynı leke tekrar oluştu. Siz de böyle bir şey var mı?

(Maviyle çizdiğim değişmeden önceki)

Çok normal. Eliniz çok terliyor galiba. Bana da oluyor fakat silinebiliyor. Bilgisayarlık bir durum değil bu
Hocam siz bilirsiniz ama bu durum normal değil, servisle bi görüşün olmadı bu sorunu yaşayan başkaları var mıymış diye sorun. Çok anormal geldi bana.

Hocam mesajı yazdıktan sonra tekrar Radeon Software yükledim, ayarları en ince ayrıntısına kadar değiştirdim, FPS değerlerim biraz arttı ancak yine de yazılımı kurmadan önceki seviyeye gelmedi. Ayarları değiştirerek maksimum 90 FPS alıyorsam, Radeon Yazılımı olmadan 100–110 FPS aldım. Diğer oyunlarda çok denemedim ancak durum değişir mi sanmıyorum. Kısaca en iyi performansı MSI sürücüsünden aldım hocam. Minimum FPS değerleri özellikle bayağı arttı normal sürücüye göre. Doğrusu Radeon Software + Fidelityfx Super Resolution güncellemesini içeren bir MSI sürücüsü çıkana kadar bunı kullanacağım.

Konudan bağımsız yeni aldığım SSD'nin yazma hızında düşme var. Okuma ve yazma değerleri normal, sıralı yazma değeri düşük sadece. 3500 okuma 3000 yazma alıyorken şimdi 3500 okuma 2700 yazma alıyorum. Crucial P5 model, iki farklı sürücü ile denedim, sağlık durumu %100 görünüyor, kritik hata vermemiş, güç kesintisi olmadı, sıcaklık kritik değerin altında, doluluk oranı %50. Toplam yazılan veri miktarı yaklaşık 3 TB. Niye böyle oldu hiçbir fikrim yok. SSD önbelleği dolunca öyle oluyor, zamanla düzelir demiş internette bazıları. Sizin bir tahmininiz var mı hocam @Radeon RX 5500M ?

Edit: Active Garbage Collection adında bir özellik varmış, bu devreye girmezse sorun olabiliyormuş. Bununla ilgili bir test yapıp dönüş sağlayacağım.
Hocam yazılımsız daha yüksek fps aldığımı en az 10 kere yazdım. Ben de sizin gibi düşünüyorum :)

Çok normal. Eliniz çok terliyor galiba. Bana da oluyor fakat silinebiliyor. Bilgisayarlık bir durum değil bu

Hocam yazılımsız daha yüksek fps aldığımı en az 10 kere yazdım. Ben de sizin gibi düşünüyorum :)
Bende de en fazla geçici bir leke oluşuyor ama arkadaşta biraz durum farklı gibi.

Evet hocam hatırlıyorum. Diğer oyunlarda pek farketmedim doğrusu, Forza Horizon 4'te FPS değerlerimi paylaşınca düşük dedi arkadaşlar, o şekilde deneyerek buldum ben de. Bu arada PUBG indiriyorum, herhalde iki güne biter. Onda da sonuçları paylaşırım.

1 2 ay kullanıp artıp artmayacağına bakacağım hocam ona göre servise yollarım artık. Tavsiyeye açığım
Servisle görüşün hocam, ne şekilde dönüş yaptıklarını da bildirirseniz iyi olur.

Dostlar bu arada Crucial P5 1 TB SSD'nin yazma hızı düştü demiştim. Dün Crucial ile görüştüm ama çözüm üretemediler. Disk %50 dolu iken 3000 MB/s olması gereken sıralı yazma hızı 2500 MB/s kadar düştü. Active Garbage Collection özelliğini devreye sokmak için BIOS ekranında 10 saate yakın bekledim, sonuç değişmedi. MicronNVMeDrivers yükledim(2.1.17.0 ve 2.1.18.0 sürümlerini) ancak durum değişmedi. SSD'yi biraz daha boşalttım ama durum değişmedi. Sistemi boşta beklettim yine aynı. Crucial Storage Executive programından Momentum Cache ve Over Provisioning özelliklerini devreye soktum, sonuç yine değişmedi.

Birden aklıma bir şey geldi. silinen verilerime ulaşılmasını istemediğimde cipher komutunu kullanıyordum, belki sürekli veri yazıp silmenin işe yarayacağını düşündüm. Gece cipher komutunu başlattım(Disk tek bölüm), sabah kalktığımda test yaptım ve eski yazma hızlarına ulaştığını gördüm. Bu noktada komutla birkaç kez diski doldurup boşaltmak gerçekten işe yaradı.

Not: Edit gelecek.

1626017429763.png

Arkadaşlar birisi bunun Alpha 17 yazan halini yapmıştı şu an bulamıyorum acaba elinde olan var mı?

Geri
Yukarı