MSI Alpha 17 laptopta işlemcinin 95 derecede kalması sorun oluşturur mu?

Üreticinin verdiği maksimum sıcaklık limitinin altında olduğu sürece işlemci asla zarar görmez. Arkadaş bu tereyağ mı da 90 derecede eriyor? Ben hayatımda görmedim sıcaklıktan dolayı bozulan işlemci ömrü kısalır vs. diyenler anakart lehim noktaları bile 200 derecelere kadar dayanıyor genleşme payı dahil. Anakart üreticileri bu olasılıkları düşünmüyor sanki. Millette bir sıcaklık takıntısı oluştu bitmek bilmiyor. Benim 8 yıllık Intel işlemcili Acer laptopum termal limiti 105 dereceydi ve yıllarca oyunlarda 95-100 bandında çalıştı ne bir arıza ne bir drop yaşadım. Hala depoda da sapasağlam duruyor. İşin özü endişelenmeye gerek yok .
Hocam ısı seviyesinden çok darboğaz dikkatimi çekti ekran kartı 97 kullanılırken 90 işlemci kullanılıyor işlemci 50'lerde gezmesi lazım işlemciniz iyi değil ya da sıcaklıktan böyle.
Sorun sıcaklık yüzünden. Sıcaklığın daha fazla artmaması için işlemci frekans hızı düşürülüyor. Ve sıcaklık FPS üzerindeki etkisini gösteren bir sürü videolar var. Arada ki FPS farkları küçümsenecek kadar değil.

Sorun sıcaklık yüzünden. Sıcaklığın daha fazla artmaması için işlemci frekans hızı düşürülüyor. Ve sıcaklık FPS üzerindeki etkisini gösteren bir sürü videolar var. Arada ki FPS farkları küçümsenecek kadar değil.

İşlemci bu sıcaklıkta frekans kısmaz. Sorun oyunda. 80 derecelerde çalışan işlemcimde de oyun bu kadar yüksek kullanım değerlerine sahipti.

Aynısı var turbo boost kapatıp kullanıyorum. Kafam rahat. Zaten ekran kartı isteyen oyunlarda sıkıntı olmuyor. Cs, Valorant gibi oyunlarda performans düşürüyor daha çok.
Tavsiyem turbo boost kapatmak yerine, throttlestop programıyla frekans kısmanızdır. Oyunların istediği minimum frekans değerine göre ayarlarsınız ( genelde steamde işlemcilerin yanında yazar )
Örnek vereyim, turbo boost kapattığımda pc frekansı 2.2ye kadar düşüyor ve gereksiz bir düşüş oluyor, onun yerine el ile 3.5e ayarlıyorum hem fps kaybı olmuyor hem de ısınmıyor

Bence bisey olmaz en fazla termal macun çabuk kurur onuda sık sık yenilersen aban gitsin işlemciye yine bisey olmaz anakart erimezse tabiki :)

Hiç bir şey olmaz yıl 2000 değil arkadaşlar. İşlemci zaten 3800 küsur frekansta çalışıyor. Isı fazla gelse kendi gücünü düşürür. Mesela benim işlemcim lolde 60 derecede 4000 GHz çalışıyor ama ağır bir oyunda 95 derece 3600 GHz çalışıyor. Sorun yok yani ama bu durum yinede canınızı sıkıyorsa undervolt yapabilirsiniz.

Merhaba bende Monster Tulpar T5 modeli laptop var ikinci el satın aldım aldığımda boşta 55 yükte 96 derece oluyordu gittim Thermal Grizzly marka termal macun aldım ve sürdüm inan macundan macuna bu kadar fark olacağını düşünmüyordum ama bizzat yaşadım şimdi sıcaklık boşta 35 derece yükte 75 derece oldu 20 derece birden fark etti üstelik bu değerler Turbo kapatilmadan undervolt yapılmadan ve yüksek performans modunda alındı yüksek sıcaklık işlemciyi bozmayabilir ama onu anakarta bağlayan lehimlere zarar verecektir lehimlere erime ve yumuşama sonucu temas ve direnç değerleri düşecektir bu da yeniden BGA lehimleme ihtiyacı doğurur tavsiyem macun değişin ve kalite laptop soğutucu kullanın.

Merhaba bende Monster Tulpar T5 modeli laptop var ikinci el satın aldım aldığımda boşta 55 yükte 96 derece oluyordu gittim Thermal Grizzly marka termal macun aldım ve sürdüm inan macundan macuna bu kadar fark olacağını düşünmüyordum ama bizzat yaşadım şimdi sıcaklık boşta 35 derece yükte 75 derece oldu 20 derece birden fark etti üstelik bu değerler Turbo kapatilmadan undervolt yapılmadan ve yüksek performans modunda alındı yüksek sıcaklık işlemciyi bozmayabilir ama onu anakarta bağlayan lehimlere zarar verecektir lehimlere erime ve yumuşama sonucu temas ve direnç değerleri düşecektir bu da yeniden BGA lehimleme ihtiyacı doğurur tavsiyem macun değişin ve kalite laptop soğutucu kullanın.

Monster cihazlarında MX-4 kullanıyor ve ısınmaya sebep oluyor. Sürdüğünüz macun o laptopun gerçek soğutmasını ortaya çıkarıyor, maalesef her laptopta o kadar fark olmuyor.

O macun laptoplarda kullanilmaz kisa surede degrade olacaktir.

Yeni konular

Geri
Yukarı