MSI Alpha 17 vs Acer Nitro 5

O.Ac

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, herkese merhaba.

Uzun süredir sadece okuyarak takip ettiğim Technopat ile ilişkimi bir sonraki seviyeye taşımak istedim.

Benim sorum başlıktan da anlaşılacağı üzere 13K TL bütçe ile bir laptop almak istiyorum. Bu bağlamda aslında laptoptan beklentilerim aşağıdaki gibi:

• Ana kullanım amacım oyun olacak, Adobe uygulamalarını da nadir de olsa kullanmaktayım.
  • Numpad klavyeli bir model istiyorum. RGB olmasa da olur, normal aydınlatma yeterli.
  • Soğutması iyi, fan sesi beklenen seviyede olsun.
  • Ekran kartı için RTX ya da AMD benzer karşılığı olabilir.
  • İşlemci noktasında yine i7 veya AMD karşılığı.
  • Yıllardır emektar laptopumu kullanmaktayım, o nedenle iyi bir ekran olursa verdiğim paranın karşılığını almış hissine daha fazla kapılacağım.
  • SSD noktasında da M2 girişli ve min 512 GB olursa ne ala.
  • Şu an kullandığım laptop 15,6 inç. 17,3 inç'e de okeyim.
  • Araştırdıkça kafa biraz bulanıyor doğal olarak. Mux switch vs. gibi konular uzundur takip edemediğim için yabancı geliyor. Bu tarz dikkat etmem gereken konuları da siz değerli arkadaşların önerilerine bırakıyorum :)

Tüm bu beklentiler ve forum okumaları sonunda aslında aşağıdaki modellere kadar seçenekleri daralttım.

1. Acer Nitro 5 Intel Core i7 10750H 16GB 512 GB SSD RTX 2060 Freedos 15.6: 12.249 TL
Çok beğendiğim bir modeldi, tüm beklentilerimi aşağı yukarı karşılıyor. Tek problem yine forumda okuduğum ısınma problemi. Sanırım i7 10750H kaynaklı bir ısınma problemi. Çok rahatsız eder mi emin olamadığım için biraz soru işareti oluştu.

2.MSI Alpha 17 A4DEK-025XTR AMD Ryzen 7 4800H 16GB 512GB SSD 6GB RX5600M 17.3: 12.652 TL

Siz değerli arkadaşlardan yine önerilen bir laptop. Sanırım Ryzen 7 4800H > Intel i7 10750H durumu var. Burada kafamı karıştıran ise RX5600M'de ray-tracing olmaması ve ekran panelinin biraz daha orta seviye olması.

Bir de yıllardır Intel chipset kullanmaktayım, Ryzen ile son kullanıcıya etki eden farkı var mıdır emin olamadım.

3.alternatif olarak da çok kafamı karıştırmadan bu konsepte uygun fakat benim gözden kaçırdığım bir model de olabilir.​
Şimdiden desteğiniz için çok teşekkürler arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa kalitesi ve soğutması ile MSI alpha derim.

Ama, Acer cihazlar fena sayılmaz ve güzeldirler.
Doğrusu, tercihleriniz güzel ama ben MSI Alpha alırdım.

Chipset size laptopta fazla etkilemeyecektir. Acer olan laptopta Single Channel RAM olduğu için düşük FPS alacaksınız. Acer Single Channel RAM kullanıyor maalesef.

Hocam RTX sadece ışıklandırma için değil DLSS gibi bir nimetten faydalanmak içinde önemli, ama ben ikisini de almazdım şimdi Monster almacılar gelir ama 3060'lı çok güzel laptopları var Monster'ın.
Daha öncesinde kısa bir Monster tecrübem oldu, maalesef iyi sonuçlanmadığı için tercih etmiyorum.

Bu negatifliği +RAM desteği ile aşabilir miyim peki?

Aşabilirsiniz tabii ki de. Ve inanın buna değecektir. Ekran kartınızın tam performansını alacaksınız ve MUX Switch için endişeye gerek kalmayacak. Cihazı aldıktan sonra RAM markasını öğrenip aynısını alıp servise taktıracaksınız.

Aşabilirsiniz tabii ki de. Ve inanın buna değecektir. Ekran kartınızın tam performansını alacaksınız ve MUX Switch için endişeye gerek kalmayacak. Cihazı aldıktan sonra RAM markasını öğrenip aynısını alıp servise taktıracaksınız.
Özetle sizin tercihiniz Acer+16GB Ram olurdu?

İlla RTX istiyorsan bu modeli tavsiye ederim kasa kalitesi olarak Nitro'dan daha iyi işlemcisi daha düşük.
Bence Alpha al RTX takıntın yoksa.

Geri
Yukarı