MSI Alpha A4DEK Çift kanal RAM oyun performansını arttırır mı?

Hocam müsaitseniz sizde FPS'lerinizi belirtir misiniz?

Hocam aslında asıl amaç FPS oyunları için düşünüyorum orada 144 altı olmasın diye yoksa AAA oyunlarda memnunum.

Hocam çift kanal RAM AMD tarafında işlemci olarak etki eder ama bunun yansımasını ben hesaplayamam açıkçası. @Ryukly hocam bir artışın olmadığından bahsediyor, @ertunc23 hocam ise çift kanal RAM takınca AMD işlemcisinin daha fazla FPS verdiğinden bahsediyor. Yani burada biraz bilgi kirliliği var. O yüzden @Radeon RX 5500M hocamı çağırdım.

Hocam müsaitseniz sizde fps lerinizi belirtirmisiniz?
Valorant : Ortalama 142
CS:GO : Ortalama 154
Shadow of the tomb raider : Ortalama 60 (En yüksek ayarlar)
GTA 5 : Ortalama 65 (En yüksek ayarlar)
COD:Warzone : Ortalama 101 (en yüksek ayarlar)
Ben sadece bu oyunlarda test ettim hocam. Valorant ve cs'de çift ram ile 10-15 fps etki yaratıyor.

Valorant : Ortalama 142
CS:GO : Ortalama 154
Shadow of the tomb raider : Ortalama 60 (En yüksek ayarlar)
GTA 5 : Ortalama 65 (En yüksek ayarlar)
COD:Warzone : Ortalama 101 (en yüksek ayarlar)
Ben sadece bu oyunlarda test ettim hocam. Valorant ve cs'de çift ram ile 10-15 fps etki yaratıyor.
Anladım hocam 10 15 fps olduğu u düşünürsek artışın benim suankiyle benzer
Peki size farklı bir soru sormak istiyorum @xbea hocam da cevaplayabilir tabi ki
Bu fps ler bu donanıma göre az değil mi ya bana nedense biraz az geliyor aaa oyunlarda iyi okey ama fps oyunlarında cidden az gibi sizce?
Hocam çift kanal RAM AMD tarafında işlemci olarak etki eder ama bunun yansımasını ben hesaplayamam açıkçası. @Ryukly hocam bir artışın olmadığından bahsediyor, @ertunc23 hocam ise çift kanal RAM takınca AMD işlemcisinin daha fazla FPS verdiğinden bahsediyor. Yani burada biraz bilgi kirliliği var. O yüzden @Radeon RX 5500M hocamı çağırdım.
Teşekkürler :)

Dostum kimse cevaplamamış, ancak ben cevap vereyim dedim. AMD ekran kartlarında NVIDIA optimus özelliği olmadığı için "MUX Switch" sorunu yok. Bundan dolayı çift kanal RAM ile performans artışı olmuyor ne yazık ki. En fazla drop varsa o gider.

MUX Switch nedir dersen: Rehber: MUX Nedir? Ne işe yarar?

Hocam benim de bir sorum olacak. Bende tek kanal 16 GB RAM bulunmakta işlemcim i5-10300H ekran kartım GTX 1660 Ti ben bu laptopa bendeki RAM'in aynısının 4 GB veya 8 GB RAM'ini takarsam uyumsuzluk olur mu? FPS artışı ne kadar olur? Şu anki FPS değerlerim CS'de 100-140 Valorant 80-100. yüksek grafik ayarları iki oyunda da.
Anladım hocam 10 15 FPS olduğu u düşünürsek artışın benim suankiyle benzer
Peki size farklı bir soru sormak istiyorum @xbea hocam da cevaplayabilir tabii ki
Bu FPS'ler bu donanıma göre az değil mi ya bana nedense biraz az geliyor AAA oyunlarda iyi okey ama FPS oyunlarında cidden az gibi sizce?

Açıkcası bana da az geliyor 1650 ile 200 FPS aldığını söyleyen kişiler var biz neyi yanlış yapıyoruz bilmiyorum. Tek kanal RAM'ler neden bu kadar etkisiz?

Peki size farklı bir soru sormak istiyorum @xbeahocam da cevaplayabilir tabi ki
Bu fps ler bu donanıma göre az değil mi ya bana nedense biraz az geliyor aaa oyunlarda iyi okey ama fps oyunlarında cidden az gibi sizce?
Ne ile kıyasladığınıza bağlı hocam çift kanal 1660ti mobile ile valorant ve csde neredeyse aynı değerlerdeyiz fakat 2060 mobile gelince işler 2060'ın valorant ve cs'de ortalaması daha fazla.

Hocam ben int den izliyorum bazı videolarda 1650 ti bile 200 fps alıyor ne kadar doru bilemem ama
Hocam 1650Ti ile test etme şansım olmadı fakat @xbea hocamda bulunan asus rog ve tuf serisi 1660ti ile canlı karşılaştırma imkanım oldu dediğim gibi 1660ti ile neredeyse eşit değerler cs ve valorant için ama 2060'da işler karışıyor :) 1650Ti'nin videosunu atabilir misiniz?

Son düzenleme:
Peki size farklı bir soru sormak istiyorum @xbea hocam da cevaplayabilir tabi ki

Hocam AMD oyun kısmında (işlemci olarak ki A kalite oyunlar işlemci kullanırlar) biraz geri. Özellikle piyasadaki çoğu oyun İNTEL için özel ayar çekilir. Bundan dolayı İntel genelde öndedir.
Hocam benim de bir sorum olacak. Bende tek kanal 16 GB RAM bulunmakta işlemcim i5-10300H ekran kartım GTX 1660 Ti ben bu laptopa bendeki RAM'in aynısının 4 GB veya 8 GB RAM'ini takarsam uyumsuzluk olur mu? FPS artışı ne kadar olur? Şu anki FPS değerlerim CS'de 100-140 Valorant 80-100. yüksek grafik ayarları iki oyunda da.

Açıkcası bana da az geliyor 1650 ile 200 FPS aldığını söyleyen kişiler var biz neyi yanlış yapıyoruz bilmiyorum. Tek kanal RAM'ler neden bu kadar etkisiz?
Hocam tabii ki uyumsuzluk olur. Yani öncelikle çift kanal RAM olmaz. Daha sonra ise çipler farklı olabileceği için mavi ekran yeme olasılığınız var. FPS artışı ise beklediğinizden az olur, çünkü flex kanal çalışır RAM'ler ve çift kanala göre tam güç alamazsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam 200 biraz mübalağa ama bizden fazla en kotu bizle ayni
Hocam AMD oyun kısmında (işlemci olarak ki A kalite oyunlar işlemci kullanırlar) biraz geri. Özellikle piyasadaki çoğu oyun İNTEL için özel ayar çekilir. Bundan dolayı İntel genelde öndedir.

Hocam tabii ki uyumsuzluk olur. Yani öncelikle çift kanal RAM olmaz. Daha sonra ise çipler farklı olabileceği için mavi ekran yeme olasılığınız var. FPS artışı ise beklediğinizden az olur, çünkü flex kanal çalışır RAM'ler ve çift kanala göre tam güç alamazsınız.
Hocam teşekkürler
Ancak elimde r7 4800 h gibi canavar bi işlemci varken böyle olunca biraz tuhafıma gidiyor

Hocam sizin fps ler de benzer mi bizimkiyle
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam teşekkürler
Ancak elimde r7 4800 h gibi canavar bi işlemci varken böyle olunca biraz tuhafıma gidiyor

Hocam sizin fps ler de benzer mi bizimkiyle
Birde bu 1650 açıkçası ben inanmıyorum kuzenimden 1650 var valo ortalama 90

Son düzenleme:

Hocam teşekkürler
Hocam ona bakarsanız yeni çıkan Lenovo Legion 5 Pro Ryzen 7 5800H işlemci ve RTX 3070 ekran kartına sahip model Valoran oyununda aldığı FPS:

-1920X1200 ekran çözünürlüğü ve tüm ayarlar son seviyede test edilmiştir.
Average framerate: 217.6 FPS
Minimum framerate : 144.7 FPS
Maximum framerate : 292.8 FPS
1% low framerate : 124.0 FPS
0.1% low framerate : 9.7 FPS

Bu testi yapan @Morichannn hocamdır. Kendisi bu cihaza sahiptir.

Yeni konular

Geri
Yukarı