Çözüm MSI anakartlarda güncel Realtek ses sürücüsü sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
MSI anakartı son ses sürücüsünde (Nahimic'li olan) Realtek yazılım servisleri ve bileşenleri paket içerisinden çıkarılmış. Realtek Audio Control uygulaması hiçbir şekilde çalışmıyor.
Bunun çözümü için bizzat MSI forumuna konu açıp sordum hayırdır bu nasıl iş diye?
1631559532227.png

Oradaki arkadaşlar birçok çözümü paylaştı ama sorunun MSI'ın son ses sürücüsünde Realtek bileşenlerinin olmadığını bir arkadaş sayesinde hemfikir olduk.
Arkadaş bulduğu çözümün uzun uzun nasıl yapılacağını aktardı.
1631559682294.png

Ben kendisinin dediği gibi bütün Realtek ve Nahimic sürücülerini sistemden kaldırdım.
Realtek'i program kaldırma menüsünden kaldırdım. Geriye kalan Nahimic uygulamasını kaldırdım.
Daha sonra aşağıda konusunu açtığım Driver Store Explorer programı ile kalan Realtek ve A-Volute bileşenlerini kaldırdım.

Ve arkadaşın önerdiği APO4 paketinden kurdum sürücüyü direkt. Ve bütün bileşenler çalışmaya başladı ve Realtek Audio Control uygulaması kendiliğinden her zamanki gibi yüklendi.

1631560177081.png

Aşağıdan APO4 paketine ulaşabilirsiniz;

Buradaki Realtek ve Nahimic sürücüsünü kurduktan sonra Nahimic uygulaması hata verecektir. Windows Update'de güncellemeyi yapınca sorun çözülüyor.
Demem o ki olayın özeti MSI'ın son ses sürücüsü paketinde yani aşağıdaki pakette Realtek bileşenleri eksik. Yukarıda anlattığım şekilde düzgünce kurabilirsiniz.
1631560017919.png

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı