MSI ARGB Kontrolcü incelemesi

• Konuyu başlatan Gheky
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 919
Merhabalar, Gigabyte B450M S2H modelli bir anakart kullanmamdan dolayı ARGB fanlarımı kullanamamaktaydım, lakin birkaç gün önce detaylı bir araştırma sonucunda bu MSI ARGB kontrolcüsünü almaya karar verdim. Ürün elime bu sabah ulaştı ve 12 -13 saat içerisinde gözlemlemiş olduğum artıları ve eksileri bu konu altında toplamak istedim.

IMG_20201005_101449.jpg

Öncelikle görselde gözüktüğü gibi ürünün boyutu gayet küçük ve kompakt bir yapıda, bu sebepten dolayı ürünü bilgisayarın her yerine rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Ürünün estetik açıdan gayet güzel gözüktüğünü ve malzeme hissiyatının da gayet beni tatmin ettiğini belirtmek isterim. Ürünü uygun bir yere montajlamak için kutunun içerisinden iki adet vida ve çift taraflı bant çıkmakta. Eğer vidalayacak uygun bir yeriniz yoksa çift taraflı bantla kolaylıkla kasaya yapıştırabilirsiniz. Kablo kalitesi olarak ben birazcık tatmin olmadım doğruyu söylemek gerekirse. Kablolar teknik olarak sert ve birkaç bükülme ile kırılacakmış gibi duruyor.
Ürünün teknik özelliklerine gelecek olursak burada bizi 8 portluk bir ARGB çıkışı, çoklayıcı olarak da kullanabilmeniz için bir adet ARGB girişi, bir adet de Power girişi bulunmakta. Power girişi gücünü SATA kablosundan almaktadır.
(Power girişi) (ARGB girişi)

IMG_20201005_101412.jpg

IMG_20201005_101419.jpg

Anakartınızda ARGB çıkışı yok diye kesinlikle üzülmeyin, anakartınızda ARGB portu olmasa bile ürünü SATA çıkışına bağlayıp, kumandası veya kasanızın reset tuşu üzerinden rahatlıkla modlarını ve renklerini ayarlayıp, ışıkları yönetebilirsiniz.
Gelelim ürünün ışık modlarına ve özelliklerine, özellikle kumanda tasarımını çok beğenmeme karşın çok da eksik buldum. Ürünün kumandasının malzeme kalitesi gayet yeterli olduğunu söyleyebilirim. Ne çok vasat plastik izlenimi veriyor ne de çok sağlam bir malzeme izlenimi veriyor lakin malzeme kalitesi tatmin eder nitelikte. Gelelim benim sevdiğim aynı zamanda nefret ettiğim kumanda dizaynına. Kumanda dizaynı çok sade ve çok basit bir dizayna sahip. Öyle ki, küçük bir çocuk bile rahatlıkla anlayıp, istediği moda ayarlayabilir. Lakin bu basit tasarım, ürünün kullanışını bir noktada düşürmüş. Renk değişimi yaparken teker teker tuşlara basmanız ve rengi öyle ayarlamanız gerekli, keza mod için de aynısı geçerli bu da ufak bir zamanınızın gitmesine sebep oluyor, direkt olarak ne renk değiştirebiliyor ne de mod ayarlayabiliyorsunuz. Bunun haricinde kumanda da LED'leri kapatma tuşu ve iki adet modların hızını ayarlayabileceğiniz hız tuşu bulunuyor. Kumandanız bozulursa veya kumanda ile yönetmek istemezseniz de reset tuşunu kontrolcüye bağlayarak bu tuş üzerinden renk geçişini ayarlayabilirsiniz.
Özetleyecek olursam artıları ve eksilerini bu noktada toparlamaya çalışayım.
Artıları:
*Malzeme kalitesi diğer kartlara göre bir tık daha iyi ve tatminkar.
*8 adet ARGB çıkış portu olması
*Kumandası gayet sade ve şık
*Işıkların modlanmış olduğu efektler gayet kaliteli
*Kontrolcünün sade ve şık gözükmesi
*Kumandanın çekim kalitesinin gayet iyi olması
Eksileri:
*Fanları bağlamak için bir çıkışın bulunmaması ve fan hızını kontrolcü üzerinden ayarlayamamanız.
*Yaklaşık 7 adet renk seçeneği var ara renkler neredeyse hiç yok. (CMYK)
*Modların bir tanesi diğer bir moda çok benziyor, bu modu neden eklemişler diye düşünmeden edemedim. Mod seçenekleri de çok fazla değil. 9 adet mod seçeneği var.
*Fanlarımın ARGB'sinden mi kaynaklı bilmiyorum lakin bazı modlarda senkronizasyon hataları var, bir fandaki görüntü diğer bir fandaki görüntüden geç veya ileride gözükebiliyor lakin çok rahatsız edici değil. (Aerocool Cylon 4 ve Aerocool Eclipse ile kullanıyorum)

IMG_20201005_102613.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Üründe bir adet ARGB girişi bulunuyor, anakartınıza bağlayıp, çoklayıcı şeklinde de kullanabilirsiniz.

İnceleme için teşekkürler. Renk modunu her bilgisayarı açınca baştan mı ayarlamak gerekli? Hafızada tutuyor mu?
Kusura bakmayın biraz geç döndüm. Hayır, bilgisayarı açıp-kapattığınız zaman tekrardan renk veya mod ayarlamak zorunda değilsiniz. Otomatik olarak sizin en son hangi renge ayarladığınızı hafızasında tutup, ARGB renkleri en son hangi modda kullanıyorsanız o şekilde başlayacaktır.

Kusura bakmayın biraz geç döndüm. Hayır, bilgisayarı açıp-kapattığınız zaman tekrardan renk veya mod ayarlamak zorunda değilsiniz. Otomatik olarak sizin en son hangi renge ayarladığınızı hafızasında tutup, ARGB renkleri en son hangi modda kullanıyorsanız o şekilde başlayacaktır.

Önemli değil. Cevap alamadığım için bende daha satın almadım zaten :) Acaba başka markaların kontrolcüleri de böyle midir diye merak ediyorum şimdi. MSI güzel indirime girerse alacağım bende.

Önemli değil. Cevap alamadığım için bende daha satın almadım zaten :) Acaba başka markaların kontrolcüleri de böyle midir diye merak ediyorum şimdi. MSI güzel indirime girerse alacağım bende.
Doğruyu söylemek gerekirse sadece ışıkları yönetmek için almış olduğunuz el kadar bir kontrolcü için çok para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. Ve ayrıca dürüst olmak gerekirse bu ürünü aldıktan sonra pişman oldum. Ürünün kalitesinden dolayı değil de bu kadar parayı el kadar, sadece ışıkları yönetmek için kullanılan bu cihaza verdiğim için. Tabii ki de bu görsel anlamda tatmin olma meselesi. Eğer bu ürünü almasaydım büyük ihtimalle almış olduğum fanların ışıklarını yönetemeyip, çalıştıramayıp üzülecektim. Eğer siz de estetik açıdan ışıklandırma ürünlerini seviyorsanız bence parasının hakkını veren bir ürün. Buna benzer bir ürün olan Dark'ın ARGB kontrolcülerine de bakabilirsiniz. Onda bu karta ek olarak fanların hızını kontrol edeceğiniz fan portları da bulunmaktaydı.

Geri
Yukarı